pufnoktalari.gen.tr https://www.pufnoktalari.gen.tr Püf Noktaları, Çeşitleri ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, pufnoktalari.gen.tr Mon, 01 May 2017 00:00:00 +0000 Sat, 04 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Biftek Pişirmenin Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/biftek-pisirmenin-puf-noktalari.html Fri, 12 Oct 2018 01:06:16 +0000 Biftek pişirmenin püf noktaları, yemek yapmayı hatta mangal yapmayı seven herkesin merak ettiği ve araştırdığı konulardan biri olmaktadır. Bu yazıda bu konuda size yardımcı olmaya çalışacağım. Izgarada yada mangalda et piş Biftek pişirmenin püf noktaları, yemek yapmayı hatta mangal yapmayı seven herkesin merak ettiği ve araştırdığı konulardan biri olmaktadır. Bu yazıda bu konuda size yardımcı olmaya çalışacağım. Izgarada yada mangalda et pişirmek kolaydır. Ancak pişirme yapmadan önce ve sonrasında bazı ayrıntılar ortaya çıkmaktadır. Aslında o kadarda karmaşık bir işlem olmamaktadır. Biftek pişirmenin püf noktaları, bazen sizin kendi kendinize deneyim ederek keşfettiğiniz yöntemlerde olabilmektedir. Bu noktada eti aldığınız yer bile önemli olabilmektedir. Şimdi bu noktaları biraz inceleyelim.

Biftek pişirmenin püf noktaları nelerdir

Biftek pişirmenin püf noktalarından bana en önemlisi etin bir gün önceden yada en kötü 4-5 saat öncesinden marina edilerek bekletilmesi olmaktadır. Bunun için aldığınız biftekleri soslamak gerekmektedir. Soslama işlemi için bir kabın içerisine biraz ayçiçek yağı, biraz yoğurt, rende sarımsak, rende soğan ve kekik atarak iyice karıştırın. Daha sonra bu kabın içerisine etleriniz koyarak birde bu şekilde 10 dk kadar etleri karıştırın. Etlere neredeyse masaj yapmış gibi olacaksınız. Daha sonra kabın ağzını iyice strech film ile kapatarak dolaba atın. Bu işlem etin iyice yumuşamasını sağlayacaktır. 

Sıra pişirme aşamasında

Biftek pişirmenin püf noktalarından ikincisinde ise yumuşamış olan etlerimizin pişirme aşaması gelmektedir. Bu aşamada eti yapacağınız tava yada mangal yüzeyi iyice ısınmış olması gerekmektedir. Bu aşamada yapacağımız ön pişirme işlemine mühürleme denmektedir. Mühürleme yaptığınız zaman et suyunu bırakmayacaktır. Bundan sonraki aşamada ısıyı azaltarak pişirmeye devam etmek gerekecektir. Etin bir yüzeyi pişerken yukarı doğru gri hale dönmeye başlayacaktır. Bu renk değişimi ortaya doğru yaklaştığında diğer yönü çevirin ve pişirmeye devam edin. İşlem bu kadar basit. 
]]>
Şal Bağlamanın Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/sal-baglamanin-puf-noktalari.html Fri, 12 Oct 2018 15:24:39 +0000 Şal Bağlamanın Püf Noktaları, Şal, tesettürlü kadınların dini yargılarına uygun olması gerektiği için saçlarını kapatmak amacı ile kullandıkları bir üründür. Her yüz şeklinde yada her giyilen kıyafet tarzına göre Şal Bağlamanın Püf Noktaları, Şal, tesettürlü kadınların dini yargılarına uygun olması gerektiği için saçlarını kapatmak amacı ile kullandıkları bir üründür. Her yüz şeklinde yada her giyilen kıyafet tarzına göre farklı farklı şal bağlama teknikleri vardır. Her kadın dışarıdan bakıldığı zaman daha hoş gözükmek ister. Daha uyumlu, daha alıcı, daha düzenli olmak ister. Şal bağlamak eziyet değildir ve şal bağlamayı keyifli hale getirebilirsiniz. Her gün farklı tarzlarda şal bağlayarak farklı görüntüye kavuşabilir, kendinizi iyi hissedebilirsiniz. Her gün aynı tarz aynı renk aynı model yani monoton giyinmek yerine farklı giyinmeyi tercih ederek yenilenebilirsiniz. Ayrıca her yüz tipine yakışan farklı şal bağlama teknikleri vardır. Side kendi yüz şeklinize göre farklı tarz şal bağlayabilirsiniz.

Yüz Şekillerine Göre Şal Bağlama Püf Noktaları

Yuvarlak Yüz Şekli: Köşesiz ve en ile boy birbirine eşit olan yuvarlak yüz şekli, dolgundur. Yuvarlak yüz şeklinde amaç yüzü dana ince ve uzun göstermek olmalıdır. Bunun için; Bone alnın en üst kısmından bağlanmalıdır, şal oval olarak bağlanmalıdır, şalı çok geriden bağlamayın ki bu yüzününün aşırı şişman gözükmesine neden olur.

Oval Yüz Şekli: Oval yüz şekli hem simetrik hem de dengelidir. Bu yüz tipi her şal bağlama tekniğine kolay alışır, ideal yüz tipidir denilebilir. Oval yüz şekli için; yüzün dengesini bozacak karmaşık modeller kullanılmamalı, boyunda bağlanan kısmı sımsıkı sarmayın, şalın yan kısımları kıvrılarak bağlanabilir.

Dikdörtgen-Kare Yüz Şekli: Bu yüz tipinde yüz hatları oldukça köşelidir. Burada amaç yüzdeki keskin hatları yumuşatmak olmalıdır. Bunun için; şalın altından kullanılan bonenin gözükmemesine özen gösterin, önü oval biçimde olan eşarpları kullanmak daha hoş gözükmesine sebep olur.

Üçgen Yüz Şekli: Üçgen yüz şekli, dar bir alın ve geniş çene yapısındadır. Burada amaç alnı daha geniş, çene ve yanak kısmını dar göstermek olmalıdır. Bunun için, bone şalları kullanabilirsiniz, alnı sıkıca sarabilir ve dar görünmesine neden olursunuz, alt kısım geniş bağlanır ve çene kısmı geniş görünür.

Kalp Yüz Şekli: Yüzün yanak ve çeneye doğru daralan yüz tipidir. Burada amaç alnı daha dar göstermek olmalıdır. Bunun için, şalın yukarı bölümünü sivri ve yan tarafları içer doğru kıvırın. Çok fazla sıkmadan, iğne ile bol olarak tutturun. Bone saç bitiminden azıcık daha aşağıdan bağlanmalı ki alnın tamamı görünmesin. 

Bunların dışında şal bağlarken dikkat edilmesi gereken noktalar; boyun görünmesin, iğnesiz şal bağlamayın, küpelerinizi göstermeyin, bone gereğinden fazla gösterilmesin, bonesi şal kullanmayın, şal yada eşarp uçlarını fazla sivri tutmayın, topuz yaparken yüksek yada büyük olmamasına dikkat edin. 

Hijab şal bağlama tekniğini abartmayın. Bu şal bağlama tekniği düğüne gider bir hava katar. Bu nedenle gündelik yaşantıda sık tercih etmeyin.
]]>
Saç Düzleştirmenin Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/sac-duzlestirmenin-puf-noktalari.html Sat, 13 Oct 2018 09:29:58 +0000 Saç düzleştirmenin püf noktaları, bayanlar için en can alıcı bakım yerlerinden biri saçlarıdır. Temizliği ve bakımı kadar görüntüsü oldukça önem taşır. Günümüzde bukle makinaları ve saç düzleştiricileri hemen heme Saç düzleştirmenin püf noktaları, bayanlar için en can alıcı bakım yerlerinden biri saçlarıdır. Temizliği ve bakımı kadar görüntüsü oldukça önem taşır. Günümüzde bukle makinaları ve saç düzleştiricileri hemen hemen her bayanın evinde vardır. Hatta kimisi kısa süreli gittiği yolculuklarda bile yanında götürür. Saç düzleştirmek bayanlar için küçük bir bakım ve görsellik sağlamaktadır. Saçların düz ve fönlü şekilde durması her bayanın hoşuna giden pratik bir bakım yoludur. Saç düzleştirmenin püf noktalarını her bayan bilmek ister. Özellikle saçları zor şekil alan bayanlar böyle püf noktaları daha iyi öğrenmeye çaba gösterir. Her saç çok kolay şekil almaz böyle saçlar düzleşme yoluna da pek girmez. Hemen elektriklenir, kabarma yapar hatta düzleştirici tam olarak tutmaz. Böyle sert ve zor şekil alan saçlara sahip olan kişiler için bir kaç saç düzleştirmenin püf noktalarını bilmek onlara oldukça yardımcı olur. Evden çıkılacağı zamanlar yakın yerler dahi olsa saçları düzleştirmek güzel giyinmenin yanı sıra bayanlara ayrı bir hava katar. Saç düzleştirmenin bir kaç önemli püf noktası olsa ve uygulansa dahi saçlara beraberinde bakım yapmak ve yumuşatmak hem yıpranmasını en aza indirir hemde saçların daha kolay düzleşmesine yardımcı olur.

Saç düzleştirmenin püf noktaları nelerdir
 • İlk olarak kesinlikle kullanılan düzleştirici makinesinin yapısı saçlara uygun olmalıdır. Kalın plaklı ve ince plaklı olarak farklı şekillerde düzleştirici makineleri vardır. Saçlar zor şekil alıyor ve kalın tellere sahipse kalın plaklı saçları kolay kavrayacak düzleştirici makinesi seçilmelidir.
 • Saçlar özellikle sert olanlar başta olmak üzere, mutlaka banyo çıkışı kremle bakımı yapılmalı ve yumuşaması sağlanmalıdır. Kremle yumuşayan saçlar daha kolay düzleşir.
 • Saça düzleştirme uygulanacağı zaman en önemli püf noktalarından birisi saçın nemli olmamasıdır. Nemi tamamen alınmış ve iyi kurumuş saça uygulanan düzleştirme işlemi daha iyi bir sonuç verir. Aynı zamanda hafif dahi olsa nemli saça uygulanan düzleştirici saçların kopmasına ve ciddi oranda yıpranmasına neden olur. 
 • Saç düzleştirirken mutlaka saçlar bütünüyle ve kalın kalın parçalara ayrılarak düzleştirilmemelidir. Mümkün olduğu kadar ince ince ayrılmalı ve ilmikleri iyi ayrılmış olmalıdır. Karışık şekilde ayrılarak yapılan düzleştirme işlemi iyi sonuç vermez.
 • Düzleştirmeden önce saçın taranması ve birbirinden ayrılması gerekir.
 • Bunlarla birlikte saçı iyi düzleştirici tutmayan kişiler için evde düzleştirmeden önce hafifçe çekilen bir kat fön saçın doğrudan düzleşmesi için önemli bir püf noktadır. Saç düzleştirmenin püf noktaları arasında ön işlem olarak çekilecek fön en doğru yollardan biridir. Fön çekilen saçlara düzleştirici doğrudan etki eder.
]]>
İçli Köftenin Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/icli-koftenin-puf-noktalari.html Sat, 13 Oct 2018 20:31:51 +0000 İçli köftenin püf noktaları, geleneksel yemeklerimiz arasında yer alan içli köftenin yapılmasında bazı noktalara dikkat edilmesi önemlidir. İçli köfte bayramlarda, özel akşam yemeklerinde, hafta sonları yapılarak tüketilen İçli köftenin püf noktaları, geleneksel yemeklerimiz arasında yer alan içli köftenin yapılmasında bazı noktalara dikkat edilmesi önemlidir. İçli köfte bayramlarda, özel akşam yemeklerinde, hafta sonları yapılarak tüketilen oldukça doyurucu yemekler içerisinde yer alır. Daha öncesinden yapılarak buzluğa konulup dondurulması ile ani gelen misafirlere de yapılması oldukça önemlidir. Ancak içli köfte yapılması için bazı püf noktalar bulunur. Uygulama esnasında malzemelerin yanlış karıştırılması köftede çatlama gibi sıkıntılara sebebiyet verir. Ayrıca içli köftenin hazırlanan harcının da doğru ayarlanması önemlidir. Haşlama yapılması veya kızartılması ile sunum yapılan içli köftenin iç harcında yağlı et kullanılması köftenin dışında çatlamaya neden olur. Genellikle Gaziantep, Antakya, Hatay, Mardin gibi yörelerinin geleneksel yemekleri içerisinde bulunan içli köftenin yanında soğu ayran, limon ile servis edilmesi tadında farklılık yaratır. Ancak bu süreç içerisinde doğru şekilde içli köfte hazırlanması önemlidir.

İçli köftenin püf noktaları
 • İçli köfteye yapmadan önce kullanılacak bulgurun doğru tercih edilmesi önemlidir. Esmer bulgur veya sarı bulgur tercih edilirken en ince bulgurun tercih edilmesi yoğurma işleminin daha kolay olmasını destekler. Bu sayede hamurunun kolay tutması sağlanır.  
 • İçli Köfte yaparken yapılan harcın dana döş etinden olması önemlidir. Yağsız et tercih edilmelidir. Yağlı etle yapılması halinde pişmesi sırasında açılma yaparak içerisindeki yağın kızartma yağına akmasına neden olur. 
 • Ayrıca içli köfteye hazırlarken harcın içerisine mutlaka soğan doğranması gerekir. Soğan ile birlikte iç harcın farklı aroma kazanması sağlanır. Soğansız istenilen tadı vermez.
 • İçli Köftenin püf noktalarından bir tanesi de ocağın ateşinin uygun ayarlanarak pişirilmesidir. Yüksek ateşte veya kısık ateşte pişirilen  köftenin tadı istenilen en lezzette olmaz. Bu sebepten dolayı içli köftenin hamurun sertleşmesine veya açılmasına neden olacağı için dikkat edilmesi gerekir. 
 • İçli köftenin püf noktaları hamur yaparken bulgurun belirli bir miktar kaynar su ile ıslatılıp dinlendirilmesidir. Bu süreç içerisinde ıslatılmadan yapılması hamurun istenilen kıvamda tutmasına engel olur. 
 • Ayrıca içli köfte püf noktaları içerisinde hamur yaparken içerisine irmik veya yumurta konulması hamurun sağlam ve elastik olmasını sağlar. 
 • Hamuru açarken yanında mutlaka su bulundurulması önemlidir. Elin suyla ıslatılması halinde oyma işlemi daha kolay gerçekleşir. 
 • İçli köfte hamuru hazırlanırken mutlaka içerisine baharat, tuz, et suyu, biber salçası konulması tavsiye edilir. Baharatlar içerisinde kimyonun da kullanılması ayrı bir lezzet alınmasını sağlar. Ayrıca baharat konulması ile bulgurun kokusunun giderilmesi sağlanır. 
 • İçli köftenin hamurunun yoğrulduktan sonra mutlaka yarım saat beklenilmesi gerekir. Böylece hamurun daha güzel yuvarlanması gerçekleşir. 
 • Ayrıca yoğurma işlemine yarım saat devam edilmesi gerekir. Ne kadar uzun yoğrulursa o kadar güzel olur. 
 • Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar kopartılarak yuvarlama işlemi gerçekleştirilir. Hamurun ortasından başlayarak açma işlemi gerçekleştirilir.
 • İçerisini tamamen doldurulacak şekilde iç konulmasının sonrasında elleri yavaş yavaş çevirerek köftenin ağzının kapatılması gerekir. 
 • Yapılan köftelerin bekletilmeden pişirilmesi önemlidir. Aksi halde yüzünde kuruma olmasına neden olduğu için istenilen şekilde pişmesine engel olur. Böylece içli köftenin en lezzetli şekilde yapılması gerçekleştirilir.
]]>
Evde Yoğurt Yapımı Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/evde-yogurt-yapimi-puf-noktalari.html Sun, 14 Oct 2018 15:20:48 +0000 Evde yoğurt yapımı püf noktaları, evde yoğurt yapmak bir çok mutfak sever için oldukça tercih edilen bir yöntemdir. Hazır tüketimi sevmeyen kişiler için kendi elleriyle yapılan yoğurt daha zevkli hale gelir. Evde yoğurt yap Evde yoğurt yapımı püf noktaları, evde yoğurt yapmak bir çok mutfak sever için oldukça tercih edilen bir yöntemdir. Hazır tüketimi sevmeyen kişiler için kendi elleriyle yapılan yoğurt daha zevkli hale gelir. Evde yoğurt yapmanın püf noktalarını iyi bilmek ve iyi uygulamak önemlidir. Evde yapılan yoğurt hem daha sağlıklı hemde daha besleyici olmaktadır. Aynı zamanda ciddi bir çaba ve zahmet gerektirmez. Evde bebeği olan evebeynler için mutlaka önerilen ve tercih edilen bir yöntemdir. Hazır alınan bir çok besin gibi yoğurtlarda da elbette katkı maddesi bulmak mümkündür. Bir çok ev hanımı denediği ve iyi sonuç alamadığı için evde yoğurt yapmaktan kaçınmaktadır. Sonuç ya çok sulu yada iyi tutmamış bir yoğurt olunca evde yoğurt yapmak biraz heves kaçırır. Oldukça kolay ve zahmetsiz olan bu işlem için evde yoğurt yapmanın püf noktaları hakkında sadece bir kaç bilgiye sahip olmak yeterlidir.

Evde yoğurt yapımı püf noktaları nelerdir
 • En önemli ve ilk dikkat edilecek konu sütün doğru ısıya gelmesidir. Kaynatılan ve soğutulan süt mayalanmadan önce parmak ile kontrol edilmelidir. Eli yakacak fakat can yakmayacak derecede olmalıdır. Yani ne çok sıcak nede çok soğuk süt mayalanmamalıdır.
 • Küçük bir tencere içerisinde yapılacak bir yoğurt için aşırı bir maya yoğurduna ihtiyaç yoktur. Çok fazla süt ile yapılmayacaksa sadece yarım çay bardağı bile sütün mayalanması için yeterli olur. Fazla yoğurt eklemek daha iyi sonuç verir düşüncesi yanlıştır. Yapılan sütün miktarına uygun ayarlanması yeterlidir.
 • Evde yoğurt mayalamak için yapılan en büyük yanlışlardan biri mayanın doğrudan ılık süt içine dökülmesidir. Tencere içindeki ısının dengeli olması, içine konulan yoğurdun her yere eşit dağılması büyük önem taşır. İyi dağılmayan yoğurt mayası her yerin eşit tutmamasına neden olur. Süt bir yerde fazla bir yerde yoğurtlu olacak şekilde kalmamalıdır. Bunun için mayalanacak yoğurt içine yapılacak ılık sütten bir miktar konularak yoğurda iyice yedirilmelidir. Mesela bardak içindeki yoğurda kaşıkla biraz ılık sütten konulup iyice karıştırılıp daha sonra sütün içine dökülmelidir.
 • Mayanın hemen dökülmesinden sonra süt son işlem olarak iyice karıştırılmalı ve kapağı kapatılmalıdır.
 • Bundan sonra tek adım tencereyi doğru muhafaza etmektir. Bunun için tencerenin üzerini güzelce hafif kalın bir örtüyle örtmek ve hava almamasını sağlamak gerekir.
 • Evde yoğurt yapımı püf noktaları için mayalanma saati hakkında bilgi sahibi olmakta önemlidir. Başta 6 saat olmak üzere mayalanan yoğurt açılmadan dolaba konulur ve bir kaç saat bekletilir. Ev hanımları gece yaparak sabahta dolaba koyabilirler.
]]>
Uzun Yolda Araba Kullanmanın Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/uzun-yolda-araba-kullanmanin-puf-noktalari.html Sun, 14 Oct 2018 17:55:25 +0000 Uzun yolda araba kullanmanın püf noktaları, araba kullanmak kimi için meslek gereği zorunluluk kimi içinde bir zevk haline gelmiştir. Fakat araba kullanmakta önemli bir iş ve dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Şoförlük konusunda Uzun yolda araba kullanmanın püf noktaları, araba kullanmak kimi için meslek gereği zorunluluk kimi içinde bir zevk haline gelmiştir. Fakat araba kullanmakta önemli bir iş ve dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Şoförlük konusunda kendine güvenen kişiler için bu konu önemsiz gelebilir. Kişi kendine ne kadar güvense dahi karşı taraftan gelen aracın seyrini asla tahmin edemez. Aynı zamanda kullanan kişininde ne kadar acemi olduğunu yada hangi psikolojide olduğunu anlama mümkün değildir. Hayati durum taşıyan bu durum uzun yollarda daha riskli bir hale gelir. Uzun yolda araba kullanmanın püf noktaları her işin püf noktası gibi dikkat edilmesi ve bilinçlenmesi gereken bir konudur. Özellikle sık sık uzun yola çıkan kişiler bu konuda büyük titizlik göstermelidir.

Uzun yolda araba kullanmanın püf noktaları nelerdir
 • Yol kısa dahi olsa ilk olarak emniyet kemerinin hayat kurtardığı unutulmamalı ve özen gösterilmesi gereken bir durumdur. Emniyet kemeri takılmadan uzun yola çıkılmamalıdır.
 • Uzun yola çıkacak aracın gerekli bakımı ve kontrolleri yapılmış olmalıdır. Son kontroller yapılmadan yola çıkmamak gerekir.
 • Kişinin uzun yola çıkmadan önce sağlıklı bir uyku almış olması gerekir. Uyku haline fırsat verilmemeli veya uyku geldiğini hissedilen durumda mutlaka yolda mola verilmelidir. Aynı zamanda yola çıkmadan önce uyku verici besin veya ilaç alınmamalıdır.
 • Rahat kıyafetler ve özellikle bayanlar başta olmak üzere rahat ayakkabılar tercih edilmelidir.
 • Kişi tüm stres ve ruhsal durumunu bir kenara bırakarak tüm dikkatini yola vermelidir.
 • Kurallara uymaya özen göstermeli ve geçer yada kurtarır düşüncesiyle trafik kaçamakları yapılmamalıdır. Kişi kendine güvense dahi karıdan gelecek araca asla güvenmemelidir.
 • Bunlarla birlikte aracın alabileceği yükten daha fazlasını almamak uzun yolda araba kullanmanın püf notaları arasında yer alır.
]]>
Badana Yapmanın Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/badana-yapmanin-puf-noktalari.html Mon, 15 Oct 2018 03:17:42 +0000 Badana Yapmanın Püf Noktaları, Badana yapmak hem görünüş hem de temizlik açısından her evde mutlaka bahar ya da güz aylarında yapılması gereken bir temizliktir. Badana yapmak yağılı boya yapımından daha ucuza mal oldu Badana Yapmanın Püf Noktaları, Badana yapmak hem görünüş hem de temizlik açısından her evde mutlaka bahar ya da güz aylarında yapılması gereken bir temizliktir. Badana yapmak yağılı boya yapımından daha ucuza mal olduğu için daima tercih edilmektedir. Badana yaparken ihtiyaca göre her sene ya da 2-3 senede bir yapılmaktadır. Badana çok çabuk kirlenen yerlerde sık yapılabilir bunda hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Az kullanılan duvarlar temizliğini koruyorsa badana yapmak gerekmez. Badana yaparken ilkbahar ya da son bahar aylarının tercih edilmesinin sebebi sıcaklıkla alakalıdır. Badana yaparken sıcaklık 10 derece olmasında fayda vardır. Aksı durumda kuruma olmayacağından sağlıklı badana yapılamaz. Badana yapmanın bir diğer püf noktası ise badana yapılacak olan duvarı önceden tozunu almaktan geçer. Badana yapılırken toz kaldırmamaya özen gösterilmeli ki kalkan tozlar badana yapılan yere konmasın.

Badana Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir

Badana yapmaya başlamadan önce kullanılacak malzemeyi doğru seçmeliyiz, badana fırçası, rulo, badana yapılacak kireç tuz çok temiz ve kullanmaya elverişli olmalıdır. Badana yapılacak duvarı ıslak ya da nemli bezle temizlenmesi badana için çok önemlidir. Badana yapılırken özellikle silikonlu ya da tutkallı plastik badana yapılacağı zaman badana yapılacak duvarı Arap sabunu kullanarak temizlemek kesinlikle şarttır. Badana yapmanın bir diğer püf noktası ise yağ lekesi olan yerleri çamaşır suyu yardımı ile temizlenmelidir. Bunun sebebi yağlı olan duvar badana tutmaz. Kireçli badana yaparken duvarlardaki tozu alınarak badana yapılmalıdır. Buradaki püf noktası ise bir kova kireç içerisine 500 gr tuz atarak iyice karıştırılmalı ve yarım saat dinlendirilerek badana işlemi yapılmalıdır. Badana yapmanın püf noktalarından biri de rulo ve fırçanın emici özelliğinin iyi olmasıdır. Badana yaparken fırça ya da rulo kovadan çıkartılırken kovanın kenarına vurarak boyanın kenarlara akmasını önlenmesidir. Ruloyu duvara aşağıdan yukarıya düzgün ve yavaş bir şekilde sürülmesi kaliteyi artıracaktır.

]]>
Sağlıklı Kilo Vermenin Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/saglikli-kilo-vermenin-puf-noktalari.html Mon, 15 Oct 2018 15:26:28 +0000 Sağlıklı kilo vermenin püf noktaları, çağımızın en fazla yaşanan problemleri içerisinde yer alan obezite ile baş etmek için kişinin bazı uygulamalara dikkat etmesi gerekir. Doğru beslenme ve günlük yapılacak egzersizler say Sağlıklı kilo vermenin püf noktaları, çağımızın en fazla yaşanan problemleri içerisinde yer alan obezite ile baş etmek için kişinin bazı uygulamalara dikkat etmesi gerekir. Doğru beslenme ve günlük yapılacak egzersizler sayesinde kişinin fazla kilolarından kurtulması sağlanır. Özellikle vücut içerisinde belirli bölümlerde yer alan yağlanmanın giderilmesi için egzersiz yapılması son derece önemlidir. Günde en az yarım saat yürünmesi hem sağlık açısından hem de oluşan kiloların giderilmesi açısından önemlidir. Sağlıklı kilo vermenin püf noktaları içerisinde kişinin günlük tükettiği su miktarına dikkat etmesi önemlidir. Ayrıca bazı zararlı besinlerin tüketilmemesi ile vücuda giren kalori miktarı azaltılarak kilo verme desteklenir. Şimdi bu uygulamalardan bahsedelim.

Sağlıklı kilo vermenin püf noktaları

Uyku,
 günlük yeteri kadar uyku kilo vermenin temelidir. Az uyumak vücudunuzda ödem birikmesine neden olur. Böylece tartı üstünde kilonuzu fazla görürsünüz. Bilimsel çalışmalara göre geç saatlere kadar oturanlar kişilerin daha fazla kalori aldığını belirtilmektedir. 

Şeker, tüketilen şeker vücudunuzun en büyük düşmanı olarak tanımlanmaktadır. Şekerin miktarı tüketim sıklığına dikkat edilmesi gerekir. Vücudumuza şeker girdikçe bağımlılık yaptığı için daha fazla tüketme hissi gelir. Kilo vermek istiyorsanız ilk önce şeker ve şekerli gıdalardan uzak durmak gerekir. 

Doğal çay, özellikle Yeşil çaydaki kateşin sayesinde metabolizma hızlanır. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır. Sağlıklı kilo vermenin püf noktaları içerisinde  günlük yeşil çay kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Su tüketimi, vücudunuzda bulunan şişkinlik hissi kilonuzun fazla çıkmasına neden olan ödemin başlıca etkisidir. Ödemin vücuttan atılması için dışarı atılması için günlük en az  2-2,5 litre su içmeniz gereklidir. Su içme alışkanlığınız yok ise bunun zaman içerisinde kilonuzun artacağını unutmayın ve su içmekten vazgeçmeyin.

Yemek yeme alışkanlığı, öncelikle  yemeğe başladığınız saate bakmanız gerekir. Yemek süresi ortalama 20 dakika olmalıdır. Çünkü algılama hızına göre beynimizin tokluk hissini algılaması en az  20 dakika sürmektedir. Hızlı tüketilen büyük porsiyonlar yerine keyifle yenilen küçük porsiyonları tercih etmeniz Sağlıklı kilo vermenin püf noktaları ile kilo alımını durdurarak zayıflamayı sağlar. 

Sıvı yemekler,
ana öğün yemeklerinin en az birinde önce çorba tercih tüketin. Sebze çorbaları veya ezogelin, tarhana, mercimek gibi çorbaları tokluk sağlayacaktır. Yiyeceğiniz yemek öncesinde çorba tüketerek yemeğe başlamalısınız. Ancak hazır çorba olmaması gerekir. Birde çorbada tuz miktarının az olması gerekir. 

Sebze tüketin, akşam yemeklerinde lifli besinleri tercih etmeniz sağlıklı kilo vermenin püf noktaları içerisinde yer alır. Yağ içeriği yüksek, soslu yemeklerin yerine  lif içeriği yüksek, mevsime uygun, kalorisi az sebzeleri tercih etmeniz kilo alımını azaltacaktır. 

Tahıllı ürünler, pirinç ve ekmek çeşitlerinde kepekli olanlar tercih edilmelidir. Tam buğday içerikli veya tam çavdarlı ürünler tercih edilebilir. Böylece az besin tüketimi yapmış oluruz ve daha uzun süre tok kalmayı sağlarız. Bu uygulama sayesinde kolesterolü yüksek kişilerin kolesterol seviyesinin de düşmesine fayda sağlamış oluruz.

Belli saat sonrası bir şey tüketmemek,
özellikle akşam saatlerinde hareketsiz kaldığımız ve bol kalori aldığımızda zaman kilo olarak bize dönüş yapacağı bilinmelidir. Bu sebepten dolayı özellikle altıdan sonra su dışında bir şey tüketilmemelidir. Sadece yatma saatine yakın yoğurtlu limon tüketilmesi Sağlıklı kilo vermenin püf noktaları  içerisinde yardımcı olur.
]]>
Katı Yoğurt Yapmanın Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/kati-yogurt-yapmanin-puf-noktalari.html Tue, 16 Oct 2018 07:08:56 +0000 Katı yoğurt yapmanın püf noktaları, bir çok ev hanımı kendi elleriyle yaptığı lezzetli ve katkı maddesi olmayan yoğurdu tercih ederek ev yapımı yoğurdu yapmak ister. Bu nedenle kendi mayalama işlemini yapan bir çok ev hanım Katı yoğurt yapmanın püf noktaları, bir çok ev hanımı kendi elleriyle yaptığı lezzetli ve katkı maddesi olmayan yoğurdu tercih ederek ev yapımı yoğurdu yapmak ister. Bu nedenle kendi mayalama işlemini yapan bir çok ev hanımı yoğurt yapmakta pek beceri gösterememektedir. Genel olarak yapılan evde yoğurtların bir çoğu katı olmamaktadır, tabii ki her işin bir püf noktası olduğu gibi katı yoğurt yapmanın püf noktaları vardır. Bu durumda çoğu bayanın yaptığı yoğurt sulu olmaktadır, doğal şartlarda evde yapılan yoğurt sağlık açısından da çok önemli ve güvenle tüketilebilir. Bol kaymaklı ve katı yoğurt yapmak çok zor işlem değildir, kişilerin bir çoğu yoğurt mayalanırken çok sıcak olan sütün ılıma dan mayalanmasıdır. Bu şekilde yapılıp mayalanan yoğurt kesinlikle katı olmaz. Yapacağınız işlemde yoğurdunuzu mayalama yapacağınız sıcaklık son derece önemlidir. 

Katı yoğurt yapmanın püf noktaları nelerdir 3 kg sütünüzü güvenli aldığınız yerden sonra geniş bir kap içinde kaynamaya bırakınız. Yaklaşık 40 dakika kaynama süreci yeterli gelecektir, süt kaynayınca altı kısılmalı ve yavaş ateşte altı kapatana kadar ocakta bırakılmalıdır. Kaynayan sütün süresi dolunca ılımaya bırakılmalıdır, katı yoğurt yapmanın püf noktası sütün sıcaklık derecesinin iyi ayarlanmasıdır. Parmak yakmayacak şekilde sıcaklık olması yeterli olan sütünüz mayalanmaya hazırdır. Bir kase içine 1 yemek kaşığı yoğurt mayasını koyarak üzerine bir çay kaşığının ucuyla tuz ve şeker ilave edilmelidir. Bunu yapma amacı yoğurdun tadının ayarlanmasıdır. Kase içinde yoğurt ve şeker ve tuz iyice karıştırılarak 3 kg olan cam kavanoz şişe içine boşaltılan sütün içine mayası konarak güzelce karıştırılır. Bu şekilde cam kavanozun ağzı kapatılarak temiz bir örtüyle üzeri örtülür. 

Katı yoğurt yapmanın püf noktaları, mayalanan yoğurt en az 4-5 saat bekletilir hatta daha fazla bekletilmesinin bir zararı yoktur. Mayalanan katı yoğurt buz dolabında 1 gün hiç el değmeden bekletilir. 1 gün bekletilen yoğurt ertesi gün kalıp gibi olarak servis yapmaya hazır olur. Afiyet olsun.
]]>
Bulgur Pilavı Yapmanın Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/bulgur-pilavi-yapmanin-puf-noktalari.html Wed, 17 Oct 2018 05:40:27 +0000 Bulgur pilavı yapmanın püf noktaları, Yemek yapan bir çok ev hanımı pilav pişirirken tam anlamıyla iyi pişirmek için çaba gösterir. Yapılan bulgur pilavı sulu yemeklerin yanına mutlaka tercih edilerek en az haftanın iki gün Bulgur pilavı yapmanın püf noktaları, Yemek yapan bir çok ev hanımı pilav pişirirken tam anlamıyla iyi pişirmek için çaba gösterir. Yapılan bulgur pilavı sulu yemeklerin yanına mutlaka tercih edilerek en az haftanın iki günü her evde yapılarak pişirilir. Bulgur pilavı yapmanın püf noktaları tabii ki vardır, güzel bir pilav pişirmeyi her kadın yapamayabilir. Sağlık açısından da çok faydalı ve besleyici olan bulgur pilavını sevmeyen yoktur. Her evin hanımı çok farklı yemek pişirir, yemek pişirmekte bir sanattır. Çünkü yapılan bulgur pilavı tadı olmaz ise hiç kimse güzel ve tadında olmayan bir pilavı yemek istemez. Yapılan bulgur pilavında dikkat edilmesi gereken bir çok detay vardır, ayarını tutturmak son derece önemlidir. Ayrıca bulgur pilavı pişirilince demlenmeye bırakılarak tadını ikiye katlayan lezzetiyle yemeye doyum olmaz.

Bulgur pilavı yapmanın püf noktaları nelerdir 

Öncelikle malzemeler tam olmalıdır, çoğu kişi bulgur pilavını içine koyacağı malzeme ile daha farklı bir tat oluşmasını sağlar. 3 Su bardağı iri bulgur sarı renkli olmasına özen gösterin, 1 su bardağı arpa şehriye, sıvı yağ, ve 6 su bardağı su orta boy tencereye sıvı yağ konarak üzerine şehriyesi eklenir. Altı açık olan ocağın şehriyeler pembeleşene kadar kapatılmamalıdır. Pembeleşen şehriye üzerine 6 su bardağı su ilave dilerek kaynamaya bırakılır. Bulgur pilavı yapmanın püf noktaları kaynayan pilavın kısık ateşte pişirilmesidir. 

Bu şekilde olan pilav yavaşça pişerek tadını ortaya çıkartır. Kısık ateşte olan bulgur pilavının içine 1 çay kaşığı tuz ilave ederek pişirilmeye bırakılır. Yapılan bulgur pilavı su yerine tavuk veya et suyu kullanmak isteyen veya bu şekilde sevenler için yapılması mümkündür. Bu tam anlamıyla tercih meselesi pişirilen bulgur pilavının altı kapatılarak 15 yada 20 dakika demlenmeye bırakılmalıdır. Bulgur pilavı yapmanın püf noktaları pilav demlenene kadar üzerindeki kapak açılmamalıdır. 
]]>
Halı Silmenin Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/hali-silmenin-puf-noktalari.html Wed, 17 Oct 2018 09:25:31 +0000 Halı Silmenin Püf Noktaları, özellikle kış aylarında halı silmek hanımların en çok tercih ettiği yollardan birisidir. Fakat kışın halı sildiğiniz zaman bazı hanımlar kurumayacağını ya da halısının temiz olmayarak kokac Halı Silmenin Püf Noktaları, özellikle kış aylarında halı silmek hanımların en çok tercih ettiği yollardan birisidir. Fakat kışın halı sildiğiniz zaman bazı hanımlar kurumayacağını ya da halısının temiz olmayarak kokacağını sandıkları için halı silmekten çekinirler. Aslında halı silmenin ufak püf noktaları sayesinde kendinizi fazla yormadan ve zorlanmadan halınızı temizleyebilirsiniz. 

Halı Silmenin Püf Noktaları Önce Halınızı Süpürün, halı silinmeden önce mutlaka elektrikli süpürge kullanarak halıyı süpürmelisiniz. Bu şekilde halının üzerinde mevcut olan tozlardan ve kirden rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Halıyı silmeden önce temiz bir şekilde süpürmek işinizi daha kolay yapacaktır. Ayrıca elektrik süpürgesinin vakumu özellikle halının dibine inmiş olan tozların ve kirin yüzeye doğru çıkmasını sağlamaktadır. Halı dibindeki toz ve kir yüzeye çıktığı zaman halı silmek daha kolay olacaktır. Ayrıca halıyı derinlemesine silmiş ve iyi bir temizlik yapmış olursunuz.

Halı Silmenin Püf Noktaları Arap Sabunu Kullanın, Halıyı silmek için çoğunlukla hanımlar piyasada bulunan birbirinden değişik halı şampuanları kullanmaktadır. Fakat piyasadaki bulunan halı şampuanları yerine daha etkili temizleyici muhakkak ki, Arap sabunudur. Eskiden büyüklerimiz halıyı silmek ve yıkamak için Arap sabunu kullanırlarmış. Arap sabunu halı temizliğinde oldukça etkili bir temizleyicidir. 

Halı Silmenin Püf Noktaları Sirke Kullanın, halıyı silmek için hazırladığınız ılık suyun içerisine bir miktar sirke koyarak halılarınızı silebilirsiniz. Halı silerken sirke kullanmak hem halınızın daha temiz olmasına hem de parlak görünmesine yardımcı olmaktadır. Ancak burada dikkat edeceğiniz tek husus sirke miktarını olabildiğince az tutmaktır, eğer fazla sirke koyarsanız kısa bir süre halınız sirke kokacaktır.

Halı Silmenin Püf Noktaları Halınızı Havalandırın, silme işlemini tamamladıktan sonra halınızı mutlaka havalandırmalısınız. Eğer halınızı derinlemesine temizledikten sonra havalandırmazsanız hem koku hem de küf oluşmasına sebep olabilir. Bunun için kış ayında halınızı silerseniz, mutlaka bir kaç saat pencereleri açarak havalandırın. Yaz ayında sildiğiniz halıyı balkonda kolayca hava almasını sağlayabilirsiniz. 

Halı Silmenin Püf Noktaları Alternatif Yol, eğer halınız çok kirli ise ve bu lekelerden kurtulmak istiyorsanız halınızı silmeden önce üzerine bol miktarda mısır nişastası ya da karbonat serpebilirsiniz. Kirli halı bu şekilde biraz bekledikten sonra halıyı elektrik süpürgesi ile halınızı süpürün. Bu püf nokta özellikle halı üzerindeki kirlerden ve kötü kokudan kurtulmak için son derece faydalıdır. 
]]>
Sünger Gibi Kek Yapmanın Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/sunger-gibi-kek-yapmanin-puf-noktalari.html Wed, 17 Oct 2018 22:26:06 +0000 Sünger Gibi Kek Yapmanın Püf Noktaları; Kek; kakaolu, sade, meyveli, fındıklı veya dolgulu olarak konuklarımıza sunduğumuz tatlı türüdür. Sünger gibi kek yapmak kolay değildir. Kekin içerisine ne kadar malzemesi bol koyarak ya Sünger Gibi Kek Yapmanın Püf Noktaları; Kek; kakaolu, sade, meyveli, fındıklı veya dolgulu olarak konuklarımıza sunduğumuz tatlı türüdür. Sünger gibi kek yapmak kolay değildir. Kekin içerisine ne kadar malzemesi bol koyarak yapsanız da sünger gibi yumuşak değilse içinize sinmeyecektir. Basit bir kek çırptığınız da bile yumuşak olması çok önemlidir. Akşam beş çayının yanında olmazsa olmazlardan biri olan keki sünger gibi yumuşacık olması için kişinin kek yapımında dikkat etmesi gereken önceliklerde kekin kabarmasını ve yumuşaklığını engelleyecektir. Sünger gibi kek yapmak için neler gerekir birlikte bakalım.

Sünger Gibi Kek Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir
 • Öncelikle kek yapılacak malzemelerin oda sıcaklığına gelmesi çok önemlidir.
 • Kek malzemelerinin taze olmasına dikkat etmelisiniz. 
 • Sünger gibi yumuşacık olması için malzemelerin sırası ve kıvamına önem vermelisiniz.
 • Oda sıcaklığındaki yumurtaları köpürene kadar çırpmakta sünger kıvamında kek yapmanın diğer önemli noktasıdır. 
 • Süt ile yapılan kek daha yumuşak olacağı için yoğurt kullanmayınız.
 • Yumurtadan sonra şekeri ekleyerek yeniden mikser yardımı ile çırpınız.
 • Kabartma tozunu unla beraber eklemeyi unutmayınız.
 • Kekin sünger gibi yumuşak olması için unu eleyerek kullanmanız çok önemlidir.
 • Kekin kıvamı ne kadar koyu ise o kadar yoğun ve sert olacağı için kekin kıvamı akıcı olmalıdır.
 • Yüksek ısıda fırına sürülmeli ve kek kabarınca ayarı biraz düşürülmelidir. 
 • İçine isterseniz fındık veya fıstık atabilirsiniz bunlar kekin sünger gibi yumuşak olmasını etkilemez önemli olan kekin akıcı kıvamı olacaktır.
]]>
Elde Halı Silmenin Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/elde-hali-silmenin-puf-noktalari.html Thu, 18 Oct 2018 13:31:30 +0000 Evde halı silmenin püf noktaları, yaşanılan ortamlarda halılar dekorasyon amaçlı kullanılır. Bu süreç içerisinde halının birçok pisliği içerisinde hapsetmesi sebebiyle kirlendiği görülür. Özellikle kirlerin üzerinde bir Evde halı silmenin püf noktaları, yaşanılan ortamlarda halılar dekorasyon amaçlı kullanılır. Bu süreç içerisinde halının birçok pisliği içerisinde hapsetmesi sebebiyle kirlendiği görülür. Özellikle kirlerin üzerinde birikmesi sebebiyle bakteri, enfeksiyon gibi oluşumların bu bölümde yer alması özellikle çocukların sağlığını olumsuz yönde etkiler. Halı üzerinde bulunan lekelerin giderilmesi için bazı uygulamaları ile temizliğinin sağlanması gerekir. 

Evde halı silmenin püf noktaları sayesinde halının uygun temizlenmesi ile hijyen kurallarına uyulması gerçekleştirilir. Özellikle bu ortamlarda çocukların bulunması sebebiyle dışarıdan gelen pisliklerin bu bölümde yer alması çocuğun oyun oynarken bakteri gibi olumsuz durumlara maruz kalmasına neden olur. Halının üzerinde bulunan zararlı oluşumların giderilmesi için uygun ilaç kullanımı ile temizlenmesi gerekir. Zaman içerisinde aşınan ve yıpranan halının içerisinde bulunan mikroplar yuva yapar. Bu noktada günlük halının süpürülmesi ve sonrasında mikrop önleyici ilaç kullanılarak temizlenmesi halının üzerinde bulunan mikropların ve bakterilerin ölmesini sağlar. 

Evde halı silmenin püf noktaları
 • Öncelikli olarak hala silmeye başlamadan önce halının iyice süpürülmesi gerekir. Böylece üzerinde bulunan toz ve kirin temizlenmesi sağlanır. 
 • Halı silmek için öncelikle geniş bir alanın bulunması gerekir. Balkon veya kullanılan odanın etrafındaki eşyaların kenara çekilerek temizliğe başlanması önemlidir. 
 • Silme işleminde Arap sabunu kullanılması halının mükemmel derece temizlenmesine fayda sağlar. 
 • Ayrıca halı temizleme maddelerinin kullanılması da halının parlak ve renginin canlı görünmesini sağlar. 
 • Bu süreç içerisinde halı fırçası kullanılması ile halının üzerinde bulunan toz, iplik, saç kılı, hayvan tüyleri gibi oluşumların giderilmesini sağlar. 
 • Halıya çay veya herhangi bir şey döküldüğü zaman anında müdahale edilmesi önemlidir. Bu süreç içerisinde halının silinmesi için ılık su, arap sabunu, bulaşık ilacı gibi deterjanlar kullanılarak lif gibi aparatlar ile halının silinmesi sağlanır. 
 • Özellikle yağ lekesi bulunan halıların silinmeden önce üzerine tuz dökülmesi yağın emilmesini sağlar. Yağın bulunduğu alana belirli bir miktar yüzeyini kapatacak şekilde tuz atılmasının sonrasında iki saat bekletildikten sonra halı silme işlemine geçilmesi gerekir. 
 • Hafif şekilde ovalayarak lekeyi etrafa yaymadan yağ lekesinin silinmesi açısından Evde halı silmenin püf noktaları önemlidir. 
 • Asitli içecek kola, çay gibi dökülen sıvıların temizliğinde soda son derece etkilidir. Sodanın lekenin üzerine dökülmesi veya ılık suyun içerisine konularak halının silinmesi halının parlak ve görünümünü daha canlı olmasını sağlar. 
 • Herkesin evinde bulunan malzemelerle kolaylıkla halısını temizlemesi mümkündür. 
 • Öncelikli olarak halının yün ve naylon gibi içeriğinin bilinmesi temizlik esnasında önemlidir. Özellikle yün halıların temizleme esnasında kullanılacak ilacın doğru tercih edilmesi gerekir. Çamaşır suyu gibi kullanılan kimyasal ilaçlar halının renginde solmaya neden olur. Bu sebepten dolayı Arap sabunu veya Hacı Şakir denilen sabunlarla halının silinmesi renginin giderilmesini önler.
 • Evde halı silmenin püf noktaları içerisinde temizliği yapıldıktan sonra günlük yaşam içerisinde halının lastikli örtü kullanılarak korunması önemlidir.
 • Çocuğu olan annelerin halının üzerine lastikli örtü geçirmesi halının ömrünü uzatır. Böylece örtüye dökülen herhangi bir şeyde örtünün makineye atılarak yıkanması sağlanır.
]]>
Evde Halı Silmenin Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/evde-hali-silmenin-puf-noktalari.html Thu, 18 Oct 2018 19:41:58 +0000 Evde halı silmenin püf noktaları, özellikle kış aylarında halının fazla kirlenmesi sebebiyle yıkamaya gönderilmemesi nedeniyle halanın elde silinmesi gerekir. Günlük yaşanılan ortamda kullanılan dekorasyon amaçlı ürünler i Evde halı silmenin püf noktaları, özellikle kış aylarında halının fazla kirlenmesi sebebiyle yıkamaya gönderilmemesi nedeniyle halanın elde silinmesi gerekir. Günlük yaşanılan ortamda kullanılan dekorasyon amaçlı ürünler içerisinde halıda bulunur. Kullanılan halının renginin doğru tercih edilmesi lekenin  belli etmemesi açısından önemlidir. Özellikle günümüzde alınan halıların renklerinin beyaz ve krem olması üzerinde bulunan kirin kendini hemen belli etmesine neden olur. Bu sebepten dolayı evde halı silmenin püf noktaları ile üzerinde bulunan kir ve lekelerin giderilmesi sağlanır. Bu noktada bazı önlemler alınması da önemlidir. Özellikle günlük odada bulunan halının üzerine lastikli örtü takılması leke halinde çıkartılarak temizliğinin daha kolay olmasını sağlar. Örtünün çıkartılarak makineye atılması halının temiz kalmasını sağlar. Çocuğu olan annelerin lastikli örtü kullanması tavsiye edilir. Halıyı temizleme esnasında halının hangi tür dokuma maddesi kullanılarak yapıldığı önemlidir. Temizlik talimatlarına uyulması gerekir. Yün halılarda kullanılan deterjanlar renginde solma yarattığı için halının ömrünün kısalmasına neden olur. Şimdi evde halı silmenin püf noktalarını anlatalım.

Evde halı silmenin püf noktaları
 • Halı silmek için ortamının geniş ve müsait olması gerekir. Yorucu olmasının yanı sıra yapılan işlemlerin doğru yapılması halı silmenin daha kısa sürmesine ve kişinin daha az yorulmasını sağlar. 
 • Halıyı silmeye başlamadan önce halanın iyice süpürülmesi önemlidir. Elektrikli süpürge kullanılarak halının süpürülmesi üzerinde bulunan toz ve kirin temizlenmesini sağlar. Böylece işin daha kolay yapılır.elektrik süpürgesiyle süpürmek işleminde yavaş ve ağır 
 • Evde halı silmenin püf noktaları içerisinde kullanılan deterjanlar doğru tercih edilmesi gerekir. Piyasada satılan halı şampuanlarının kullanılmasının yanı sıra geçmişten günümüze kullanılan en önemli madde Arap sabunudur. Arap sabunu içerisinde bulunanlar maddeler sebebiyle halıya zarar vermeden parlak ve güzel şekilde temizlenmesini sağlar. Arap sabunu ile ılık su kullanılarak lif yardımıyla halının üzerinde bulunan lekelerinin giderilmesi sağlanır. 
 • Silme işleminden sonra havlu kullanılarak üzerinde bulunan fazla suyun giderilmesi ile halının daha kolay kuruması sağlanır.
 • Evde halı silmenin püf noktaları içerisinde ılık suya bir bardak sirke konulması ile halıların silinmesi halının içerisinde bulunan enfeksiyon, mayk, bakteri gibi olumsuz oluşumların ölmesine neden olur. Böylece hem hijyen kurallarına uyulması sağlanırken hem de görünüm açısından parlaklık kazanılır. 
 • Halanın silinmesinin sonrasında balkan gibi yerlerde havalandırılarak kurutulması önemlidir. Özellikle aşırı sulu silinmesinin sonrasında halının yerde olması alt kısmında küfe neden olduğu için bu gibi oluşumlara önlemek için hava sirkülasyonunu uygulanması gerekir. 
 • Ayrıca pencerelerinin açılması tavsiye edilir. İmkanı olanların balkon gibi yerlerde havalandırma yapması tavsiye edilir. 
 • Halıdaki kirlerden kurtulmak için mısır nişastası ve karbonat uygulaması yapılması önemlidir. 
 • Yağ gibi lekelerin çıkartılması için tuz en önemli yardımcı maddedir. Yağın bulunduğu alanın yüzeyini kaplayacak kadar o bölgeye tuz dökülmesinin sonrasında iki saat kadar bekletilerek süpürülmesi yağın uçmasını sağlar. Daha sonrasında bulaşık deterjanı ile o bölgenin temizlenmesi son derece etkilidir.
]]>
Pilav Yapmanın Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/pilav-yapmanin-puf-noktalari.html Fri, 19 Oct 2018 07:05:11 +0000 Pilav Yapmanın Püf Noktaları; Sofraların vazgeçilmezi olan pilav, tane tane ve lezzetli olması için bazı püf noktaları vardır. Pilav lapa şeklinde olur ise bir anlamı kalmaz ve görünümüde hoş olmamaktadır. Pilavın çeşitle Pilav Yapmanın Püf Noktaları; Sofraların vazgeçilmezi olan pilav, tane tane ve lezzetli olması için bazı püf noktaları vardır. Pilav lapa şeklinde olur ise bir anlamı kalmaz ve görünümüde hoş olmamaktadır. Pilavın çeşitlerinden olan bulgur pilavı, pirinç pilavı ne olursa olsun lezzetli olması için tam kıvamında olması gerekmektedir. Pirinç pilavını güzel yapmanın püf noktalarını sizlerle paylaşmak istedik.

Pilav Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir

Öncelikle ne kadar pilav yapacaksanız pirinçleri önceden kaynar su ile ıslatarak üzerine tuz atmanız gerekmektedir. Tuz atılmaz veya soğuk su ile ıslatırsanız, pirinçler kırılır ve dolma içi gibi olur. Güzel pilav için pirincinizin iri taneli olanlardan tercih etmeniz gerekmektedir. İsterseniz ölçülü olarakda pilav yapabilirsiniz. Pirincin kendine has nişastası olduğu için pilavı pişirmeden önce pirinçleri iyice süzgeçte akan su berrak olana kadar yıkadıktan sonra pişirmeye geçebilirsiniz. Çelik tavaları tercih etmeyiniz çünkü pilava koyulan suyu hemen çekeceği için çok diri olacaktır. Daha fazla su eklemeniz gerekmektedir buda pilav suyunun kıvamını bulamamanıza neden olacaktır. Teflon tavada daha güzel olacağı için tercih edebilirsiniz. Tavaya yağını koyduktan sonra yıkadığınız pirinçleri koyarak kavurun birazda kavururken tuz atarsanız pilav daha lezzetli olacaktır. Kavrulan pirinçlerin üzerine pirinçleri kaplayacak şekilde sıcak su dökmeniz gerekiyor son kez karıştırarak kavrulurken yapışan pirinçlerin birbirinden ayrılmasını sağlayarak tavanın kapağını kapatınız. Güzel pilav yapmanın püf noktalarından biride ocağın ateşinin kısık olmamasıdır. Suyunu çeken pilavı ocaktan alarak kapağının altına kağıt havlu sererek buharını çekip 15 dakika dinlendirmeniz gerekir. Pilavı ister sebzeli ister şehriyeli yapabilirsiniz önemli olan yukarıdaki bahsettiğimiz detaylara lütfen dikkat ediniz. 15 dakika dinlenen pilavınızı şekil kalıpları ile servis yapabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun 
]]>
Biber Yetiştirmenin Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/biber-yetistirmenin-puf-noktalari.html Fri, 19 Oct 2018 10:49:21 +0000 Biber Yetiştirmenin Püf Noktaları, Birçok kişi hobi olarak balkon ya da teraslarda kendi mini bahçesini kendi kurarak biber yetiştirmeye heves eder. Ancak bu hevesleri biber yetiştirmenin püf noktalarını bilmedikleri için sonu hü Biber Yetiştirmenin Püf Noktaları, Birçok kişi hobi olarak balkon ya da teraslarda kendi mini bahçesini kendi kurarak biber yetiştirmeye heves eder. Ancak bu hevesleri biber yetiştirmenin püf noktalarını bilmedikleri için sonu hüsranla sonuçlanabilir. Oldukça faydalı bir sebze olan biber şüphesiz ki dalından koparılıp taze taze tüketildiğinde tadına doyum olmaz. Sizde C vitamini açısından oldukça zengin olan biber yetiştirmeye merak sardıysanız biber yetiştirmenin püf noktalarını bilmeniz yeterli. Sizin için paylaşılan bir takım önerilere dikkat ettiğiniz takdirde oldukça zahmetsiz bir şekilde kendi organik biberlerinizi kendiniz yetiştirip afiyetle tüketebilirsiniz.

Biber yetiştirmenin püf noktaları nelerdir
 • Biber tohumdan yetiştirilecekse en uygun zaman Şubat ve Mart aylarında çekirdeğin oda sıcaklığında çimlenmesini beklemektir. Fide olarak yetiştirilecek biberlerin zarar görmemesi için Nisan ayının sonuna doğru toprağa dikilmesinin de fayda vardır.
 • Biber gün ışığına oldukça seven bir sebze olmasından dolayı gün ışığını bol alan bir yerde yetiştirilmesi daha iyi olur. 
 • Sıcak havadan hoşlanan bir sebze olan biber yetiştirmenin püf noktaları konusunda bilmeniz gereken bir konuda biberinin verimini düşmemesi için soğuk hava ve toza karşı korunması gerektiğidir.
 • Biber yetiştirilecek toprağın nemli olmasına dikkat etmek gerekir. Bu nedenle yetiştirilecek ortamda nemli olmalıdır. 
 • Biber yetiştiriciliğinde toprağın ağır olmamasına özen gösterilmeli ve dikilen saksıların altından mutlaka drenaj deliği bulunmalıdır.
 • Biber yetiştirirken sulama işlemi toprak nemini kaybettiği zamanlarda yapılmasına dikkat edilmesi gereken biber yetiştirmenin püf noktaları arasında sayılabilir. Aynı zamanda sulama yapılırken biberin gövdesine su getirmemeye özen gösterilmesinde fayda vardır. Aksi takdirde fide kuruyabilir. Ayrıca sulamaya yazın kavurucu sıcaklarda daha çok önem verilmelidir.
 • Hastalıklara karşı oldukça dayanıklı olan biber tarım ilacına ihtiyaç duymaz. 
 • Biberin daha iyi gelişmesi açısından arada bir toprağın hava alması için çapa işlemi yapılarak boğaz kısımlarının doldurulması biber yetiştirmenin püf noktalarıdan biridir. 
 • Biberin yapraklarının kuruyup veriminin azalmaması için sulama işleminin güneşin battığı saatlerde yapılması daha iyi olur.
]]>
Silikon Kalıpta Kek Pişirmenin Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/silikon-kalipta-kek-pisirmenin-puf-noktalari.html Fri, 19 Oct 2018 22:34:48 +0000 Silikon Kalıpta Kek Pişirmenin Püf Noktaları, kek özellikle çocukların ve yetişkinlerin en çok severek tükettiği tatlı hamur işlerinin ilk sırasında yer almaktadır. Ayrıca çocuklar anneleri ile evde küçük silikon kalıplar Silikon Kalıpta Kek Pişirmenin Püf Noktaları, kek özellikle çocukların ve yetişkinlerin en çok severek tükettiği tatlı hamur işlerinin ilk sırasında yer almaktadır. Ayrıca çocuklar anneleri ile evde küçük silikon kalıplarda kek pişirmekten oldukça hoşlanırlar. Özellikle çocuklar ile beraber onların mutfağı sevmeleri, yemek yeme isteklerinin artması, anne ve baba ile daha iyi bir ilişki kurulmasının en etkili yolu kek pişirmektir. Çocuklar mutfakta kek yaparken hem keyfini çıkarırlar hem de aile bağlarının daha sıkı olmasına yardımcı olmaktadır. Silikon kalıplarda kek pişirirken dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar bulunmaktadır. Aslında silikon kalıpta kek pişirmek basit bir yöntem olarak görünse de ufak püf noktalara dikkat edilmediği zaman tam bir fiyasko olmaktadır. Bu püf noktalar özellikle silikon kalıpta istenilen formda güzel kabarmış lezzetli kekler yapmanıza yardımcı olmaktadır. 

Silikon Kalıpta Kek Pişirmenin Püf Noktaları 

Malzemeler Oda Sıcaklığında Olmalıdır, kek pişirmek için hangi tarifi uygularsanız uygulayın, kek hamuru için kullanacağınız bütün malzemelerin mutlaka oda sıcaklığında beklemiş olması gerekmektedir. Buna hem kabartma tozu hem de unda dahildir. Mükemmel derecede kabarmış bir kek pişirmek istiyorsanız, kek malzemelerinin mutlaka önceden oda ısısında kalması gerekmektedir.

Kalıp Seçimi, güzel bir kek pişirmek istiyorsanız mutlaka aldığınız silikon kalıp kaliteli olmalıdır. Yapım aşaması oldukça zor ve maliyetli olan silikon kalıpları sadece almak için ucuz olanını tercih etmeyin. Çünkü ucuz silikon kalıplar ile pişirdiğiniz kekler yüzünden sağlığınızdan olabilirsiniz. Silikon kek kalıbında kekinizi pişirmeden önce kabı mutlaka sıcak suda yaklaşık 10 dakika bekletmek gözeneklerin açılmasına ve keki iyi pişirmesine yardımcı olacaktır. Ardından silikon kalıbı iyice kurulayın.

Kabın Yağlanması, silikon kek kalıbının içerisine kek harcını dökemeden önce ister margarin isterseniz de sıvı yağ ile her yerini iyice yağlayın. Bu yağlama tekniği ile yapmış olduğunuz kek harcı silikon kabın içine yapışmaz. Silikon kalıpta kek pişirmenin bir başka püf noktası da silikon kalıbı yağladıktan sonra hafif şekilde dibinin unlanmasıdır. Silikon kalıbın içine serptiğiniz un özellikle kekin daha iyi kabarmasını sağlayacaktır. Bu işlem sadece silikon kek kalıbı ile kek pişirirken uygulanmalıdır, diğer kek kalıpları ya da cam fırın kapları için yapılmamalıdır. Diğer kek kalıplarına göre silikon kek kalıbının içerisinde kek biraz daha geç pişer, bu nedenle keki fırına koyduktan sonraki ilk 30 dakika fırının kapağı açılmamalıdır.
]]>
Çiğ Köfte Yapmanın Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/cig-kofte-yapmanin-puf-noktalari.html Sat, 20 Oct 2018 07:20:23 +0000 Çiğ Köfte Yapmanın Püf Noktaları, Çiğ köfte yapmanın bir çok püf noktası vardır. Çiğ köfte özellikle yurdumuzun doğu kısmında yapılan, oraya da ait diyebileceğimiz bir yiyecektir. Günümüzde yurdumuzun bir çok y Çiğ Köfte Yapmanın Püf Noktaları, Çiğ köfte yapmanın bir çok püf noktası vardır. Çiğ köfte özellikle yurdumuzun doğu kısmında yapılan, oraya da ait diyebileceğimiz bir yiyecektir. Günümüzde yurdumuzun bir çok yerinde farklı kişiler tarafından da yapılmaktadır. Özellikle sadece çiğ köfte üzerine bir çok ilimizde dükkanlar açılmış ve hatta evlere bile çiğ köfte servisi yapılmaktadır. Fakat herkesin yapmış olduğu çiğ köfte has çiğ köfte olmayabilir. Çiğ köfte yapmanın en büyük püf noktası tüm malzemelerin çiğ köfte yapımına uygun olmasıdır. Bir diğer en büyük püf noktası ise yoğuran kişinin mutlaka işinin ehli olması gerekmektedir. Aşağıda vereceğim çiğ köfte yoğurmanın püf noktalarını uyguladığınız sürece, yapmış olduğunuz çiğ köfte muhteşem bir tada sahip olacaktır.

Çiğ Köfte Yapmanın Püf Noktaları
 • Çiğ köftenin bulgurunun, çiğ köfte yapımına uygun olması için tüm kepeklerinden ayrılmış olmalıdır, en küçük boy olmasının yanında esmer ve sert bulgur olmalıdır.
 • Çiğ köftenin içine konacak olan acı biberin mutlaka ev yapımı çok acı bir isot olması gerekmektedir.
 • Çiğ köftenin yoğurulacağı kırmızı etin mutlaka sinirlerinin iyice temizlenmiş olması gerekmektedir, yani kesinlikle som kırmızı et olması gerekir. Aksi takdirde sinirleri ayıklanmamış et ile yoğrulan çiğ köfte lezzet açısından asla güzel olmayacaktır, hele birde yiyen kişinin ağzına sinir gelmesi bir daha çiğ köfte yiyen kişinin asla çiğ köfte yememesine neden olacaktır.
 • Çiğ köftenin içerisine konacak olan kırmızı et' in çok ince bir şekilde çekilmesi gerekmektedir. Kasaba gidip çiğ köftelik et dediğinizde kasap mutlaka çiğ köftenin kıymasını 2-3 defa çekmelidir.
 • Çiğ köfteyi yoğurduktan sonra içerisine konacak olan yeşil soğan ve maydanozun da çok ince bir şekilde doğranması gerekmektedir.
 • Eğer çiğ köfte yazın hazırlanacaksa mutlaka buz ile yoğrulmalıdır.
 • İçerisine yoğururken konulacak olan domates sosunun su gibi ince, kuru soğanın ise kesinlikle rendelenmiş olması gerekir.
]]>
10 Kilo Vermenin Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/10-kilo-vermenin-puf-noktalari.html Sat, 20 Oct 2018 16:42:24 +0000 10 Kilo Vermenin Püf Noktaları, Kilo almak kolay da, vermek herkes için adeta bir kabus halindedir. Aslında kilo vermek de almak kadar kolay sayılabilmektedir. Aslında hızlı ve sağlıklı bir şekilde 10 kilo vermenin en kolay 10 Kilo Vermenin Püf Noktaları, Kilo almak kolay da, vermek herkes için adeta bir kabus halindedir. Aslında kilo vermek de almak kadar kolay sayılabilmektedir. Aslında hızlı ve sağlıklı bir şekilde 10 kilo vermenin en kolay ve güzel yöntemi spor yapmaktır, eğer spor yapamıyorsanız da hayatınızdaki hareketleri mutlaka arttırmanız gerekmektedir. Özellikle kadınlar sürekli hızlı ve sağlıklı kilo vermenin püf noktalarını aramaktadırlar. Kilo vermenin de kendine göre bir çok püf noktaları vardır. Yapmış olduğunuz diyet ne olursa olsun mutlaka diyetin püf noktalarına dikkat etmelisiniz, bu sayede kilo vermeniz hızlanacaktır. Dışarıda kilo verdirici diye satılan bir çok kapsül, çay ve toz mama gibi şeylerin yerine kilo vermenin püf noktalarına uymanız yeterli olacaktır.

10 Kilo Vermenin Püf Noktaları Nelerdir
 • Bol bol çiğ sebze tüketmemiz gerekmektedir.
 • Yemeklerden önce en az 1 bardak ılık su içmemiz gerekmektedir, bu sayede yemeği mide dolu olunca, fazla yiyemeden doyarız.
 • Beyaz lahananın yağ eritme özelliği uzmanlar tarafından kanıtlandığı için rahatlıkla bol bol tüketebiliriz.
 • Her ne diyeti yaparsak yapalım, mutlaka sabah aç karnına ılık limonlu su tüketmeliyiz.
 • Acının da yağ yakma özelliği uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır, eğer mideniz sağlam ise acıyı bol bol tüketmenizi tavsiye ederim.
 • Yine mideniz sağlam ise sabahları aç karnına ılık bir bardak suyun içine 5-6 yemek kaşığı elma sirkesi koyup içebilirsiniz.
 • Mesela ev hanımısınız kilo vermek istiyorsunuz, evde temizlik yaparken sıra evi silmeye geldiğinde evi vileda kullanarak değil de yere eğilerek elinizle silebilirsiniz.
 • Domatesi de normalden fazla tüketmemiz gerekmektedir, domatesin içerisinde bulunan antioksidanlar, kilo vermemizi önleyen toksinlerin dışarıya atılmasına yardımcı olarak kilo vermemizi hızlandıracaktır.
]]>
Pasta Yapmanın Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/pasta-yapmanin-puf-noktalari.html Sat, 20 Oct 2018 18:10:08 +0000 Pasta Yapmanın Püf Noktaları, Herkes harika görünümlü enfes pastalar yapmak ister ancak her işte olduğu gibi pasta yapmanında incelikleri ve püf noktaları vardır. Bunlara dikkat edildiği takdirde oldukça lezzetli pastalar elde Pasta Yapmanın Püf Noktaları, Herkes harika görünümlü enfes pastalar yapmak ister ancak her işte olduğu gibi pasta yapmanında incelikleri ve püf noktaları vardır. Bunlara dikkat edildiği takdirde oldukça lezzetli pastalar elde edilir.  

 • Yapacağınız pasta için kullanılan malzemelerin kalitesine dikkat edin.
 • Pasta yaparken herhangi bir hata yapmamak için pastanın tarifini dikkatli okuyun.
 • Bütün malzemeleri tartarak doğru bir ölçüde kullanın.
 • Pasta için kullanılacak unu iyice eleyin elenmiş undan yapılan hamur daha iyi tutar.
 • Pasta kekinin yumurtasının beyazını ayrı sarısını ayrı çırpın.
 • Pastanın keki fırında pişerken fırının kapağını açmayın bir çok hamur işi hava akımından etkilenir.
 • Pasta kekini pişirmek için önceden ısıtılan fırın gereğinden fazla sıcak olmamalı dır. Gereğinden az ısıtılan fırın ise kekin hamur kalmasına neden olur.
 • Pasta yapmanın püf noktalarından bir tanesi de hamurun yapışmaması için teflon kalıpları tercih edin.
 • Fırında pişen pasta kekini fırından aldıktan hemen sonra ızgaranın üstüne koyun böylece kekin nemlenmesini önlemiş olursunuz.
 • Hazırlanan pasta kekini ortadan ikiye kesmek oldukça zordur keki keserken kekin parçalanmaması için dikiş ipliğini gerdirerek kekin ortasından keserek geçirin.
 • Pasta kekinizi eğer ıslatacak sanız orta kısımları fazla ıslatmaktan kaçının.
 • Pasta kekinin üzerine görülen krema soğuk olması gerekir aksi takdirde pastaya şekil vermeniz zorlaşır.
]]>
Temizlik Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/temizlik-puf-noktalari.html Sun, 21 Oct 2018 17:40:00 +0000 Temizlik Püf Noktaları; herkes için farklılık gösterebilen bir konu iken, tam bir temizlik ve hijyenin bilinen genel kuralları vardır. Temizlik yapmak da diğer işlerde olduğu gibi tecrübe ile örtüşen bir konudur. Temizlik Temizlik Püf Noktaları; herkes için farklılık gösterebilen bir konu iken, tam bir temizlik ve hijyenin bilinen genel kuralları vardır. Temizlik yapmak da diğer işlerde olduğu gibi tecrübe ile örtüşen bir konudur. Temizlik yapma anlayışı ve stili herkese göre değişmekle beraber, temizlikte de sistemli bir yol izlemek ve bilinen bazı kurallardan faydalanmak hem işlerimizi kolaylaştıracak, hem de tam bir temizlik ve hijyen oluşturmamıza yardımcı olacaktır. Şimdi pratik olan, işimizi uzatmayan ve bize tam bir hijyen sağlayacak bir ortamı oluşturacak olan, temizlik püf noktalarından bahsedelim.

Temizlik Püf Noktaları İçin Öneriler; 

Temizlik yaparken bize yardımcı olacak olan temizlik malzemelerinin uygun seçilmesi, deterjanların içerikleri, uygun yere uygun malzemenin kullanılması gibi şartlar önem teşkil eder. Temizliğin ana elemanlarından biri olan elektrik süpürgesinin kullanışlı olması, kullandığımız bezlerin toz tutucu özelliklere sahip olması da önemlidir. Şimdi evin bölümlerine ayrı ayrı değinerek güzel ve pratik olan temizlik önerilerine geçelim.

 • Banyo temizliği püf noktaları ile ilgili olarak; banyo temizliğinde özellikle tuvalet temizliği, sağlık açısından önemli yer tutar. Eğer çamaşır suyu gibi kimyasal maddelere karşı alerjiniz bulunmuyor ise; fışkırtma özelliği bulunan bir şişeye biraz çamaşır suyu biraz da su ekleyerek bir karışım hazırlayın. Bu karışımı klozet veya tuvaletinize sıkın, beş dakika kadar bekledikten sonra klozetin iç kısmını krem kıvamında bir deterjanla fırça eşliğinde ovun. Temizlik mendilleri veya ıslak mendiller ile klozetin etrafını, çeşme kısmını, sifon çekme kısmını silin. Islak mendil markası olarak en ucuzlarını seçebilirsiniz. Böylece klozetin her tarafı hijyenik olacaktır. Bu fıs fıs sayesinde zamanla oluşan kararmalar veya sararmalar da oluşmamış olur. Her gün bu uygulamanın yapılması ve arada ıslak mendil ile silme işlemi ile tuvaletiniz hiç bir zaman kirli olmayacak ve parlayacaktır. Küvet temizliği için de çamaşır suyu ile bekletme ve ardından kremsi bir deterjanla ovma işlemi ile durulama yaparak aynı temizliği elde edebilirsiniz. çamaşır suyu kokusu dokunuyor ise; bazı bitkisel ürün satan markaların fışkırt, beklet, durula özelliğine sahip olan duş, küvet ve duşa kabin ürünlerini de kullanabilirsiniz. Belli zaman aralıkları ile yapılan banyonun tamamının yıkanması işlemi de belli aralıklarla yapılabilir. Mutfak dolapları iç ve dış temizliği için de sirke, bitkisel deterjan ve suyu fışkırtabileceğimiz bir kaba koyalım. Dolaplara sıktıktan sonra mikrofiber bez yardımı ile silelim. Sirke dolaplarınızı parlatacaktır.
 • Salon, oturma odası ve yatak odası temizlerken; önce varsa örümcekleri alalım. Camları silelim. Cam silerken uygun deterjanımız yoksa kremsiz şampuandan faydalanabiliriz. Bu yöntem camların parlamasını sağlayacaktır. Elektrik süpürgesi ile evin tamamını süpürelim. Koltuk minder altları, halı köşeleri ve altları gibi yerleri süpürdükten sonra toz alma işlemine geçebiliriz. Toz alma suyumuza sirke ve zararlı olmayan içerikte olan bir deterjanı koyalım. Uygun bir mikrofiber bez yardımı ile; prizlerin, lambaların, tüm mobilyaların, kalorifer peteklerinin, kuru çiçeklerin, kumaş harici her şeyin tozunu alalım. Çekmecelerin tutulan kulplarını ve açıldıktan sonra görünen yerlerini de silelim. Koltuklar için banyo kesesi edinebiliriz. Banyo kesesine çamaşır yumuşatıcısı koyalım ve bununla tozunu aldıralım. Evimizi bu şekilde mis gibi bir koku saracaktır. Son olarak yıkanan perdelerimizi kurumadan asalım ki kırışmasınlar.
 • Temizlik püf noktalarından biri ve en önemlisi; yer silme suyumuza bolca sirke dökmektir. Bu sayede evimi tam bir hijyene kavuşur. Sirke sağlık açısından çok faydalı olan ve temizlikte de önerilen bir maddedir. Temizlik yaparken önemli olan konulardan biri de kimyasal maddeleri solumamaktır. Çamaşır suyu kullanırken de ağzımızı uygun bir bezle kapatalım ve bekleme aşamasında o ortamdan uzaklaşalım. En son durulama yaparken de ağız]]> Rimel Sürmenin Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/rimel-surmenin-puf-noktalari.html Sun, 21 Oct 2018 23:31:08 +0000 Rimel Sürmenin Püf Noktaları; Makyaj yapımının en önemlilerinden biri rimel sürmektir. Çünkü yüzünüzde ilk dikkat çeken yer kirpiklerinizdir. Rimel sürmenin püf noktaları şu şekildedir. Kirpiklerinize rimel uygulama Rimel Sürmenin Püf Noktaları; Makyaj yapımının en önemlilerinden biri rimel sürmektir. Çünkü yüzünüzde ilk dikkat çeken yer kirpiklerinizdir. Rimel sürmenin püf noktaları şu şekildedir. Kirpiklerinize rimel uygulamadan önce makyaj yapacağınız kısım temiz olmalıdır. Aksi takdirde güzelliğinizin iyi görünmemesine sebep olursunuz. Ayrıca göz makyajı veya kirpik makyajı uygulanan yerin daha dolgulu görünmesini sağlar. Aynı zamanda bu makyajı takma kirpik uçlarına değil kendinizin orijinal kirpiğinize yaparsanız. Daha iyi ve daha sağlıklı olacaktır. Eğer rimeliniz kaliteli olmazsa kirpikleriniz dolgun ve gösterişli görünmez. Kirpik şekliniz kıvrık olmasını istiyorsanız. Dipten uca doğru küçük hareketler yaparak bunu halledebilirsiniz. Bir tane rimel ile yetinmeyin elinizde birden fazla ve çeşitli malzemelerin olmasına dikkat edin. 

  Rimel Sürmenin Püf Noktaları, Rimel Uygulaması 

  Bu uygulamaları yapmadan önce rimeliniz kaliteli ve bilindik bir marka olmalıdır. Zaten çok pahalı bir kozmetik ürünü değil. Bu yüzden ne kadar çok kaliteli olursa o kadar güzel görünür kirpikleriniz. Bu da sizin hoşunuza gider. Eğer siyah yerine başka renkte rimel kullanmak istiyorsanız dikkat etmelisiniz. Çünkü kirpikler sizin değilmiş gibi bir izlenim sergiler. Ağır bir makyaj uygulamıyorsanız alt kirpiklerinize rimel uygulamalısınız. Kirpikleriniz azsa fırçanızın dolgun olmasına dikkat edin. Rimellerinizin ıslanmalarına özen gösterin. Bu malzemelerin kullanımı göz hassasiyeti için de çok önemlidir. Aynı şekilde de kirpiklerinize uygun rimeli seçmeyi de aksatmayın. Çünkü bu noktada sizin için önemli püf noktaları arasında yer almaktadır. Rimeli bazı insanlar maskara olarak bilinmektedir. Bunun için size değişik gelmesin bunu bilmeniz de fayda vardır. Daha sonra eğer kirpiklerinizin dolgun ve gösterişli görünmesini istiyorsanız. İlk yapmanız gereken doğru rimel seçimi ve kirpik uçlarından yukarı doğru rimeli uygulamanız yeterli olacaktır. 
  ]]>
  Paragraf Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/paragraf-puf-noktalari.html Mon, 22 Oct 2018 00:51:11 +0000 Paragraf püf noktaları Türkçenin en önemli sorunlarından biri de paragraf sorularıdır. Okuduğunu anlamaya dayalı olan bu sorular oldukça dikkatli bir şekilde çözülmesi gerekmektedir. Çünkü paragraf soruları çok uzun olduğ Paragraf püf noktaları Türkçenin en önemli sorunlarından biri de paragraf sorularıdır. Okuduğunu anlamaya dayalı olan bu sorular oldukça dikkatli bir şekilde çözülmesi gerekmektedir. Çünkü paragraf soruları çok uzun olduğu gibi kimi zaman da karmaşık olabilmektedir. Bu durum ise soruyu okuyan kişinin daha fazla zorlamasına ve strese girmesine neden olabilir. Çünkü uzun uzadıya yazılmış olan paragraf soruları insanların gözünü korkutmaktadır. Fakat uzun olan yazılarda olaylar daha geniş bir şekilde anlatıldığı için yazıyı anlamak daha da kolay bir hale dönüşebilir.

  Paragraf püf noktaları farklı şekillerde olabilir. Fakat gerçekten tüm paragraf sorularını çözmek istiyorsanız ve çözdüğünüz paragraf sorularının yanlış olmasını istemiyorsanız kesinlikle düzenli bir şekilde kitap okumalısınız. Bu sayede kişinin anlama kapasitesi genişler. Bu da bir paragrafı birkaç kez okumak yerine tek seferde okuyup soruyu çözebilmeniz için fayda sağlar. 

  Paragraf püf noktaları nelerdir

  Paragraf sorularında yapılması gereken ilk püf noktamız soruyu doğru bir şekilde anlamaktır. Çünkü doğru bir şekilde anlaşılmayan soruları tekrar okumak mecburiyetinde kalabilirsiniz. Daha sonra paragrafın ne anlattığı anlaşıldıktan sonra şıklara geçilir.

  Paragraf soruları çözülürken bir teknik uygulanır. Bu kurala 213 kuralı denir. 2 sayısı paragrafı, 1 sayısı soruda istenen şeyin ne olduğu ve 3 sayısı da şıkları temsil etmektedir. Bu kurala göre çözülen sorular hem daha kolay bir şekilde anlaşılmakta hem de daha doğru yanıtlar ortaya çıkmaktadır. Hem zaman kaybınız olmaz hem de beyniniz yorulmadan soruyu çözmüş olursunuz.

  Paragraf soruları çözerken öğrencilerin en fazla hata yaptığı noktalardan bir tanesi de yanlış okumaktır. Paragraf püf noktaları sorunlarının doğru bir şekilde okunması gerekmektedir. Paragraf sorularında bütün şıklar doğru bir şekilde okunmalıdır. Kesinlikle şık okunmadan eleme işlemi yapılmamalıdır.

  Ayrıca paragraf sorularında soruyu okuyan kişi asla soru hakkında yorum yapmamalıdır. Aksi takdirde sorunun çözümü kesinlikle yanlış olur. Bu ve yukarıda vermiş olduğumuz püf noktalar sizin için doğru bir seçenek olacaktır. 
  ]]>
  Hızlı Kilo Vermenin Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/hizli-kilo-vermenin-puf-noktalari.html Mon, 22 Oct 2018 07:19:36 +0000 Hızlı kilo vermenin püf noktaları, fazla kilolar küçük büyük birçok kişinin ortak sorunu haline gelmiş bir durumdur. Kimisi sağlık açısından, kimisi de estetik görünüm nedeni ile kilo vermek için uğraş verir. Özellikle Hızlı kilo vermenin püf noktaları, fazla kilolar küçük büyük birçok kişinin ortak sorunu haline gelmiş bir durumdur. Kimisi sağlık açısından, kimisi de estetik görünüm nedeni ile kilo vermek için uğraş verir. Özellikle yaklaşan yaz aylarında, fit görünme isteği herkesin hayalini kurduğu bir şeydir. Fakat birçok kez ya başarı elde edilemez yada elde edilen başarı kalıcı olmaz. Zaten yoğun iş temposu, gün içindeki koşuşturmalar ve düzensiz beslenme biçimi gibi nedenler; çoğu zaman uygulanan diyet programlarını yarıda bıraktırır. Nitekim düzensiz yaşam biçiminin, kilo vermedeki iradeyi olumsuz etkilediğini uzmanlar da belirtmektedir. Özellikle değişmekte olan yaşam koşulları; beslenme şeklimizi de etkilemektedir. Hazır yemeklere ve abur cuburlara olan düşkünlüğümüz gün geçtikçe artmaktadır.

  Yüksek kalorili gıdalar, hareketsiz yaşam biçimi, hormonsal bozukluklar, kullanılan birtakım ilaçlar, stres, dengesiz beslenme gibi faktörler; kilo alımına neden olabilmektedir. Fakat herkes sebebine bakmaksızın hızlı kilo vermek için çabalar. Bu doğru bir düşünce değildir tabi ki. Kilo alımına neden olan etken de oldukça önemlidir. Ayrıca hızlı kilo vermek uğruna; bilinçsiz uygulanan diyetler de sakıncalı olabilir. Çünkü bilinçsiz diyet uygulamaları, kilo vermenizi yavaşlatabilir veya sağlığınızı tehlikeye atabilir. Her şeyde olduğu gibi, hızlı kilo vermenin de püf noktaları vardır. Bunlar dikkate alındığında hem daha sağlıklı, hem de istediğiniz gibi hızlı kilo vermeniz münkündür. 

  Hızlı kilo vermenin püf noktaları nelerdir

  • Öncelikle şunu belirtmeliyim ki; kararlı olmak kilo vermede altın kuraldır. Kendinize güvenmeniz ve iradeli davranmanız, hızlı kilo vermenin püf noktaları arasında ilk sırada gelmektedir. 
  • Hızlı kilo vermenin püf noktalarından bir diğeri de; günlük besin listenizden kesinlikle kola ve meyve suları gibi şeker oranı yüksek olan içecekleri çıkarmanızdır. Ayrıca işlenmiş tüm hazır gıdalardan mutlaka uzak durmalısınız. Kahve ve çayınızı az şekerli olarak tüketiniz. 
  • Kendinizi aç bırakmanın hızlı kilo vermenize olumsuz etkisi olduğunu aklınızdan çıkarmayınız. Çünkü midenizin aç olması, iştahınızın da açık olmasına neden olur. Yani diğer bir deyişle; 2 öğünde alacağınız kalori miktarını tek bir öğünde almanıza yol açabilir. Öğün atlamayınız.
  • Hızlı kilo vermenin püf noktalarından birisi de, hiç şüphesiz su tüketimidir. İdrar söktürür ve vücuttaki toksinlerin daha çabuk atılmasını sağlar. Sağlığımız için önem arz eden su, hızlı kilo vermek için de bolca içilmesi gerekmektedir.
  • Hareketsiz kalmayın. Düzenli olarak yürüyüş yapın, mümkünse asansör yerine merdiven çıkmayı tercih edin. Günlük alınan kaloriyi yakmak, fiziksel harekete bağlıdır. Yürüyüş; hızlı kilo vermenin püf noktaları arasında yer almaktadır.
  • Öğün aralarınızı 4-5 saat olarak belirleyin. Çünkü, acıkmayı beklemek açlık hissini yükseltir. Ayrıca kan şekerinizin dengede kalmasına yardımcı olmuş olursunuz.
  • Ara öğünlerde meyve ve sebze gibi atışırmalıklar tercih edin. Örneğin; bir avuç badem veya yarım kase yoğurt gibi tokluk hissi veren besinler tüketilmesi, hızlı kilo vermenin püf noktalarından biridir.
  • Kırmızı et yerine, balık tüketmeye özen gösterin. Buna ek olarak; kuru baklagiller gurubundan, en az haftada 2 kez yemek listenizde yer verin.

  ]]>
  Yürüyüşle Kilo Vermenin Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/yuruyusle-kilo-vermenin-puf-noktalari.html Mon, 22 Oct 2018 17:02:34 +0000 Yürüyüşle kilo vermenin püf noktaları, aslında kişiden kişiye değişebilmektedir. Yürüyüş ister kilo vermek isteyelim yada normal şartlarda sağlığımız için önemli bir fiziksel aktivite olmaktadır. Günümüzde araç kull Yürüyüşle kilo vermenin püf noktaları, aslında kişiden kişiye değişebilmektedir. Yürüyüş ister kilo vermek isteyelim yada normal şartlarda sağlığımız için önemli bir fiziksel aktivite olmaktadır. Günümüzde araç kullanımı insanları daha az hareketli hale getirmektedir. 500 metre yolu dahi arabayla gider olduk. Ancak bu mesafenin yürünmesi bile hatırı sayılır oranda kalori yakımını sağlayacaktır. 

  Sadece yürüyüş işe yarar mı

  Bahsedeceğim konu aslında yürüyüş ile kilo vermenin püf noktalarının içerisinde bir ayrıntı olacaktır. Bu ayrıntının ismi doğru beslenme olacaktır. Yürüyüş yapmamızın amacı günlük rutin olarak vücudun yaktığı kalorinin yanında artı kalori yakmak için olmaktadır. 2 saat yürüyüş yaptıktan sonra eve gelip kahve yada çayla beraber çikolata yerseniz, o iki saat sizin için bir gezinti olmuş olur. Gün boyunca aldığınız toplam kalori yine gün boyunca yaktığınız toplam kaloriden düşük olması gerekmektedir. Kilo vermenin artı formülü budur. 

  Yürüyüş yaparken dikkat edilmesi gerekenler
  • Yürüyüş ile kilo vermenin püf noktalarından en önemlisi temponun hızlı olmasıdır. Yavaş yavaş sahilde yürür gibi yürümek size pek bir şey kazandırmayacaktır. Kan basıncının hızlanması demek sizin kalori yakma hızınızda artacağı manasına gelmektedir. 
  • Yürüyüş yaparken kendinize hedefler belirleyin. Mesela yeni yürümeye başlayacaksanız kısa mesafeleri hızlı hızlı yürüyerek vücudun alışmasını sağlayın. 
  • Kendinize uygun rahat ayakkabı ve kıyafetleriniz olsun. Bu ayaklarınız yorulmasını engelleyecektir. 
  • Yürüyüş ile kilo vermenin püf noktalarından biride doğru nefes alımıdır. Temponuza uygun olarak nefes alıp verin. Genelde partner ile beraber yürümenin motivasyon açısından faydalı olduğu söylense de, bana göre konuşma olacağı için konsantrasyon bozukluğu meydana getirebilecektir. Sağlıkla kalmanız dileğiyle. 
  ]]>
  Izgara Köfte Yapmanın Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/izgara-kofte-yapmanin-puf-noktalari.html Tue, 23 Oct 2018 01:31:34 +0000 Izgara köfte yapmanın püf noktaları, mutfakta yaptığınız yemeklerin içerisinde ilk sıralarda yer alır. Özellikle içerisinde et bulunması sebebiyle mükemmel tadı vardır. Çocuklar tarafından da sevilerek tüketilirken ızgaran Izgara köfte yapmanın püf noktaları, mutfakta yaptığınız yemeklerin içerisinde ilk sıralarda yer alır. Özellikle içerisinde et bulunması sebebiyle mükemmel tadı vardır. Çocuklar tarafından da sevilerek tüketilirken ızgaranın yapılması için bazı noktaların bilinmesi gerekir. Özellikle kullanılan etin en kaliteli yerinden olması, içerisinde bulunan yağ miktarının doğru ayarlanması son derece önemlidir. Izgara köfte yapmanın püf noktaları içerisinde pişirilecek olan ızgaranın ısısı da önemlidir. Bunun yanı sıra canı mangal isteyenlerin rahatlıkla evlerinde yapar tüketecekleri yemekler içerisinde bulunur. İçerdiği besin değeri sebebiyle hem vitamin deposudur, hem de doyurucu özelliği ile tüketilmesi gerekir. Şimdi ızgara köfte yapımının püf noktalarını sizlerle paylaşalım.

  Izgara köfte yapmanın püf noktaları
  • Köfte yapmaya başlarken kişinin bazı noktalara dikkat etmesi gerekir. Özellikle kullanacağı etin hangi hayvandan olduğunu, hayvanın hangi bölümünün etinin olduğu, yağ miktarını ne kadar olduğunun bilinmesi önemlidir. 
  • Izgara köfte genellikle dana döş etinden mükemmel olur. 
  • Ancak alınan kıymanın iki kez çekilmesi gerekir. Tek çekimlik kıymanın tadı istenilen lezzeti vermez. Bu sebepten dolayı iki kez çekilmesi önemlidir. 
  • Izgara köfte yaparken kullanılan etin içerisinde mutlaka baharat ve soğan gibi maddelerin olması gerekir. Baharat lezzetinin artırılmasını sağlarken soğanda içerdiği koku ve tat sebebiyle kıymanın kokusunu giderir. Ayrı bir lezzet katar. 
  • Bu süreç içerisinde ızgara köfte yaparken et ile baharatların iyice yorulması gerekir. Ne kadar çok yoğrulursa köfte o kadar lezzetli olur. Yoğurmu işleminden sonra da bir saat dolapta bekletilmesi lezzetinin artırılmasına katkı eder.
  • Izgara köfte etinin içerisine kuyruk yağı konulması lezzetinin artmasını sağlar. Özellikle kuyruk yağında bulunan aroma sebebiyle köftenin tadında farklılık yaratır. Yaklaşık olarak yarım kilo kıymanın içerisine en az 20 gram kuyruk yağı konulması köftenin tadını mükemmel yapar. 
  • Izgara köfte yaparken imkanı olan kişilerin köz ateşte pişirmesi tavsiye edilir. Közde pişirilen ızgara köftenin tadı daha güzel olur. Evde yapmak isteyen kişilerin ızgara üzerinde köfteyi pişirmesi gerekir. 
  • Bu süreç içerisinde köftede bulunan suyun dışına bırakmadan içine hapsedilerek pişmesi gerekir. Bu sebepten dolayı iki kez çevrilerek köftenin pişirilmesi önemlidir. İlk çevirme esnasında alt yüzün pişmiş olması, sonra da diğer tarafın çevrilmesi ile ızgaradan alınması gerekir. 
  • Köftenin ızgara üzerinde kalacağı sürenin doğru ayarlanması gerekir. Fazla kalır ise üzerinin kurumasına sebep olduğu için köftenin tadında kuruluk oluşur. Bu sebepten dolayı sürenin doğru ayarlanması önemlidir. 
  • Izgara köfte yapımının püf noktaları içerisinde ızgara yaparken etrafına domates dilimleri, biber dilimleri konulması köftenin lezzetini arttırır. Hem de sunam açısından farklılık yaratır.
  ]]>
  Kek Kabartmanın Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/kek-kabartmanin-puf-noktalari.html Tue, 23 Oct 2018 12:38:15 +0000 Kek Kabartmanın Püf Noktaları, Kek evlerimizde sık sık yapılan, çay ve kahve ile evlerimizi sofralarımızı renklendiren, yapımı kolay ve kısa süren leziz bir yiyecektir. Kek yapmak çok kolay olmasına rağmen çoğu kişini Kek Kabartmanın Püf Noktaları, Kek evlerimizde sık sık yapılan, çay ve kahve ile evlerimizi sofralarımızı renklendiren, yapımı kolay ve kısa süren leziz bir yiyecektir. Kek yapmak çok kolay olmasına rağmen çoğu kişinin derdi yeterince kabarmış kekler yapamıyor olmaktır. Kek kabartmak ve gösterişli bir kek yapmak için çeşitli yollar denenir ve çoğu kez benim keklerim neden böyle kabarmıyor şeklinde bir soru ile karşılaşılır. Bu soruya artık çözüm getirmek için kek yaparken bazı püf noktalara dikkat edebilirsiniz. Bu püf noktaları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kek kabartmanın Püf Noktaları Nelerdir
 • Normal bir kek tarifindeki ölçünün yarısı kadar fazla ölçü kullanmak.
 • Kabartma tozunu kakao koyulmasından önce, diğer malzemelerin koyulmasından sonra koymak.
 • Fırına sürülen keki ilk 20 dakikada açmamak.
 • Kabartma tozu konduktan sonra hamuru aşırı şekilde karıştırmamak.
 •  Karıştırma için mikser kullanmayalım. Karıştırma aparatı kullanmamız yeterli olacaktır.
 • Yaklaşık 170-180 arası bir sıcaklıkta keki pişirmek.
 • Kek piştikten sonra soğuyana kadar üstünü bir bezle kapatmak gerekir.
]]>
İngilizce Öğrenmenin Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/ingilizce-ogrenmenin-puf-noktalari.html Wed, 24 Oct 2018 00:58:02 +0000 İngilizce  öğrenmenin püf  noktaları  vardır. Aslında ingilizce öğrenmek çok zor değildir. Eğer insanlar ingilizce öğrenmeyi gözlerinde çok büyütürlerse bunu başaramazlar. Mesela ingilizce öğrenmek için illa kursa git İngilizce  öğrenmenin püf  noktaları  vardır. Aslında ingilizce öğrenmek çok zor değildir. Eğer insanlar ingilizce öğrenmeyi gözlerinde çok büyütürlerse bunu başaramazlar. Mesela ingilizce öğrenmek için illa kursa gitmeye gerek yoktur. Bazı insanların okudukları şey aklında kalır. Fakat bazı insanların ise okudukları değil yazdıkları akıllarında kalır. Bildiğiniz gibi ülkemiz okullarında veya kurslarında verilen eğitim çocuklarımız için yeterli düzeyde değildir. Ülkemizdeki eğitim sistemi yetersiz olduğu için çocuklar gramer kalıplarını ve İngilizce kelimelerini ezberlemekte zorlanırlar. İngilizce kelimeler ve gramer kalıpları çoğunlukla tam olarak öğrenilemez çünkü çocuklar öğrenme sistemlerine ezberleme üzerine dayamışlardır. Bu sistem araba kullanmak isteyen bir kişiye motor, fren, direksiyon, sonra gaza şöyle basacaksın diye ezberletmeye benzer.

İngilizce Öğrenmenin Püf Noktaları 

İngilizce konuşularak ve kullanılarak öğrenilir. Bir dil öğrenmek için o dili öğrendiğimizden itibaren öğrendiğimiz şeyleri cümlelerimizde ve hayata dair her şeyin içinde kullanmamız gerekir. İngilizce öğrenmenin püf noktalarından biri yazmaktır. Aslında yazmak ingilizce öğrenmenin en kolay yollarından biridir. Bazı kaynaklara göre beyin görsel olarak gördüğü şeyleri hafızada daha fazla tutar ve daha çabuk öğrenir. İnsanlar bir ingilizce kelimeyi yazarken hem kelimeyi içlerinden tekrar ederler hemde o kelimeyi görsel olarak görürler.Böylece beyin kelimeyi daha çabuk kavrar ve öğrenme aşaması daha kısa sürer. İngilizce öğrenmenin püf noktalarından biri ise eşyaların üzerine o eşyaların ingilizce anlamını yazıp yapıştırmaktır. Mesela kitap, kapı, ayna, lamba, televizyon, perde, dolap, yani evinizde olan eşyaların üzerine ingilizce anlamını yazıp yapıştırmak ingilizceyi daha çabuk kavramanızı sağlar.

İngilizce Nasıl Öğrenilir

İngilizce öğrenmenizin bir püf noktası ise ses telefonlara ya da müzik çalarlara kayıt yapmalıdır. Kaydetme cihazını açıyorsunuz, sonra kelimelerin ingilizcesini daha sonra ise türkçesini okuyorsunuz daha sonra ise boş kaldığınız zamanlarda mesela kitap okurken, ders çalışırken, yolda yürürken hatta ve hatta uyurken dinleyebilirsiniz bu şekilde kelimeleri daha çabuk öğrenebilirsiniz. Aslında günümüz teknolojisinde bu pekte mümkün değil. Çünkü günümüz gençleri ingilizce kelimelerini ses kaydı yapıp dinlemek yerine farklı şeylerle zaman kaybediyorlar. Ama bilim adamlarına ve bazı kaynaklara göre bu yöntem diğer öğrenme yöntemlerine göre daha hızlı ve etkilidir. İngilizce öğrenmenin püf noktaların sonuncusu ise cep defterleridir. Cep defterleri aslında diğer öğrenme yöntemleri arasında en verimsiz olanıdır. Fakat bununda işe yaradığını söyleyebiliriz. Çünkü öğrenme şekilleri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Aslında bu yöntem çok basit yapmanız gereken tek şey yanınızda taşıyabileceğiniz küçük bir deftere bilmediğiniz ingilizce kelimelerini ve türkçe anlamlarını yazmak ve bu defteri her zaman yanınızda götürmeniz gerekir. Mesela gün içerisinde herhangi bir aktivite yaparken  açıp okuyabilirsiniz bu cep defteri küçük ve taşınabilir.olmalı ayrıca her zaman yanınızda olmalıdır.
]]>
Boya Yapmanın Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/boya-yapmanin-puf-noktalari.html Wed, 24 Oct 2018 13:01:34 +0000 Boya Yapmanın Püf Noktaları, Boya yapmak bir sanattır. Tüm yapı ve binalar belirli aralıklarla boyaya ihtiyaç duyar. Evlerde iç cepheler ve  dış cepheler ya usta tutarak boyatılır veya kişiler kendileri boyarlar. Boya yapman Boya Yapmanın Püf Noktaları, Boya yapmak bir sanattır. Tüm yapı ve binalar belirli aralıklarla boyaya ihtiyaç duyar. Evlerde iç cepheler ve  dış cepheler ya usta tutarak boyatılır veya kişiler kendileri boyarlar. Boya yapmanın püf noktalarını bilmek, işi yarı yarıya kolaylaştırır ve boyanın düzgün olmasını sağlar. Önceden sobalar kaldırılır ve evler badana boya yapılırdı ve baharın geldiğini böylece anlardık. Sobalı evlerde soba yakılan oda kirlenirdi ve o oda boyanır iş biterdi. Günümüzde artık sobalı ev sayısı git gide azalıyor. Kaloriferli evlerde evin tamamı bir müddet sonra is oluyor ve kirleniyor. Bundan dolayı evin veya başka mekanların tamamı boyanmak istiyor. 

Boya Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir
 • Boyanacak olan odanın duvarları, bir leğende hazırlanan deterjanlı su ile fırçalayarak tozu ve fazla kiri temizlenir
 • Öncelikle boya yapılacak odada bulunan eşyalar ortaya çekilir ve üstleri büyük naylon örtüyle kapatılır.
 • Duvar diplerine boydan boya naylon serilir. Bu yeterli olmazsa dökülen boyalar anında silinerek kuruması önlenir.
 • Boyanacak olan duvarlarda koyu renk lekeler ve yağlı kısımlar varsa önceden temizlenir. Çünkü bu kısımları boya kapatmayabilir. 
 • Boya yapılacak alanlarda pütürler, oyuklar, paslar varsa önceden bakımı yapılır, zımparalanır ve iyice temizlenir.
 • Boya yapmaya başlamadan önce, boya lekelerini kolayca çıkarmak için boyanın cinsine göre hazırlık yapmak gerekir. Bunun için terebentin şişesini ılık suda bekletilir, ardından lekeli kısma damlatarak bezle silinir.
 • Oda boya yapılırken, dökülen boyaları tinerle kolaylıkla çıkarabiliriz. Tineri de hazır bulundurmak kolaylık sağlayacaktır.
 • Boyanın sıçramasını istemediğimiz yerleri, nalburdan alacağımız bantlarla bantlamak gerekir.
 • Boya uygulamasında, güzel sonuç elde etmek için, boya tipine göre uygun fırça, rulo veya tabanca almak gerekir.
 • Boya kutusunda belirtilen kullanma talimatını, iyice okuyup gerekenler uygulanmalıdır. 
 • Boya kullanmadan önce iyice karıştırılmalı hatta boya işlemi süresince sık sık karıştırma işlemi sürmelidir.
 • Boya yapmaya başlarken tavan diplerine, fırçayla beş santimlik bir alan boydan boya boyanır. Daha sonra yukarıdan aşağıya doğru hareketlerle boyamaya devam etmek gerekir. Bu şekilde yapılırsa hem tavana boya sıçramamış olur hem de düşecek olacak damlalar duvarlara zarar vermemiş olur. 
 • Fırçayı boyaya çok batırmamak gerekir. Boyaya batırılan fırça, boya kevgirinde ileri geri sürerek fırçanın fazla boyası alınır ve sonra duvar yukarı aşağı boyamaya devam edilir.
 • Boya yapılırken çok koyu bir kat yerine, ince iki kat boyamak daha iyi sonuç verecektir.
 • Boya yapılan mekanın sıcaklığı önemlidir. Çünkü çok sıcakta boya yaptığınız zaman, duvarların tamamı boyanıp bitmeden, diğer taraflar hızla kurur, renklerde farklılık ve dalgalar oluşabilir. 
 • Boyayı bir kat sürdükten sonra kuruması beklenir. Eğer beklenilen sonuç alınmamışsa ikinci kat sürülür.
 • Tavan boyası duvar boyasından daima açık renk olamalıdır. Açık renk içeriyi daha ferah ve aydınlık gösterir. 
 • Kullanılacak olan boya, daima sürülecek yerdeki boyayla aynı cins olamalıdır. Yoksa astar kullanmak gerekir.
]]>
Muffin Yapmanın Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/muffin-yapmanin-puf-noktalari.html Thu, 25 Oct 2018 05:17:49 +0000 Muffin Yapmanın Püf Noktaları; Muffin bu lezzet harika bir tatlıdır. Bu tatlının püf noktalarına dikkat ederek yaparsanız enfes sonuçlar alacaksınız. Şimdi bu enfes tatlının püf noktaları nelerdir bakalım. Muffin Yapmanın Püf Noktaları; Muffin bu lezzet harika bir tatlıdır. Bu tatlının püf noktalarına dikkat ederek yaparsanız enfes sonuçlar alacaksınız. Şimdi bu enfes tatlının püf noktaları nelerdir bakalım.

1. Herşeye tat veren toz şeker kuru bir bir malzeme olsada çok hızlı bir şekilde eridiğinden dolayı ıslak malzeme olarak kabul edilmektedir. Toz şekeri bütün ıslak malzemelerle iyice karıştırın. Toz şekerin tümü sıvı malzemeler içinde erimelidir.

2. Enfes muffini yapmaya başladığınızda kullanacağınız bütün malzemeler oda ısısında olması gerekir.

3. Müthiş bir muffin yapmak için ıslak malzemeler ile kuru malzemeleri ayrı kap içerisinde iyice karıştırın.

4. Fırın 170- 160 derece ayarında hazır olarak beklemelidir. Enfes muffinleri pişirmeye göndermeden önce en az bir dakika önce fırını 180 dereceye getirerek fırının ısı kaybetmesini önleyin. Muffinleri fırına verirken kapağını açtığınızda fırının ısı kaybetmesine neden olursunuz.

5. Muffin yapımında kullanacağınız tereyağını kesinlikle hızlı erimesi için mikrodalga fırında eritmeyin. Şunu unutmayın hızlı eriyen yağ çok su kaybeder. Mikrodalga fırınlar malzemeyi hızlı ısıtıyor ama malzemenin su moleküllerini aktif hale getirerek malzemeyi hızlı bir şekilde ısıtır. Harekete geçen moleküller enerji ile dolduğundan dolayı gaz haline gelerek uçmaya başlamaktadır. Çünkü moleküller hemen gaza gelmektedir. Yüksek ısıdan ziyade düşük ısıda su kaybı daha az olur. Muffin yapımında kullanacağınız yağı çok sıcak kullanmayın kullanacağınız katı yağları düşük ısıda yavaş bir şekilde eritin.

6. Enfes muffin karışımı kesinlikle homojen olmamalıdır. Yalnızca bütün malzemeler biribirine karışması gerekir. Yani kullanılan kuru malzemeler gözle görülmeyene kadar diyebiliriz. İyice kaybolduğunda bırakın. Zaman içinde zaten kendi ayarınız oluşur. Şeker, yumurta, süt ve yağ gibi sıvı malzemeler kabartma tozu, un ve kakao gibi kuru malzemeleri harmanlarken homojen bir karışım haline kesinlikle gelmesin.

7. Genelde bütün fırınlarda ısı dalgalanması olmaktadır. Fırının ısısı çok az yukarı çok az aşağı oynamaktadır. Bu ısı değişimini fırını tanıdıkça ayarlarınız. Eğer fırının ısısı 180 derecenin üzerinde olursa tereyağının çok ısınmasına ve yanmasına neden olmaktadır.

8. Fırının ısısı çok yüksek olmasın. Kesinlikle 200 derecenin üzerine çıkmasın. Bu nedenden dolayı genelde muffin başarısız olur. Çünkü yüksek ısı muffinin yeterince kabarmasına yol açar.

]]>
Makyaj Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/makyaj-puf-noktalari.html Thu, 25 Oct 2018 15:37:24 +0000 Makyaj püf noktaları, bayanların daha güzel ve bakımlı bir cilde kavuşmaları için ciltlerine uyguladıkları ürünler ile güzelleştikleri bir yöntemdir. Her bayan bakımlı, alımlı ve güzel olmayı ister ve bunun için bi Makyaj püf noktaları, bayanların daha güzel ve bakımlı bir cilde kavuşmaları için ciltlerine uyguladıkları ürünler ile güzelleştikleri bir yöntemdir. Her bayan bakımlı, alımlı ve güzel olmayı ister ve bunun için birçok yöntem denerler. Kıyafet, ayakkabı ve aksesuar gibi birçok ürünü kullanarak şık görünmek isteyen bayanlar bunların yanı sıra cilt olarak da güzel ve bakımlı görünmek isterler. İşte bu cilt güzelleştirmenin bir yolu da makyaj yaparak bazı kusurlarını kapatmak ve daha güzel parlak bir cilde sahip olmaktır. Günümüz de hemen hemen tüm bayanlar dışarı çıkarken bir yerlere giderken hatta ev içerisinde bile makyaj yaparlar. Ancak her ne kadar makyaj yapsalar da bazen istedikleri güzelliğe ve bakımlı görününe sahip olamazlar. Bunun sebebi makyaj yaparken fazla detaylı yapmayıp dikkat etmemektir. Makyaj yapmanın birçok püf noktası bulunur ve buda daha güzel olunmasını sağlar. 

Makyaj püf noktaları nelerdir
 • Makyaj yapmadan önce kişi yüzünde hiç makyaj olmadığına dikkat etmeli ve herşeye rağman yüzünü ıslak mendil ile iyice temizlemelidir,
 • Makyaj yapmadan önce yüzüne nemlendirici krem veya güneş kremi sürerek yüzünü yumuşatmalıdır,
 • Makyaj yapılacak malzemelerin güvenilir ve sağlıklı olmasına dikkat edin,
 • Göz hatları belirgin hale getirilecekse rimelin sürüldüğü yer biraz kuyruklu hale getirilmelidir,
 • Yüz hatlarının pürüzsüz görünülmesi isteniyor ise fondöten yerine pudra sürerek daha parlak ve pürüzsüz olunması sağlanır,
 • Eğer uzun bir yüze sahipseniz allığınızı kulaklardan başlayarak sürmelisiniz, yüzünüz yuvarlak hatlara sahip ise de şakaklardan başlayarak sürmelisiniz,
 • Esmer renge sahip olan insanlar için siyah, kahverengi ve yeşilimsi renk tonları daha ideal olurken açık tenli insanlar için daha açık ve vanilya tonları tercih edilmelidir,
 • Gözlerinin ön planda olmasını istiyorsanız daha açık ve mat bir makyaj yaparak abartıdan uzak durmanız gerekir,
 • Dudakların belirgin olmasını istiyorsanız dudak kalemi ile dudakların etrafını çizin ve ruju taşırmadan sürün parlatıcı ile de daha alımlı görünmesini sağlayın,
 • Dudakların ön plandan uzak olmasını istiyorsanız seçtiğiniz rujun mat olmasına dikkat edin,
Görüldüğü üzere birçok makyaj püf noktaları bulunmaktadır. Tüm bu püf noktalar uygun şekilde yapılır ise istenen görünüme kolay bir şekilde kavuşulur. Ayrıca en önemli nokta olan makyajı temizleme konusu da kişinin sağlığı için oldukça önemli yere sahiptir. Kişi gece yatmadan önce yüzündeki makyajı güzelce temizleyerek hiçbir kalıntı bırakmamalı ve bunun için özel malzemeler kullanmalıdır. Çünkü makyaj malzemeleri içindeki maddelerden dolayı su ile geçmeyen özelliğe sahiptir ve yüzde kaldıkça leke ve siyah nokta oluşmasına neden olur. Daha sonra da yüzünü arındırmak için yüz tipine uygun kremi sürerek o şekilde uyumalıdır.
]]>
Havuçlu Kek Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/havuclu-kek-puf-noktalari.html Fri, 26 Oct 2018 13:36:40 +0000 Havuçlu Kek Püf Noktaları, Arkadaşlarınızla birlikte sohbet ederken çayınızın  yanına bir de kek olsa hiçte kötü olmaz. Bunun için size bir kek tarifi vereceğim. Ama ilk önce havuçlu kek püf noktaları bilmeni Havuçlu Kek Püf Noktaları, Arkadaşlarınızla birlikte sohbet ederken çayınızın  yanına bir de kek olsa hiçte kötü olmaz. Bunun için size bir kek tarifi vereceğim. Ama ilk önce havuçlu kek püf noktaları bilmeniz daha iyi olacaktır. Hem kekleri yaparken dikkat etmeniz gereken noktaları öğrenirsiniz. Bu da sizin yanlış yapmamanızı sağlar. Böylece kekinizin daha tatlı ve insanların damarları süsleyen bir tarif yapmış olursunuz. Ayrıca evinize gelen misafirleriniz sizden bu keki nasıl yaptığınızı öğrenmek isteyeceğine emin olun. Çünkü gerçekten lezzetli bir kek tarifi çıkacak ortaya. Siz de bu durumdan oldukça memnun olacaksınız. Tabi insanların çoğu havuçla yapılan yiyecekleri ve kekleri yemekten ve yapmaktan büyük zevk duyarlar. Aynı zamanda bu kekin malzemeleri ucuz ve kalite bakımından iyi olduğu için fazlasıyla sağlıklı bir kek olacaktır. 

Havuçlu Kek Püf Noktaları, Yapılışı 
 • 2 tane yumurta 
 • Yarım su bardağı şeker 
 • 1 tane havuç 
 • Yarım su bardağı yoğurt 
 • 1 paket kabartma tozu 
 • 1 çay bardağı sıvı yağ 
 • Aldığı kadar un 
Havuçlu Kek Püf Noktaları, Hazırlanışı 

Yumurtalarınızı bir kek kabının içine kırın. Üzerine şekerinizi aktarın. Bu iki malzemeyi eriyene kadar iyice çırpın. Daha sonra sıvı yağı ve yoğurdunuzu ekleyerek çırpmayı bırakmadan çırpmaya devam edin. Bu malzemelerin birbiri içinde iyice eridiğini gördüğünüz anda ununuzu ve kabartma tozunu da ekleyin. Yapmış olduğunuz karışımın içinde tortu kalmayana kadar çırpın sonra rendelenmiş havucu da atın. Kekinize uygun kalıbı seçin ve kalıbı yağladıktan sonra karışımı koymaya başlayabilirsiniz. 180 derecede ısıtılmış fırınınızın içine yerleştirin kalıbınızı. Bir yarım saat piştikten sonra soğumasını beklemelisiniz. Daha sonra servis tabağına koyarak yiyebilirsiniz. 

Afiyet olsun. 
]]>
Satış Yapmanın Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/satis-yapmanin-puf-noktalari.html Sat, 27 Oct 2018 02:39:07 +0000 Satış yapmanın püf noktaları, satış yapmak alıcı olmaktan daha zor bir iştir. Belirli bir mağazası olan ya da perakendeci, toptancı olan bir kişinin iyi bir satıcı olması için ikna kabiliyeti yüksek ve meramını iyi anla Satış yapmanın püf noktaları, satış yapmak alıcı olmaktan daha zor bir iştir. Belirli bir mağazası olan ya da perakendeci, toptancı olan bir kişinin iyi bir satıcı olması için ikna kabiliyeti yüksek ve meramını iyi anlatarak ürünlerinin reklamını iyi yapması gerekir. Aksi halde kötü bir satıcı mantalitesinin önüne geçemez. Kötü dediysek kişilik açısından değil, başarısızlık anlamında diyoruz. Bu konuda kişinin kendini iyi yetiştirmesi gerekir. Aşağıda yazacağımız satış yapmanın püf noktalarını uygulayan bir kişinin kısa vadede satış yapması söz konusu olacaktır.

Satış yapmanın püf noktaları nelerdir

 • Hitap etme: Bir insan kendi ismini duyunca melodi dinlemiş gibi oluyor ve hoşuna gitmektedir. Hitap ederken aynı zamanda satış yapmanın en iyi püf noktasını oluşturmak demektir. Erkeler için beyefendi, bayanlar için ise hanımefendi gibi nazik şekilde hitap edilebilir. Ayrıca unvan varsa unvanı ile çağrılması daha da etkili olacaktır. Bu gibi durumlar karşı tarafa verilen güven anlamına gelmektedir.
 • Kibar olma: Müşteri odaklı olarak zarif, narin olmak gerekir. Mesela satış yaparken alıcı ile göz teması kurulması gerekir ve sinirli ve agresif olunmamalıdır.
 • El sıkmak: El sıkma toplumumuzda samimiyet anlamına gelmektedir. İyi bir tokalaşma güvenin ta kendisidir. İyi bir başlangıç için karşı tarafın yani alcının elini iyice kavramalı ve nazikçe tokalaşmak gereklidir.
 • Güler yüzlü olmak: Satış yapmanın en etkili püf noktaları arasında yer almaktadır. Güler yüz  ve tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır sözünü söylemişler ya kesinlikle bu söze inanın. Çünkü müşteri asık suratlı satıcı değil güler yüzlü ve tatlı dilli satıcı ister.
 • Değer verme: Satıcılıkta başarılı olmak değer verme ile kuvvetli bir bağı vardır. Yani müşteriye değerli olduğunu hissettirmek satıcının asil görevidir. Bunu yapmadığı takdirde etkili bir satıcı olamaz. 

]]>
Dizel Araba Kullanmanın Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/dizel-araba-kullanmanin-puf-noktalari.html Sat, 27 Oct 2018 03:11:42 +0000 Dizel araba kullanmanın püf noktaları, Günümüze benzinli araçların yanı sıra dizel araç kullanımı ilk sırada yer almaktadır. Dizel araçlar benzinli araçlara göre tabi ki birçok avantaj ve dezavantaj sergilemektedir. Özellik Dizel araba kullanmanın püf noktaları, Günümüze benzinli araçların yanı sıra dizel araç kullanımı ilk sırada yer almaktadır. Dizel araçlar benzinli araçlara göre tabi ki birçok avantaj ve dezavantaj sergilemektedir. Özellikle performans açısından daha çok tutulan dizel araçlarda bazı püf noktaların uygulanması araç sağlığı ve yakıt tasarrufu açısından çok büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle dizel araçlar için aşağıda bahsedilen püf noktalara biraz daha dikkat etmeniz durumunda çok daha olumlu sonuçlar alabilirsiniz. 

Dizel araba kullanmanın püf noktaları nelerdir
 • Dizel araba kullanmanın püf noktaları arasında ilk sırada tabi ki sık sık devreye giren turbodan bahsetmemiz daha doğru olur. Dizel araçların çok büyük bir bölümü turboludur. Turbo ise belli bir devirden sonra otomatik olarak devreye girerek ciddi performans artışı sağlar. Turbo genellikle 3500 den sonra devreye girdiği için bu devirlere yaklaşıldığında vites atılırsa yakıttan ciddi bir derecede tasarruf edildiği gibi turbo ömrü de uzar.
 • Dizel araçlar eğer aşırı soğuk zamanlarda çalıştırılacaksa kesinlikle kontak açıldıktan sonra en az 30 saniye kadar beklendikten sonra marş yapılmalıdır. Bu şekilde silindirlerdeki hava daha fazla ısıtılarak daha rahat bir çalışma sağlanacaktır. 
 • Dikkat edilmesi gereken bir diğer durum ise dizel araçlar çalıştırıldıktan sonra ya da uzun yoldan geldikten sonra 1 dakika kadar rolantide çalıştırılmasıdır. Bu durum çok büyük önem taşımaktadır. 
 • Dizel araba kullanmanın püf noktalarından bir diğeri ise doğru yakıt seçimidir. Özellikle temiz yakıt dizel araçlardaki enjektörler için çok büyük etkiler sağlamaktadır. 
 • Dizel araçlarda ani kalkışların yapılması durumunda yakıt tasarrufu sağlanamaz. Dizel araba kullanmanın püf noktaları arasında en önemli unsurlardan biri budur. Bu nedenle yavaş yavaş hızlanmak çok daha olumlu etkileri sağlayacaktır. 
 • Son olarak dizel araç kullanımı ile ilgili olarak bilinmesi gereken en önemli durumlardan biri dizel araçlarda yakıtın kesinlikle sonuna kadar bitirilmemesidir. Özellikle büyük taşıtlarda yakıt tamamen bittiği zaman yakıt deposundan motora giden borular içerisinde hava oluşur ve aracın çalıştırılması çok daha zor bir hale gelir. 
]]>
Türk Kahvesi Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/turk-kahvesi-puf-noktalari.html Sat, 27 Oct 2018 23:13:50 +0000 Türk kahvesi püf noktaları, Türk kahvesi tarihi çok eskilere dayanan bir gelenektir. Günümüzde oldukça sık tüketilen türk kahvesi bir çok farklı şekilde hazırlanır. Tiryakisi olanlar için Türk kahvesi bir yaşam tarzı olmaz Türk kahvesi püf noktaları, Türk kahvesi tarihi çok eskilere dayanan bir gelenektir. Günümüzde oldukça sık tüketilen türk kahvesi bir çok farklı şekilde hazırlanır. Tiryakisi olanlar için Türk kahvesi bir yaşam tarzı olmazsa olmazdır. Türk kahvesi püf noktaları olan özenilmesi gereken ve ustalık gerektiren bir sanattır. Başlarda biraz acemilik yaşansa da sabırla yapa yapa öğrenebilirsiniz. Kahve içmenin, yaşı zamanı ve mekanı olmaz. Sayısız faydasını ve lezzetini öğrendikten sonra sizde severek tüketebilirsiniz.

Bilinen Türk kahvesi püf noktaları 
 • Su seçimi, Türk kahvesi püf noktalarından ilki suyun soğuk olmasıdır. Ilık yada sıcak su ile Türk kahvesi yapılmaz. Soğuk su kişi başına bir fincan olacak şekilde ayarlanmalıdır. En son yarım fincan su pişme payı olarak eklenir. 
 • Kahve seçimi, güzel bol köpüklü bir Türk kahvesi yapmak istiyorsanız herhangi bir kahve ile bunu başaramazsınız. Taze kavrulmuş ve yeni çekilmiş kahve doğru seçim olacaktır. Az az her ihtiyacınız olduğunda taze olarak çekilmiş kahve alın ve ağzı kapalı olarak muhafaza edin. Her fincan için bir çay kaşığı türk kahvesi yeterlidir. 
 • Şeker seçimi, normalde toz şeker ile yapılan türk kahvesi püf noktalarından biride kesme şeker kullanımıdır. Böylelikle daha fazla köpük elde edebilirsiniz. 
 • Cezve seçimi, Kahve seçimi ve ölçüleri kadar cezve seçimide bir diğer püf noktasıdır. En güzel kahve bakır cezvede yapılır. 
 • Ölçü, Sade kahve için her fincana bir su, bir çay kaşığı kahve orta şekerli bir şeker şekerli kahve için iki şeker yeterli olacaktır. 
 • Pişirme tekniği, Eğer imkanınız varsa kesinlikle közde yapmanızı tavsiye ederiz. Yavaş yavaş ağır ağır pişen kahve özünü suya daha güzel bırakır. Ocakta yaparken de kısık ateşte yapmalısınız. Pişen kahveyi kesinlikle karıştırmayın. Ara sıra hafifçe cezveyi aşağı yukarı sallamanız yeterli olacaktır. Üzerine çıkan köpüğü kaşıkla fincanlara bölüştürün. Böylelikle köpüğü sönmemiş olur. En son kaynayan türk kahvesini fincanlara bölüp zaman kaybetmeden sıcak olarak servis edin. Türk kahvesinin yanına en çok türk lokumu yakışır. Afiyet olsun. 
]]>
İğne Oyasının Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/igne-oyasinin-puf-noktalari.html Sun, 28 Oct 2018 21:09:35 +0000 İğne Oyasının Püf Noktaları, Birbirinden güzel modelleri ile insanın içini açan ve hemen hemen her genç kızın çeyiz sandığında mutlaka bulunan iğne oyasına birçok kişi merak sarmıştır. Ancak iğne oyasının püf no İğne Oyasının Püf Noktaları, Birbirinden güzel modelleri ile insanın içini açan ve hemen hemen her genç kızın çeyiz sandığında mutlaka bulunan iğne oyasına birçok kişi merak sarmıştır. Ancak iğne oyasının püf noktaları bilindiği takdirde işiniz daha da kolaylaşır. Emek verip göz nuru döktüğünüz şahane motifler ile havlu ve yazmaları süsleyebilir ve beğenerek kullanabilirsiniz. İğne oyasını kendiniz yaptığınız takdirde daha keyifli bir şekilde kullanacağınıza emin olabilirsiniz. 

İğne oyası yapmanın püf noktaları nelerdir;
 • Öncelikle birbirinden dikkat çeken modellerden yapılarak göze hitap eden iğne oyası yapmak istiyorsanız iğne oyası yapılması için özel olarak üretilmiş iğne oyası iğnelerini kullanmanız gerekir. Bu iğneler sayesinde iğneyi daha rahat bir şekilde tutabilirsiniz. Elinizde kaybolup işinizi yapmanıza engel olan ya da elinize büyük gelerek uyum sağlamayan iğneler yerine yeterli boyuttaki iğne oyası iğneleri, delik bölümü uzun ve sarı renkte olarak satılmaktadır.
 • İğne oyası yaparken kullanacağınız ipin polyester olmasına dikkat edin. Aksi takdirde iğne oyası yaparken ipin katları açılır ve bu durumda hem işinizi zorlaştırır hemde yapacağınız motiflerin boş durmasına neden olur.
 • İlk denemede hayal kırıklığı yaşamamak için esneme özelliğine sahip olan ve hassas kumaşlardan ziyade kalın ve esnek olmayan kumaşları tercih etmenizde fayda vardır. Bu şekilde iğne oyasını daha kolay öğrenebilirsiniz.
 • İğne oyasının püf noktaları arasında yaptığınız motiflerinin ve fazla ipliklerin kesilmesi için kullanacağınız makasın ince uçlu olmasına dikkat etmeniz gerektiğini de bilmelisiniz.
 • İğne oyası yapmak için normal boyuttaki bir ipliği iğneye geçirerek ipin kullanacağınız bölümünü havlu ya da yazmanın üzerine koyup baş parmağınız ile tutarak ipin iğnenin üzerinde kalmasına dikkat etmelisiniz. Yani iğneyi yazmanın üzerine batırırken ipin devamlı üst tarafta olması gerekir. İğne oyasının püf noktaları arasında dikkat etmeniz gereken bu durum aksi halde düğünlerin yanlış olmasına neden olur. 
 • İğne oyası düğümleri yapılırken iplik iğnenin üzerine iki defa dolanır ve motifler sağdan sola doğru ilerler.
 • İğne oyası yaparken atılacak düğünler dikkat edilmesi gereken iğne oyasının püf noktaları arasında en önemli olanıdır. İğne ile atacağınız düğümün oldukça sıkı olması gerekir. Bu nedenle düğününüzü iyice sıkmaya dikkat etmeniz daha sert bir görünüm yaparak motifin daha güzel görünmesini sağlar. Düğünün iyice sıkılması için sıktığınız düğümü parmaklarınız ile destek yaparak tutabilirsiniz. ,
 • İğne oyası yaparken ilmik büyüklüklerinin aynı hizada olmasına özen gösterilmesi motiflerin büyüklüğünün aynı olması bakımından oldukça önemlidir. Bu nedenle dikkat edilecek bir diğer husus da ilmik büyüklerinin eşit olmasıdır.
]]>
İyi Araba Kullanmanın Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/iyi-araba-kullanmanin-puf-noktalari.html Mon, 29 Oct 2018 13:49:39 +0000 İyi araba kullanmanın püf noktaları, Tecrübesiz sürücüler direksiyon başına geçtiğinde gerek acemilikten veya gerekse yanlış bir şey yapma korkusu nedeni ile stres yaparlar. Direksiyon başındaki kişinin bu stres hali de, ço İyi araba kullanmanın püf noktaları, Tecrübesiz sürücüler direksiyon başına geçtiğinde gerek acemilikten veya gerekse yanlış bir şey yapma korkusu nedeni ile stres yaparlar. Direksiyon başındaki kişinin bu stres hali de, çoğu zaman ister istemez arzu edilmeyen kazaların yaşanmasının sebebi olmaktadır. Araç kullanmaya yeni başlayanların  bazı tavsiyelere uyması, sürücülerin tamamen trafiğe yoğunlaşması ve konsantrasyon halini bozacak davranışlardan kaçınması dikkat edilmesi gereken en önemli kurallardan birisidir. 

İyi araba kullanmanın püf noktaları nelerdir
 • Kesinlikle alkol alarak araba kullanmayın. Eğer zorunlu olarak alkol almanız gerekiyorsa da, kendinize bir sınır belirleyin ve bu sınıra yaklaştığınızda alkol almayı kesinlikle bırakın, zira alkollü olarak araç kullanıyorsanız direksiyon başındaki refleks hareketleriniz çok daha yavaş olacaktır.
 • Direksiyon başına geçtiğinizde ilk iş olarak mutlaka emniyet kemerinizi takın, zira belki de hayatınızı kurtaracak olan bu basit bir uygulamada, emniyet kemerinden sıkılıyorum mazereti, hiçbir zaman kabul edilebilir bir mazeret olmayacaktır. 
 • Araba farlarınızı gece açık tuttuğunuz gibi, gündüz trafikte araba kullanırken de açık tutunuz. Bu hal olası bir tehlike anında farı yanan araçların trafikteki diğer sürücüler tarafından fark edilmesi, araç farları yanmayan sürücülere göre daha kolay olacaktır.
 • Arabanıza bindiğinizde ilk yapacağınız işlerden birisi de direksiyonda oturma pozisyonunuzu iyi ayarlamanız olmalıdır. Araba kullanmak son derece dikkat, ciddiyet ve sorumluluk gerektiren bir iştir ve asla araba sizin istirahat odanız değildir. 
 • Araba kullanırken daima direksiyonu iki elinizle birlikte ve saat 9.15 pozisyonunda tutmaya dikkat edin ve sürücü koltuğunuzun direksiyonla olan mesafesini kollarınızı yormayacak şekilde ayarlayın.
 • Araba kullanırken ayağınıza giydiğiniz ayakkabı, iki pedala birden aynı anda basacak kadar geniş veya ayak hareketinizi engelleyecek kadar uzun topuklu ayakkabı olmamalıdır. 
 • Arabanızın içinde çok sayıda kişinin bulunduğu kalabalık yolculuklar bir sürücü için en tehlikeli yolculuklardır. Gerek yolcuların konuşma ve hareketleri, gerekse görüş açınızın kısıtlanması, tek başınıza araba kullanırken olduğu kadar konsantrasyonunuz fazla yoğun olamayacağından, özellikle şerit değiştirmede ve araç sollamada azami dikkatli davranmanız sizin ve arabanızda bulunan insanların yararına olacaktır.
 • Arabanızla kalabalık yolculuk yapmak zorunda kaldığınız durumlarda, arka koltuğa oturan üç kişiden en kısa boylu olanını orta kısma oturmasını sağlamanız, dikiz aynasını daha rahat kullanmanız açısından yapacağınız en mantıklı çözüm olacaktır.
 • Yağmurlu havalarda ve mıcır dökülmüş yollarda araba kullanmak zorunda kaldığınız vakit son derece dikkatli olun. Normal bir hız yapıyor olsanız bile, özellikle mıcırlı yolda direksiyon hakimiyetini nasıl kaybettiğinizi siz bile anlamakta güçlük çekersiniz.
Son olarak, takip mesafenizi iyi belirleyin ne çok yakın ne de çok uzak takip yapmayın. Sinyallerinizi ve aynalarınızı doğru zamanda ve mutlaka kullanın, rahatlayın ve sadece dikkatinizi yola verin ve arabanızı kullanmanın keyfini yaşayın. Araba kullanırken aşırı derece stres yapmak, çoğu zaman bir çok olumsuz sonuçların temel sebepleri arasındadır. 
]]>
Balık Tutmanın Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/balik-tutmanin-puf-noktalari.html Tue, 30 Oct 2018 03:17:33 +0000 Balık tutmanın püf noktaları, hobi amaçlı yapılan balık tutma son derece zevkli olması sebebiyle bağımlılık yaratır. Bazı kişiler zevkten tutarken, bazı kişiler ise ekmek parası için balık tutmayı tercih eder. Genellikle Balık tutmanın püf noktaları, hobi amaçlı yapılan balık tutma son derece zevkli olması sebebiyle bağımlılık yaratır. Bazı kişiler zevkten tutarken, bazı kişiler ise ekmek parası için balık tutmayı tercih eder. Genellikle akarsu kenarlarında olta atılması ile balık tutulması sağlanır. Dinlendirici, eğlenceli, psikolojik açıdan rahatlama sağladığı için son derece faydalı bir spor olarak bilinmektedir. Genellikle olta balıkçılığı ile balık avlanma sağlanır. 

Balık tutmanın püf noktalarının bilinmesi daha doğru şekilde balık tutulmasını sağlar. Gerekli bilgi edindikten sonra alınacak av malzemeleri ile kolay balık tutulması sağlanır. Ayrıca alınan malzemelerin pahalı olmaması sebebiyle ekonomik açıdan da büyük bir külfet yaratmaz. Herkesin uğraşabileceği sporsal faaliyetler içerisinde bulunur. Öncelikli olarak doğru bölgenin seçilmesinin yanı sıra doğru balık malzemeleri ile çok balık tutulması sağlanır. Balık tutma zamanı genellikle sabah günün ağarmasıyla, akşam güneş batımı arasında daha fazla olur. Şimdi bu uygulamalardan bahsedelim

Balık tutmanın püf noktaları nelerdir
 • Kullanılacak oltanın doğru uzunlukta olması önemlidir. 7 ve 8 metrelik olta ile balık tutulmasının daha kolay olduğu belirtilmektedir. 
 • Bu süreç içerisinde bazı kurallara dikkat etmek gerekir. Balık tutmak sabır gerektiren bir uğraştır. Bu süreç içerisinde kişinin soğuk kanlı olması gerekir. Ayrıca kişinin refleksinin hızlı olması balığın tutulmasını sağlar.
 • Balık tutarken oltaya takılan misinanın kalınlığının doğru tercih edilmesi gerekir. Genellikle 25 ve 32 mm misinalar balık tutulmaya uygundur. Kalın misina kullanılması balığın misinayı görenek oltaya gelmesini engeller. 
 • Balık oltaya düştüğü zaman misina hareket ettiği için oltanın alınarak yavaş yavaş çekilip, kıyıya balığın çekilmesi gerekir. Bu süreç içerisinde oltanın yukarı kaldırılarak misinanın sarılması tavsiye edilir. Balığın kıyıya çekilmesi alınmasını kolaylaştırır. 
 • Balık tutmanın püf noktaları içerisinde tekneyle balık tutuluyor ise büyük bir kepçeye ihtiyaç vardır. Balık suyun yüzüne çıktığı zaman kepçeyle balık yakalanarak teknenin içerisine alınmalıdır. Aksi halde hayvan misinayı koparır, kaçar. Balık teknede tutuluyor ise mutlaka livar bulunması gerekir. Livar bulunmuyor ise büyük kovalar ile suyun sık sık değiştirilmesi tavsiye edilir. Aksi halde kovada bulunan su değiştirmez ise balık içinde beklerken bayatlama yapar. 
 • Balık yapmanın püf noktaları içerisinde oltaya takılan iğnenin dipte herhangi bir yere takılmaması gerekir. Bu sebepten dolayı balık tutulacak alında çalılıkların olmaması gerekir. Aksi halde misina takılarak iğnenin kopmasına neden olur. Oltaya takılan misinanın uzunluğunun doğru ayarlanması tutma açısından önemlidir. Özellikle oltaya en az 7 metre derinlik verilerek, ayarlanması balık tutma işlemini kolaylaştırır. 
 • Bu süreç içerisinde ortaya takılacak olan iğnenin de kalınlığının doğru ayarlanması gerekir. İnci iğne kullanılması balığın oltaya düşünmesini daha kolay sağlar. Kalın iğneler kullanıldığı zaman balık iğneyi gördüğü için oltaya düşmez.
 • Ayrıca balık oltasına takılan mantarı kaliteli ve doğru tercih edilmesi gerekir. Mantar ile birlikte balık oltaya vurduğu zaman mantar dibe çekmeye yaptığı için balığın tutulduğunu oltacı anlar. 
]]>
Kitap Yazmanın Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/kitap-yazmanin-puf-noktalari.html Tue, 30 Oct 2018 05:38:37 +0000 Kitap yazmanın püf noktaları, bazı kişilerin yazarlık yapmak hoşuna giden ve bir uğraş haline gelen işidir. Kitap yazmak bunların en önemlisi ve en çok özen gösterilmesi gereken bir durumdur. Çünkü kitap yazan kişinin hata y Kitap yazmanın püf noktaları, bazı kişilerin yazarlık yapmak hoşuna giden ve bir uğraş haline gelen işidir. Kitap yazmak bunların en önemlisi ve en çok özen gösterilmesi gereken bir durumdur. Çünkü kitap yazan kişinin hata yapması ve kullandığı dili doğru uygulamaması yaptığı işi tamamen boşa çıkarır. Her iş gibi kitap yazmanın püf noktaları vardır. Bunları iyi bilmek ve iyi kullanmak gerekir.

Kişi kitap yazarlığı yapıyor veya yazmaya karar veriyorsa işe başlamadan önce uygulayacağı tüm püf noktaları gözden geçirmelidir. Okuyucu fazla hataya yer vermez ve okuduğu kitaptan zevk almadığı zaman yarıda bırakmayı tercih eder. Kitap yazarı okuyucuyu iyi sürüklemeli, yazım hatalarından, noktalama işaretlerine kadar özen göstermelidir. Bunlarla birlikte yazılacak kitabın konusu mutlaka toplumun belli bir kısmına hitap etmelidir.

Kitap yazmanın püf noktaları nelerdir
 • İlk olarak yazar kesinlikle türkçeyi iyi kullanmalı ve yazım yanlışlarına yer vermemelidir.
 • Noktalama işaretleri doğru yerde ve doğru olayda mutlaka kullanılmalıdır.
 • Anlatılacak hikaye veya verilecek bilgi konusu aralarında mutlaka okuyucuyu sürükleyecek konulara yer vermek gerekir.
 • Kullanılacak konu toplum içinde değer taşayacak ve merak duygusu uyandıracak türden seçilmelidir.
 • Yazar kitabın hem içi hem dışında yeterli görsellik sağlamalı ve okuyucunun elinin kitaba gitmesini sağlamalıdır.
 • Konuyu anlatırken okuyucunun sıkılmasına fırsat vermeden akışkan ve heyecan duygusu uyandıran bir dille anlatım sağlanmalıdır.
 • Aşırı ünlem işareti kullanmaktan kaçınmak gerekir. Belli cümle sayıları içinde ünlem işaretlerinin belli dereceleri vardır. 
 • Giriş, gelişme ve sonuç ilişkisini birbirine güçlü şekilde sağlamak ve sonuca gitmek için okuyucuya merak uyandırmak önemlidir.
 • Bir mekan, olay yada kişi anlatırken abartma dili kullanılmamalıdır. Konu uzatılmadan ve kısaca özetlenerek geçilmelidir. Yani bu durum özelliklerin anlatılması için geçerli olan bir durumdur.
 • Mekan anlatırken tarifler ve detaylardan kaçınmak gerekir.
 • Yazar dili kullanırken kendi anlatım diline fazla yer vermemelidir.
 • Kitap yazmak isteyen bir kişi mutlaka sessiz, sakin ve huzurlu ortamları tercih etmelidir.
]]>
Zayıflamanın Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/zayiflamanin-puf-noktalari.html Tue, 30 Oct 2018 15:55:36 +0000 Zayıflamanın püf noktaları; uygulanarak kısa süre içinde kilolardan kurtulmak mümkündür. Kilo yani yağ fazlasını yakmak çok kolay değildir. Vücut yağlanmaya başladığında ağırlıkta artmaya başlar. Yağ ise alınan Zayıflamanın püf noktaları; uygulanarak kısa süre içinde kilolardan kurtulmak mümkündür. Kilo yani yağ fazlasını yakmak çok kolay değildir. Vücut yağlanmaya başladığında ağırlıkta artmaya başlar. Yağ ise alınan ve harcanan kalori miktarına bağlı olarak oluşur. Her vücudun ihtiyaç duyduğu kalori miktarı gerçekleştirilen fiziksel aktiviteye, yaş gibi bazı özel durumlara göre değişiklik gösterir. Alınan günlük kalorinin tamamı yakılmadığında bu kaloriler bir süre sonra yağ kitlesine dönüşür. Zayıflama ise bu yağ kitlesinin erimesiyle gerçekleşir. Yağın yakılması için çok daha fazla kalori harcanması gerekir. Bunun için beslenme düzeninden gerçekleştirilen aktiviteye kadar yapılması gereken pek çok şey bulunmaktadır. Zayıflamak için kararlı olmak çok önemlidir. Asla pes etmeden kendinize zaman tanıyın. Eğer bir uzman eşliğinde kilo vermeye çalışıyorsanız size verilen diyet programına sadık kalmaya özen gösterin. Bunları yerine getirirseniz kısa süre içinde hedeflediğiniz ideal kiloya ulaşabilirsiniz. Aşağıda zayıflamak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar sıralanmaktadır. Umarım işinize yarar. 

Zayıflamanın püf noktaları nelerdir
 • Zayıflama için her şeyden önce boğazımıza hakim olmayı bilmek gerekir. Bu konuda ne kadar irade sahibi olunur ve nefise gem vurulursa kilo vermek o kadar kolaylaşır. Özellikle diyetisyen eşiliğinde kilo vermek in doğrusudur. Diyetisyenin yapacağı bazı testlere göre size en çok hangi şeylerin kilo aldırdığı daha açık ortaya konulur ve o gıdaların yerine alternatif bazı gıda maddeleri önerilebilir. Örneğin kalorili bir meyveyi çok fazla tüketiyorsanız onu azaltmanız istenebilir. 
 • Zayıflamak isteyen kişilerin sindirim ve boşaltım sistemiyle ilgili sağlık sorunlarının olmaması gerekir. Mide rahatsızlığı olmayan bir kimse zayıflamaya yarayacak besinleri daha kolay tüketir ve hazmeder. Boşaltım sisteminin zayıflamayı hızlandırması için bağırsakların çok iyi çalışması gerekir. Kabız olan bir kimse kolay kolay kilo veremez. Bu durumun önüne geçmek için bol posalı ve düşük kalorili besin maddelerinin tüketimi mutlaka arttırılmalıdır. Ayrıca düzenli olarak hareket edilmelidir. Günde 1 defa dışkılamanın yapılması sağlanamıyorsa tıbbi yardım alınmalıdır.
 • Az ama sık sık yemek yemek yerine öğünlerin arasını yağ yakımını hızlandırmak için uzun tutmak gerekir. Yemekten sonra yağ yakımı en az 5 saat sonra başlar. 
 • Zayıflamanın püf noktalarından bir diğeriyle günde en az 2,5 litre sıvı almaktır. Sıvı almak yaz aylarında ve iyi beslenildiğinde kolaydır. Fakat beslenme azaldığında ve kış mevsiminde sorun olabilir. Bu durumu engellemek için suyu biraz tatlandırabilirsiniz. Örneğin içine tarçın, nane gibi bitkiler katabilirsiniz. 
 • Zayıflamak için kendinize zaman verin ve sonuç almayı haftalarla sınırlamayın. Duyduğunuz her şeyi yapmaktansa sizin için doğru olan diyet programını uygulamaya çalışın. 
 • En önemli püf noktası hareketi arttırmaktır. Yürüyüş, koşu gibi fiziksel idmanlar arttıkça zayıflamak daha kolay olur. Ev işi yapmayı hareket olarak kabul etmek yanılgısına düşmeyin. Hareketin zayıflamaya fayda etmesi için düzenli olarak yapılması ve kalori yakmaya yardımcı olması gerekir. En iyi aktivite yürüyüştür. Fazla kiloyu vermeden yapılan yüzme ise yağı kasa çevirir ve yakılmasını zorlaştırır. 
]]>
Şam Tatlısı Püf Noktası https://www.pufnoktalari.gen.tr/sam-tatlisi-puf-noktasi.html Wed, 31 Oct 2018 06:59:24 +0000 Şam tatlısı püf noktası, baba tatlısı, şambaba ya da şambali tatlısı olarak da bilinip yapılmaktadır. Şam tatlısı aynı zamanda revani tatlısı gibi hazırlandığından bir irmik tatlısı olarak da bilinir. Şam tatl Şam tatlısı püf noktası, baba tatlısı, şambaba ya da şambali tatlısı olarak da bilinip yapılmaktadır. Şam tatlısı aynı zamanda revani tatlısı gibi hazırlandığından bir irmik tatlısı olarak da bilinir. Şam tatlısı özellikle Ramazanlarda hazırlanan şerbetli bir tatlıdır. Tıpkı lokma tatlısı gibi tercihleri kendine çeken Şam tatlısı, Arap mutfağından bizim mutfaklarımıza kadar ulaşmış bir tatlı tarifidir. Şam tatlısı püf noktaları bilindiği sürece, her zaman yüz güldürücü bir tatlı ile karşı karşıya gelebilirsiniz. Şam tatlısı ülkemizde daha çok İzmir ve çevrelerinde bilinmekle birlikte, o bölgelerde yapılmaktadır. Havasından mıdır suyundan mıdır bilinmez İzmirliler bu lezzeti ayrı bir güzel yaparlar. 

Şam tatlısı, yoğurt, irmik, un, toz şeker, kabartma tozu ve vanilya gibi hemen hemen her evde bulunan malzemeler ile kolaylıkla hazırlanan bir tatlı çeşididir. Tatlının malzemelerinin kolay olması ile birlikte kendisi de, yapılışıda o denli basittir. Şam tatlısının üzeri için badem, fındık ya da fıstık gibi kuru yemişler koyabilirsiniz. Bunlar tatlının lezzetini kat ve kat arttırmaktadır. Yine yanında tercih olarak üzerinde kaymak ile seviş edebilirsiniz. Eğer yaz aylarında iseniz, kaymak yerine dondurma da tercih edebilirsiniz. Dilerseniz yanında küçük bir kase ile yoğurtla da servis edebilirsiniz. Yoğurt şerbetin, damağınızdaki ağır hissi engelleyeceği için mide rahatsızlığı yaşamazsanız. Bu konuda tercih tamamen sizlere aittir. Şam tatlısının yapılışına göz atarak, bu muhteşem tatlıyı sofralarınıza taşıyarak tüm sevdiklerinize ikram edebilirsiniz. Bir kere denediğinizde favori tatlılar arasında yerini alacaktır. Şimdi ise gelelim Şam tatlısı püf noktalarına.

Şam Tatlısı Püf Noktası
 • Şam tatlısının en önemli püf noktası, tatlının yağ kullanılmadan yapılıyor olmasıdır. Malzeme listesinde yağ yoktur. Çünkü Şam tatlısının içerisine yağ konulursa, kekten hiçbir farkı kalmayacak. Bu sebepten ötürü kendine has lezzeti ile yağsız olarak yapılır.
 • Şam tatlısının şerbeti ile hamurunu aynı ılıklıkta eklenirse, daha hoş bir lezzet yakalanmaktadır.
 • Şam tatlısı yapılırken malzemeler karıştırıldıktan sonra irmik eklenilip, yaklaşık 15-20 dk. kadar bekletilirse irmik şişerek daha güzel bir lezzet yakalayabilirsiniz.
 • Şambali tatlısının en önemli püf noktalarından birisi de pekmezdir. Şam tatlısının lezzetinin aynı hazır tatlılar gibi olmasını sağlamak ve tatlının üzerinin daha iyi kızarması için, tepsinin hamurunu dökmeden önce içine pekmez yayınız ve daha sonra pekmezin üzerine dökülen hamurun da üstüne pekmez gezdiriniz. Pekmez sürme işlemi tamamlandıktan sonra, lezzetinin ve görünüşünün daha güzel olacağını göreceksiniz.
 • Şam tatlısının şerbetini hazırlarken içine gül suyu, lavanta ve karanfil ile tatlandırabilirsiniz.
 • İrmiğin sıcaklığı ile birleşen kabartma tozu Şam tatlısının daha iyi kabarmasını sağlar.
 • Şam tatlısının kaynayan sütüne tarçın ya da vanilya koyarak da tatlandırabilirsiniz.
 • Vanilya uçucu bir madde olduğundan malzemeler arasında en son eklenen olmalıdır.
 • 180 derecelik fanlı fırında pişirmek tatlının kekinin daha iyi pişmesini sağlar.
 • Son Şam tatlısı püf noktası ise, tatlının mutlaka dinlenmesi ve şerbetini çekmesi gerekmektedir. Bu sebeple şerbeti döktükten sonra üzerini bir tepsi ile kapatınız.
 • Şam tatlısının lezzet açısından daha güzel bir tat almak istiyorsanız, tatlıyı yaptıktan bir gün sonra servis ediniz. Yani tatlıyı dinlendirmeye bırakınız.
]]>
İnşaat Sonrası Temizlik Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/insaat-sonrasi-temizlik-puf-noktalari.html Wed, 31 Oct 2018 22:09:07 +0000 İnşaat Sonrası Temizlik Püf Noktası, Günümüzde inşaatı tamamlanan tüm yapıların, daha sonra temizlik işi oldukça zordur. Önceden bir kaç temizlik elemanıyla yapılan işler, artık temizlik şirketleri tarafınd İnşaat Sonrası Temizlik Püf Noktası, Günümüzde inşaatı tamamlanan tüm yapıların, daha sonra temizlik işi oldukça zordur. Önceden bir kaç temizlik elemanıyla yapılan işler, artık temizlik şirketleri tarafından yapılmaktadır. Temizlik şirketleri, inşaat sonrası temizlik püf noktalarını, daha iyi bildikleri için ona göre hazırladıkları temizlik malzemeleriyle kolay iş yapmaktalar. Ev inşaat temizliği, genellikle evin hanımları, kendi yöntemleriyle yaparlar. Bazen de temizlik şirketinden yardımcı eleman isterler.

İnşaat Sonrası Temizlik Püf Noktaları Nelerdir

 • Temizlik malzemeleri temizlik teli, tel fırça, plastik fırçası, lavabo ve klozet fırçası, kazıyacak, hortum, merdiven, eldiven, süpürge, kürek, leğen, kova, maşrapa, elektrik süpürgesi, temizlik seti, paspas, yer bezi zımpara, inşaat sonrası temizlik bu malzemelerle yapılır.
 • Temizlik maddelerinden çamaşır suyu, kireç çözücü, cif, toz deterjan, sıvı deterjan, arap sabunu, cam sil, cam bezi, çöp kovası, çöp poşeti, sabun, maske ve şapka gibi malzemeler hazır bulundurulmalı.
 • İnşaat sonrası temizliğe başlarken öncelikle iş güvenliği sağlanmalı.
 • İnşaat sorası temizliğin yapılabilmesi için elektrik, su ve sıcak su temini için doğal gaz sistemleri çalışır halde olmalı. 
 • Temizliğin kolay ve pratik yapılması için temizlik yapan kişiler arasında iş bölümü yapılmalıdır.
 • Öncelikle ortalıkta görülen kaba pislikler toplanıp çöp poşetlerine konarak atılır.  
 • Elektrikli vakumlu süpürge ile toz kalmayacak şekilde her yerin tozu alınmalıdır.   
 • Çerçevelerin koruma etiketleri buhar makinesiyle sökülür, çif ile çerçeveler temizlenir.
 • Camlar içli dışlı cam sil ile temizlenir. Pencere iç ve dışı mermerler kazınarak temizlenir.
 • Duvar üstünde, elektrik prizlerinde, anahtarlarda bulunan boya lekeleri, harç pislikleri temizlenmeli.
 • Peteklerde bulunan tozlar temizlenir, süpürgeliklerdeki boya ve harç kalıntıları kazınır.
 • Kalebodurlar, deterjanlar yardımı ile temizlenir, kalıntılar varsa kazınarak yıkanır.
 • Montajı yapılan dolapların varsa koruma jelatinleri çıkarılarak temizlenir.
 • Parkeler parke koruyucu deterjanla ve nemli bezle temizlenir.
]]>
Perde Yıkamanın Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/perde-yikamanin-puf-noktalari.html Thu, 01 Nov 2018 20:13:01 +0000 Perde yıkamanın püf noktaları, bembeyaz ışıl ışıl perdeler evi ev yapan en önemli aksesuarlardan biridir. Çünkü bir eve ilk girildiğinde göze çarpan ilk şey perdelerin beyazlığı ve temizliğidir. Hazır kışt Perde yıkamanın püf noktaları, bembeyaz ışıl ışıl perdeler evi ev yapan en önemli aksesuarlardan biridir. Çünkü bir eve ilk girildiğinde göze çarpan ilk şey perdelerin beyazlığı ve temizliğidir. Hazır kıştan çıkıp bahar aylarına girdiğimiz şu dönemlerde perde temizliğinizi, perde yıkamanın püf noktaları kuralına göre yaparsanız sonuç sizi inanılmaz derecede tatmin edecektir. Çünkü kış ayarı boyunca perdeler kalorifer ve kirli havanın etkisi ile daha fazla kirlenir, ve bu kirler adeta perdelerinizin içine işler, bu durumda gri ve mat görüntü ise kaçınılmaz ve aynı zamanda da çok rahatsız edicidir. Hatta bazen perdeler yıkansa bile istediğiniz beyazlığı ve ışıltıyı bir türlü elde edemezsiniz. Bazı teknikleri uyguladığınızda gözlerinize inanamayacaksınız.

Perde yıkamanın püf noktaları nelerdir

 • Perdelerinizi yıkamak için çıkardığınızda mutlaka silkeleme işlemi yapmanız gerekir. Böylece üzerindeki toz zerreciklerinin oluşturacağı kirli ve yağlı tabakayı devreden çıkarmış olursunuz.
 • Perdeler yıkanmadan önce mutlaka sıcak deterjanlı suda 1 gece bekletilirse yağlı ve isli tabaka yumuşayarak perdelerden çok daha kolay arınacaktır. Perde yıkamanın püf noktası ıslatma işleminin elde bulaşık yıkama deterjanı ile yapılmasıdır. Bulaşık deterjanı yağlı is ve kiri daha kolay sökme özelliğine sahiptir.
 • Perdeler bir gece ıslatıldıktan sonra yapmanız gereken ilk şey perdeleri makineye aldıktan sonra en kısa programda bir kez sıktırmak ve kirli tabakanın uzaklaştırılmasını sağlamaktır.
 • Perde yıkamanın püf noktaları için asıl yıkama işlemine geçilmeden önce bir perdelerinizi bir kez de bulaşık makinesi tabletleri ile yıkamanızdır. Bulaşık makinesi tableti deterjan gözüne değil makinanın içine koyulmalıdır. Böylece 30 derece de ve kısa programda ön yıkama yapmış olacaksınız.
 • Ana yıkamaya geçildiğinde ise tercih etmeniz gereken deterjan türü perdeler için tasarlanmış bir deterjan olmalıdır. Bu aşamada deterjan gözüne perde yıkama deterjanı koyulduktan sonra 1 yemek kaşığı soda ve 1 yemek kaşığı da toz şeker ilave edilmelidir. Asıl yıkama işlemi mutlaka 30 derece de yapılmalı ve yıkamalar arasında sıkma yaptırılmamalıdır. Sıkma işlemi perdenin kalitesini yok etmekten ve buruşturmaktan başka bir işe yaramaz. Perdelerdeki fazla suyu atmak için makinenin su boşaltma özelliğinden faydalanarak fazla suyu boşaltmasını sağlayın. Son aşamada ise yapmanız gereken şey sadece en düşük sıkma devrinde en fazla 1 dakika kadar sıktırma yapmak olmalıdır.
 • Fazla suyunu atmış olan perdeler hiç bir şekilde makine içinde bekletilmeden ıslakken hemen asma işlemine geçilmelidir. Perdeleri yerlerine astıktan sonra kurutma sırasında ise perdeleri kesinlikle toplamayın. Açık bir şekilde beklesin ki hemen kurusun. Çünkü ıslak perdeler yemek ve yağ kokularını içlerine daha kolay hapseder.
 • Perde yıkamanın püf noktaları denilince akla gelmesi gereken en önemli şey kesinlikle çamaşır yumuşatışından kaçınmak olmalıdır. Yumuşatıcı perdenin sert görünümünü yok ederek hem görüntü hem de kalitesini bozar.
]]>
Yds Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/yds-puf-noktalari.html Fri, 02 Nov 2018 03:10:08 +0000 Yds Püf Noktaları konusunu analiz etmek, incelemek ve detaylarıyla öğrenmek için öncelikle YDS'yi tanımak yani YDS'nin ne olduğunu net bir şekilde öğrenmek gerekmektedir. Öncelikle, YDS bir sınav olmasının yanı sıra YDS Yds Püf Noktaları konusunu analiz etmek, incelemek ve detaylarıyla öğrenmek için öncelikle YDS'yi tanımak yani YDS'nin ne olduğunu net bir şekilde öğrenmek gerekmektedir. Öncelikle, YDS bir sınav olmasının yanı sıra YDS'nin açılımı, Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı'dır. Yükseköğretim Kurulu (YÖK), YDS'nin, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılmasını bir talimat şeklinde belirtmiştir. Bu nedenle, Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS), 7 Nisan 2013 tarihinden beri Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılmakta ve sınav sürecinden ÖSYM sorumlu tutulmaktadır. 

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) Nedir 

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS), Nisan ve Eylül ayları olmak üzere bir yılda iki defa yapılmakta olup, toplumun birçok kesimini ilgilendiren merkezi ve temeli dil olan bir sınavdır. Herhangi bir yükseköğretim kurumunda son sınıf olan veya 3. sınıfında okuyor olmakta olan ve bir yükseköğretim kurumunda kendi alanlarına dayalı bir yüksek lisans programına yerleşmek isteyen öğrenciler, YDS'ye girmek zorundadır. Herhangi bir yükseköğretim programında yüksek lisans programına yerleşmek isteyen üniversite öğrencileri dışında, doçentlik için de adaylar YDS'ye girmek zorundadır. Bunların dışında yurtdışında herhangi bir kuruma atanacak olan kamudaki personeller, mütercim-tercümanlar, Tıpta Uzmanlık Sınavı olan TUS'a başvuran doktorlar, Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavı olan DUS'a başvuran diş hekimleri, hakim ve savcılar, Türk Silahlı Kuvvetleri ya da diğer bir adıyla TSK personelleri, jandarma olarak çalışan personeller veya herhangi bir yükseköğretim kurumunda araştırma görevlisi olarak çalışmak isteyen kişiler, YDS'ye girmek zorundadır. 

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS), 7 Nisan 2013 tarihine kadar KPDS (Kamu Personeli Dil Sınavı) ve ÜDS (Üniversiteler Arası Kurul Yabancı Dil Sınavı) isimlerinde ve iki ayrı sınav şeklinde yapılmaktaydı. KPDS, dil tazminatı amacıyla sınava başvuran kamu personellerinden oluşmaktaydı. YDS'ye göre daha kolay bir sınav olma özelliği vardı. Ancak ÜDS, yüksek lisans, doktora veya sanat alanıyla ilgili yeterliliğini ispatlamak isteyen adayların girdiği bir sınavdı. Ayrıca ÜDS'de, YDS'den farklı olarak alan ayrımı yapılmaktaydı. ÜDS'deki bu alanlar, fen bilimleri, sosyal bilimler ve sağlık bilimleri alanıydı.

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) İçerik Olarak Nasıl Bir Sınavdır 

YDS, 80 adet çoktan seçmeli sorudan oluşmakta ve sınav için 2,5 saat yani 150 dakika süre verilmektedir. YDS'de en yüksek puan 100 olmakla beraber 1 sorunun puan değeri 1,25 puandır ve her soruya eşit puan verilmektedir. Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı olan YDS'de konu dağılımları incelenecek olursa, kelime bilgisi konusundan 6 adet, gramer yapısı konusundan 10 adet, cloze konusundan 10 adet, cümle tamamlama tarzı sorulardan 10 adet, İngilizce-Türkçe cümle çevirisi sorularından 3 adet, Türkçe-İngilizce cümle çevirisi sorularından da 3 adet, karşılıklı diyalog üzerinden eksik kısmı tamamlama soru tiplerinden 5 adet, verilen bir paragrafı tamamlama tarzı sorulardan 4 adet, verilen bir paragrafta anlam bütünlüğünü bozan cümleyi bulma sorularından 5 adet ve verilen bir paragraftaki yakın anlamlı cümleleri bulma tarzı sorulardan ise 4 adet sorulmaktadır. 
]]>
Yüzme Öğrenmenin Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/yuzme-ogrenmenin-puf-noktalari.html Fri, 02 Nov 2018 12:15:45 +0000 Yüzme Öğrenmenin Püf Noktaları, Yüzmek çok eğlenceli bir o kadarda yararı olan bir su sporudur. Ancak yüzmeyi daha ileriye taşımak için yüzmeyi tam anlamıyla öğrenmek gerekir. Bunun için illaki bir hocaya yada bu konuda Yüzme Öğrenmenin Püf Noktaları, Yüzmek çok eğlenceli bir o kadarda yararı olan bir su sporudur. Ancak yüzmeyi daha ileriye taşımak için yüzmeyi tam anlamıyla öğrenmek gerekir. Bunun için illaki bir hocaya yada bu konuda tecrübeli birine ihtiyaç vardır. Bir de iyi yüzmesini öğrenmek için bazı püf noktalarını iyi bilmek gerekmektedir. Yüzmeyi öğrenmek için kesinlikle korkmamak gerekir. Yüzme esnasında gereğinden fazla kendinizi yormayın, su yutmamaya özen gösterin. 

Bir diğer yapmanız gereken nefes alıp vermeyi iyi ayarlamanız gerekir. Yüzmeye başlamadan önce vücudunuzun alışmasını sağlayın. Yüzmeye başlamadan önce hangi sitille yüzeceğinize iyi karar verin. Yüzmeyi öğrenmek için en önemli olan şey suya batmamaktır. Bunu yapmak için su içerisine eller göğüs altına alınmalıdır. Avuç içleri aşağıya gelecek şekilde eller adeta bir köpek patisi gibi çene bölgesine suyu çekerek birleştirilmelidir bu hareket devamlı ve sakin ahenk içerisinde bu hareket su yüzeyinde kalmanızı ve ileriye doğru yüzmenizi sağlayacaktır. 

Yüzme Öğrenmenin Püf Noktaları nelerdir

 • Başınızı vücudunuz ile aynı doğrultuda tutun ve havuzun dibine bakın, ileriye bakarsanız kafanızı kaldırmaya çalışacağınızdan dolayı kalçanız suya batacaktır. 
 • Bu nedenle suyu tekmelemeye başlayacak ve enerjinizi boşa harcayacaksınız.
 • Bu hareketi yaparak iyi yüzmeyi hemen kavrarsınız yani baş içeride kalça dışarıda olmalıdır. 
 • İyi bir yüzücü olmanın diğer püf noktası ise yüzme gözlüğü takmaktan geçer. 
 • Yüzme gözlüğü olmadan baş aşağıda göz açık tutmanız mümkün olmaz.
 • Yüzmeyi öğrenmenin bir diğer püf noktası su içerisinde rahat olun vücudunuzu kasmayın yüzerken arada bir yan dönmelisiniz ve kulaç atarken yüzünüzü sağa sola kulaç yönünde çevirin.
 • Başınızı yana çevirdiğinizde rahat bir nefes alabilirsiniz.
]]>
Pirzola Pişirmenin Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/pirzola-pisirmenin-puf-noktalari.html Sat, 03 Nov 2018 07:06:28 +0000 Pirzola Pişirmenin Püf Noktaları, Bu lezzeti evde ya da başka bir mekanda yaparken püf noktasını iyi ayarlamak gerekir. Öncelikle yapılacak olan pirzolanın Kaç kişilik olacağını ve pirzola yiyecek olan kişilerin zevkini i Pirzola Pişirmenin Püf Noktaları, Bu lezzeti evde ya da başka bir mekanda yaparken püf noktasını iyi ayarlamak gerekir. Öncelikle yapılacak olan pirzolanın Kaç kişilik olacağını ve pirzola yiyecek olan kişilerin zevkini iyi bilmekte fayda var. Bu doğrultuda yapılacak olan bir diğer iş kasabımızda seçeceğimiz pirzolalar özellikle genç hayvandan olması çok önemlidir. 

Pirzola Pişirmenin Püf Noktaları

Yapacağımız pirzolaların en önemli püf noktası terbiyesini yaparken hazırladığımız zeytinyağı, karabiber, tuz, karıştırarak pirzolanın her tarafına iyice sürmelidir. Söylendiği gibi tuz eti sertleştirmez, daha sonra çelik olan tavayı ateşte boş şekilde iyice kızdıralım. Özellikle ateşin harlı yanması gerekir, tava iyice kızdığında pirzolayı yerleştirin  pirzolalar tavaya değdiğinde cızırtı yükselmeli, şayet cızırtı sesi olmaz ise pirzolayı tavadan hemen almalıyız. Bu esnada pirzola etinin, suyunu saldığını görmelisiniz tavada  pirzolayı çevirerek isteğe göre pişirmesini yapılması gerekir. 

Bu işlemin püf noktası pirzolanın her yüzü yaklaşık olarak 2 dakika pişirilmesi gerekir. Eğer çok pişmiş eti seven biri iseniz bu süreyi 3 dakikaya çıkarabilirsiniz. Burada diğer bir püf noktası ise pirzolayı yaparken ister tavada isterse ızgarada olsun etin yüzeyini bir defa pişirilmesi gerekir. Eğer sürekli olarak pirzolayı ters düz ederek pişirmeye kalkarsanız pirzola hem kurur hem de lezzetini kaçırırsınız. Pirzola yaparken diğer püf noktası ise ateşin harını sürekli aynı harda olmasını sağlamaktır. Eğer tavada pirzola yapıyorsanız sakın tavanın ağzını kapatmayınız.

Pirzola pişirmenin püf noktası, et pişerken üzerine bastırmayın, çünkü bastırma esnasında etin suyunu kaçırırsınız ve ateş gücüyle buharlaşacak ve uçacak ve et kuruyacaktır. Yapılan pişirme işleminden sonra servis yapmadan evvel pişen pirzolayı başka bir tabakta yaklaşık olarak 3-4 dakika bekleterek yemeyi deneyin. Bu işlem pirzolanın kurumasını engeller ve lezzetini kaçırmaz. Etin lezzetini artırmak için, üzerine kekik serperek yenmesini tavsiye ederiz. Afiyet olsun.

]]>
Kek Kesmenin Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/kek-kesmenin-puf-noktalari.html Sat, 03 Nov 2018 13:22:50 +0000 Kek kesmenin püf noktaları, güzel bir kek yapmayı öğrenmek kadar önemlidir. Kek pek çok insanın ilk olarak yapmayı denediği tatlı çeşitlerinden bir tanesidir. Çaylısı, kakaolusu, meyvelisi ve daha birçok çeşidiyle gö Kek kesmenin püf noktaları, güzel bir kek yapmayı öğrenmek kadar önemlidir. Kek pek çok insanın ilk olarak yapmayı denediği tatlı çeşitlerinden bir tanesidir. Çaylısı, kakaolusu, meyvelisi ve daha birçok çeşidiyle gönülleri fethetmeyi başaran keki yapmak çok zor değildir. Fakat keki olması gerektiği gibi yapmak çok kolay değildir. Diyelim ki tam anlamıyla harika bir kek yaptınız ve servis etmek istiyorsunuz. Her şey bitmiş midir Tabi ki hayır. Keki yapmak kadar doğru zamanda ve şekilde kesmek çok önemlidir. Kek çok kolay dağılan bir tatlıdır. Yanlış bir kesme yöntemiyle kekin dağılmasına sebep olabilirsiniz. 

Kek kesmenin püf noktaları nelerdir
 • Kek tepside, delikli veya kelepçeli kalıpta yapılabilir. Kekin pişirildiği kabın kek kesim şeklinde büyük önemi bulunmaktadır. Örneğin kalıpta yapılan bir keki kesmek için kekin her şeyden önce kalıptan dağılmadan çıkmasını sağlamak gerekir. Kek kalıptan çıktıktan sonra sakın hemen kesmeyin. Bir süre içini çekmesini bekleyin. Yaklaşık 1 saat sonra keskin bir bıçakla şekil yerlerinden kesin. Şekil yeri dışında kesmeye çalışmak bu narin hamurun dağılmasına sebep olabilir. 
 • Tepsi kekini kesmeden önce iyice soğutun. Aksi halde kek hamur olur. Eğer kekin hamuru çok yumuşaksa keki küçük dilimlemeye çalışın. Hem servisi hem de yemesi kolay olur. Katı keki başta üçgen olmak üzere her şekilde kesebilirsiniz.
 • Eğer kekin üzerine çikolata sosu veya benzeri bir malzeme kullanmış iseniz arada bir bıçağı silin. Özellikle incirli kekin dağılmaması için bıçağa bulaşan incirin her seferinde temizlenmesi kekin kolay dilimlenmesini sağlar. 
 • Yuvarlak keki pasta malzemesi olarak kullanmak için ortadan dilimlemek için isterseniz naylon el işi ipi kullanabilirsiniz. Kekin ortasına ipi yerleştirip kenarda birleştirin ve hızla zıt yöne doğru çekin.
]]>
Püf Noktalar https://www.pufnoktalari.gen.tr/puf-noktalar.html Sun, 04 Nov 2018 11:07:05 +0000 Püf noktalar, püf nokta herhangi bir işin hassas ve en önemli noktasına verilen addır. Püf noktalar denildiği zaman çok geniş bir yelpaze ele alınabilir. Çünkü yapılan her işin ya da eylemin bir püf noktası vard Püf noktalar, püf nokta herhangi bir işin hassas ve en önemli noktasına verilen addır. Püf noktalar denildiği zaman çok geniş bir yelpaze ele alınabilir. Çünkü yapılan her işin ya da eylemin bir püf noktası vardır. Örneğin kilo vermenin, yemek yapmanın, mutfak temizlemenin, ev işi yapmanın, ütü yapmanın, para kazanmanın, karşılıklı özel ilişkilerin, uzun süren evliliklerin, uzun süren arkadaşlıkların, makyaj yapmanın, araba kullanmanın yani kısacası günlük yapılan işlerin her birinin ayrı ayrı püf noktaları vardır. Bu yazımızda günlük hayatı kolaylaştıracak püf noktalar nelerdir bu konuya değineceğiz.

Günlük hayatı kolaylaştıran püf noktalar

Mutfakta püf noktalar

 • Buzdolabında meydana gelen kötü kokuyu yok etmek için ufak bir fincanın içine bir miktar kahve koyularak buzdolabının bir köşesine koyulur. Kahve buzdolabında kötü koku oluşumunu önler. İki hafta arayla kahve yenilenmelidir.
 • Mutfak evye temizliği hem hijyen hem de görsellik açısından oldukça önemlidir. Evyeyi aşındırmaktan kaçınılmalıdır. Bunun için temizlikte kimyasal içerikli deterjan kullanmak yerine doğal yöntemlerden yararlanılmalıdır. Salatalık ve salatalık kabukları evyeyi parlatmak için mükemmel bir çözümdür. Salatalıkla evye ovulduğunda pırıl pırıl bir görünüm kazanır.
 • Ocak ve fırın temizliği de kadınlar için oldukça zordur. Fırın kullanıldıktan sonra hemen temizlendiğinde temizlik daha kolay olur. Bu nedenle fırın soğuduktan hemen sonra temizlenmelidir. Ocağa taşan süt, sıçrayan yağ, dökülen yemekler eğer uzun süre bekletilirse çıkartmak çok güç olur. Bu nedenle kurumadan temizlenmesi gerekir. Ocağın parçaları alınarak lekelerin üzerine karbonat serpilir. Karbonat lekelerin yumuşamasını sağlar. Bir süre bekletildikten sonra üzerine bir miktar sirke dökülür. Bir gazete parçasıyla lekeler ovulur.
 • Çatal, kaşık, kepçe gibi ürünlerde kararma ya da lekelenme oluyorsa bulaşık makinesine ayda bir iki defa çamaşır suyu eklenebilir.
 • Çelik tencereleri parlatmak için kuru soğan ortadan ikiye kesilir. Üzerine tuz dökülerek çelik tencereler güzelce ovulur. Soğan ve tuz çelikleri parlatmak için oldukça etkilidir.
 • Kızartma için kullanılan yağların ömrünü uzatabilmek için her kullanım sonrasında bir süzgeçle süzülüp ağzı kapaklı cam bir kavanozda saklanmalıdır.
 • Parlak ve göze hitap eden bir salata için kullanılan yeşilliklerin mutlaka kuru olması gerekir. Eğer malzemeler yaş olursa hazırlanan sos malzemelere tam işlemez ve istenilen lezzet yakalanamaz.
 • Sebze yemeklerinde üzerine eklenecek suyun mutlaka sıcak olması gerekir
 • Kek ya da börek yaparken kullanılan yağın margarin tercih edilmesi gerekir. Margarin kekin ve böreklerin daha güzel kabarmasını ve lezzetinin daha güzel olmasını sağlar.
 • Kek karıştırırken eğer hamurun karıştırma kaşığına yapışmasını istenmiyorsa karıştırma işlemine başlamadan önce kaşık süte batırılabilir.

Ev temizliğinde püf noktalar

 • Parkelerin pırıl pırıl olması için sirkeli suyla silinebilir. Sirke parkelerin parlamasını sağlar.
 • İnatçı cam lekelerini çıkarmak bir hayli zaman alabilir. Camda bulunan lekeler için tel ya da bunun gibi sert ürünler kullanmak camın çizilmesine neden olabilir. Temiz bir bez üzerine bir miktar krem deterjan dökerek lekeler silindiğinde kolaylıkla çıkacaktır. Camların parlaması için silme suyuna biraz tuz eklenebilir.
 • Parlayan banyo fayansları için sık sık temizlik yapılması gerekir. Banyo fayanslarını temizlemeden önce banyoda sıcak suyla buhar oluşturulur. Bu buhar fayanslarda oluşan kirlerin yumuşamasını ve doğal olarak kolay temizlenmesini sağlar.
 • Dolapta havasız kalan kıyafetlerin kötü kokmasını önlemek için dolabın içine kokulu sabunlar yerleştirilebilir.
 • Çay lekesi herkesin sıkça yaşadığı sorunlardan biridir. Halıda, koltuklarda, kanepelerde ya da kıyafetlerdeki çay lekesini çıkarmak için çay dökülür dökülmez müdahale edilmesi gerekir. Eğer döküldüğü yerde kurursa çıkartmak hiç kolay olmaz. Dök]]> Kek Pişirmenin Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/kek-pisirmenin-puf-noktalari.html Sun, 04 Nov 2018 22:06:34 +0000 Kek Pişirmenin Püf Noktaları; Kek yaparken birçoğumuzun dikkat etmediği hususlar vardır. Bu hususlara dikkat etmemiz halinde ancak ortaya oldukça lezzetli keklerin çıkması söz konusu olabilir. Bunun için de kek pişirmeni Kek Pişirmenin Püf Noktaları; Kek yaparken birçoğumuzun dikkat etmediği hususlar vardır. Bu hususlara dikkat etmemiz halinde ancak ortaya oldukça lezzetli keklerin çıkması söz konusu olabilir. Bunun için de kek pişirmenin püf noktaları hakkında bilgi sahibi olmanızı gerekmektedir. Bu makalemizde sizlere kek yapımında dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsedeceğiz. Üzerinde durmuş olduğumuz hususlara dikkat etmeniz halinde oldukça lezzetli ve uygun derecede kabarmış kekler elde etmeniz mümkündür. 

  Kek Pişirirken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  İlk olarak kek yapmak isteyen hanımların gerekli malzemeyi uygun sıcaklık ortamında muhafaza etmesi ve kullanacağı malzemelerin taze olup olmadığına dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu husus oldukça önemli olup lezzetli ve sağlıklı bir kek için ilk şarttır diyebiliriz. Ayrıca kek için kullanacağımız malzemeler arasında yer alan kabartma tozu, yumurta, yoğurt ve sütün mutlaka soğuk ortamlarda korunması oldukça önemli bir husustur. Bu durum kek pişirmenin püf noktaları arasında değinmemiz gereken en temel husustur. Bununla birlikte kek kalıpları hazırlanırken hamurun bekletilmemesi gerekir. Bunun için de öncelikli olarak kalıpları açıp ondan sonra hamuru açmanız daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca kekin iyi kabarması için içerisine konulan malzemelerin iyice çırpıldıktan sonra içerisine ilave edilmesi de kek pişirmenin püf noktaları arasında yer almaktadır. Örneğin, kekin içerisine koyacağımız şekerin iyice erimemesi halinde kekin lezzetli olmasını önleyecektir. Bu sebepten ötürü malzemelerin iyice karışması gerekmektedir. 

  Yapılacak Kek Türüne Göre Püf Noktaları

  Kek pişirmenin püf noktaları arasında özellikle de yapılacak kek türüne göre de ayrı ayrı dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bu hususlardan birisi kekin süngerimsi bir yapıya sahip olmasını isteyenlerin mutlaka yapacakları keke yoğurt katmaları gerekmektedir. Bununla birlikte Islak ya da yumuşak bir kek yapmayı isteyen kimselerin ise yoğurt yerine süt ilave etmeleri oldukça önemli bir husustur. Bu hususa dikkat etmeleri halinde kek yapmanın püf noktaları arasında önemli bir adım atmış olacaklardır. Ayrıca kekinizin içerisinde çikolata tadı vermesini istediğiniz bir lezzet istiyorsanız yine dikkat etmeniz gereken hususlar bulunmaktadır. Bunun için öncelikli olarak kakao kullanmanız gerekmektedir. Bununla birlikte kullanacağınız kakaonun yanında mutlaka süt olması gerekmektedir. Zira süt ile kakao bir araya geldiği zaman çikolata tadına yakın bir tada ulaşmanız mümkündür. Bu husus da kek pişirmenin püf noktaları arasında yer almaktadır.

  Kek Pişirirken Uygun Kabarma İçin Yapılacaklar

  Son olarak kek yapımı sırasında kabartması tozu ilave edildikten sonra tahta kaşıkla karıştırılması hususuna değineceğiz. Zira birçok ev hanımı malzemeleri hazırlarken karıştırma işlemini gerçekleştirirken mikser kullanmaktadır. Bu oldukça yanlış bir uygulamak olup kekinizden istediğiniz verimi alamamanıza sebep olur. Kek pişirmenin püf noktaları arasında da bu husus bulunmaktadır. Ayrıca kekin iyice kabarmasını istiyorsanız eğer içerisine 2 ile 3 damla kadar limon suyu sıkabilirsiniz. Böylelikle kekin istenilen düzeyde kabardığını göreceksiniz. 
  ]]>
  Düz Vites Araba Kullanmanın Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/duz-vites-araba-kullanmanin-puf-noktalari.html Mon, 05 Nov 2018 00:02:47 +0000 Düz Vitesli Araba Kullanmanın Püf Noktaları; Düz vitesli otomobillerde 3 ayrı pedal vardır. Bu pedallar soldan sağa doğru debriyaj, fren ve gaz pedalıdır. Sol ayak ile debriyaj, sağ ayak ile fren ve gaz kontrol edilmelidir. Düz Vitesli Araba Kullanmanın Püf Noktaları; Düz vitesli otomobillerde 3 ayrı pedal vardır. Bu pedallar soldan sağa doğru debriyaj, fren ve gaz pedalıdır. Sol ayak ile debriyaj, sağ ayak ile fren ve gaz kontrol edilmelidir. Vites  nedir Aracın hızını belirleyen ve hareket etmesini sağlayan sistemdir. Düz vitesli araçlar 7 ileri vitese kadar çıkmaktadır. 

  Araç hareket ettirilirken dikkat edilecek hususlar; 
  • Aracı çalıştırmadan önce viteste olup olmadığı kontrol edilmelidir. Vitesi sağa sola sallayarak boşlukta olup olmadığına bakılır. Eğer boşta değilse boşa alınmalıdır.
  • Araçta el freni çekik dahi olsa boşta da çalıştırmak mümkündür. Fakat araç vites de ise debriyaj pedalını basılı tutularak da çalıştırabilir.
  • Biz sürücüler aracı debriyaj pedalına basılı tutarak çalıştırmaya alışmalıyız. Çünkü araç viteste olduğu takdirde kontrol etmeden marşa basarsak aracın ön veya arka tarafında araç varsa kötü sonuçlar doğurabilir. 
  • Aracı hareket ettirmek için en küçük vites kullanılmalıdır ki kalkarken stop etmesin. 
  • Aracımız yokuş  bir yolda ise ayağımız frende olmalıdır. Fakat araç düz yerde ise ayağımızı frenden çekmeliyiz.
  • Debriyaj pedalına basılarak vites 1'e atılır. Debriyaj pedalından ayağımızı hafifçe kaldırıp kavrama noktasına gelince ayağımızı frenden çekmeli hafif bir şekilde gaz pedalına basmalıyız. Aracın kalkarken titrememesi veya stop etmemesi için bu işlemleri hızlı yapmalıyız. Bu işlemleri pratik yaparak ayağımızı alıştırmalıyız ki seri araç kullanabilelim. 
  • Araç hareket ettirildikten sonra aracın hızına göre uygun vites atılmalıdır. Vites atılırken devir hızı da dikkate alınmalıdır ki motorun ömrünün uzun kılınması sağlanır. 
  • Araç seyir halinde iken durmak istendiği zaman vitesleri küçülterek durdurmalıyız. Bu can güvenliğimiz açısından ehemmiyet içermektedir.
  ]]>
  Esarp Bağlamanın Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/esarp-baglamanin-puf-noktalari.html Mon, 05 Nov 2018 14:02:50 +0000 Eşarp bağlamanın püf noktaları, tesettürlü bayanların merak ettiği konulardan biridir. Aynanın karşısından saatlerce uğraşmaktan sıkılanlar eşarp bağlamanın püf noktalarını öğrendiğinde çok daha çabuk b Eşarp bağlamanın püf noktaları, tesettürlü bayanların merak ettiği konulardan biridir. Aynanın karşısından saatlerce uğraşmaktan sıkılanlar eşarp bağlamanın püf noktalarını öğrendiğinde çok daha çabuk bağlayarak bu sıkıntıdan kurtulacak. Eşarp bağlamanın püf noktaları için kişi öncelikle yüzünü tanımalı ve eşarbını yüz şekline göre bağlamalıdır. Bu şekilde daha güzel ve daha kolay bir şekilde uğraşmadan eşarbını bağlayabilir.

  Eşarp bağlamanın püf noktaları nelerdir

  Yuvarlak yüz şekli: Yuvarlak yüz şekline sahip olan kişilerde yüz şekli hem dolgun hem de yuvarlak bir görünümdedir. Eşarp bağlarken yüzü daha uzun ve ince göstermek gerekir. Eşarp altına bağlanan bone alnın üst kısmından bağlanmalıdır. Eşarp bone üzerine oval olacak şekilde bağlanmalıdır. Yuvarlak yüz tipi olan kişiler eşarbını kesinlikle geriden bağlamamalıdır. Bu şekilde bağlandığında yüz daha dolgun görünür.

  Oval yüz şekli: Oval yüz şekli simetrik ve dengeli bir yüz tipidir. Bu nedenle de eşarp bağlamak için en ideal yüz tipidir. Her türlü eşarp bağlama modeli bu yüz tipinde mükemmel durur. En iyisi için, yüz dengesini bozacak abartılı modellerden kaçınılmalıdır, boyun kısmı çok sıkı bir şekilde bağlanmamalıdır. Yan kısımlar ise içe doğru katlanarak bağlandığında şık bir model elde edilebilir.

  Kare ve dikdörtgen yüz şekli: Yüz hatlarının köşeli olduğu bir yüz şeklidir. Eşarp bağlarken mümkün olduğunca yüzün keskin hatları yumuşatılmalıdır. Eşarp altında kullanılan bone eşarp üzerinde görünmemelidir. Eşarbın ön kısmı oval olacak şekilde bağlanmalıdır.

  Üçgen yüz şekli: Çene yapısı geniş, alın ise dardır. Eşarp bağlarken alnı mümkün olduğunca geniş göstermeye çalışılmalıdır. Yanak ve çene kısmı ise dar görünmelidir. Bu püf noktalara dikkat edildiğinde mükemmel bir sonuç alınabilir. Üçgen yüz tipi için bone eşarp kullanmak oldukça idealdir. Alın kısmını sıkıca sararak geniş bir görünüm elde edilebilir. Eşarbın alt tarafı ise bol şekilde bağlanmalıdır.

  Kalp yüz şekli: Yüz yanak ve çeneye doğru daralan kalp yüz şeklinde eşarp bağlamak için amaç alnı mümkün olduğunca dar göstermektir. Eşarbın üst kısmı sivri, yan kısımlar ise içe doğru kıvrılarak bağlanmalıdır. Eşarp çok sıkılmamalıdır. Hafif kıvrılarak iğneyle tutturulmalıdır. Bone saç bitiminden az altta bağlanmalıdır.

  Elmas yüz şekli: Bu yüz tipinde eşap bağlamanın püf noktaları bilindiğinde uğraşmadan eşarp bağlanabilir. Alın göz hizasında olur, çene ise dardır. Elmacık kemikleri oldukça belirgindir. Alın ve çene geniş, şakak kısmı ise dar gösterildiğinde ideal bir görünüm sağlanabilir. Kullanılacak eşarbın üst kısmı oval tutulmalıdır.

  ]]>
  Lys Matematik Püf Noktalar https://www.pufnoktalari.gen.tr/lys-matematik-puf-noktalar.html Mon, 05 Nov 2018 18:30:41 +0000 Lys Matematik Püf Noktaları, Lys yani Lisans Üstü Yerleştirme sınavı lise öğrencilerinin üniversiteye giriş aşamasında girdikleri en kritik sınavdır. Bu sınavda her öğrenci kendi alanını çözer. Yani sayısal bölüm öğ Lys Matematik Püf Noktaları, Lys yani Lisans Üstü Yerleştirme sınavı lise öğrencilerinin üniversiteye giriş aşamasında girdikleri en kritik sınavdır. Bu sınavda her öğrenci kendi alanını çözer. Yani sayısal bölüm öğrencileri sayısal ders konularını, sözel bölüm öğrencileri ise sözel ders konularını çözümlerler. Bu sınavda sayısal bölüm öğrencileri Matematik ve Fen Bilimlerini çözerler. Matematik puan getirisi fazla olan ve çoğu öğrencinin zorlandığı, korkulu bir rüyadır. Fakat istenildiği ve çalışıldığı zaman eğlenceli, bulmaca tarzında olabilen bir derstir. Matematik nasıl çalışılması öğrenildiği zaman korkulması gereken bir ders değildir. Bu nedenle her dersin olduğu gibi matematiğin de püf noktalarını öğrenip, çalışmak gerekir. 

  Lys matematik konularının bir tablosu elinizde olmalıdır. Hem konusunu hem de konu sonu testlerini bitirdiğiniz konuları işaretleyin. Ne aşamada olduğunuzu görmek aşama kaydetmek açısından en önemli unsurdur. Konu eksikliklerinin giderilmesi, konuların iyice özümsenmesi gerekir. Konular özenli çalışılmalı ve anlaşılmayan noktaların üzerine düşülmelidir. Bu konuların hepsi birbiri ile ilişkilidir. Bu nedenle konular anlatılırken dikkatli dinlenilmeli, anlaşılamayan noktalar o anda sorulmalıdır. Bir konuyu anlamamak ilerdeki konuyu da anlamamaya neden olur. Örnek olarak; Türev bilmeyen integral yapamaz, İkinci derece denklem bilmeyen çarpanlara ayırma yapamaz. 

  Lys Matematik Püf Noktaları

  Düzenli çalışılmalıdır, plan ve program yapılmalıdır. Formüller iyi bilinmeli ve bol bol soru çözülmelidir. Yalnızca formül bilmek Matematik soru çözümü için yeterli değildir. Matematikte ana nokta soru çözümüdür. Farklı tarzda soruları görmek önemlidir. Hem soru çözerek konulara daha iyi kavranır hem de soru çözümünde hızlanma olur. Lys zaman ile yarıştıran bir sınavdır. 
  Lys Matematik denemeleri yapılmalıdır. Zaman ayarlanmalı ve tüm konuları içinde barındıran deneme çözülmelidir. Böylece konular devamlı tekrar edilmiş olur, hız kazanılır, eksik noktalar belirlenir, gerekli tekrarlar yapılır. Deneme yada konu testlerinde çözemediğiniz her sorunun çözümü öğrenilmelidir. Anlayamadığınız, yapamadığınızın peşine düşmek sizi ileriye taşıyacak olandır. Soru sormaktan, öğrenmekten korkmayın, çekinmeyin. Matematik okuduğunu anlamaktır, bol kitap okuyun.
  ]]>
  Sarma Pişirmenin Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/sarma-pisirmenin-puf-noktalari.html Mon, 05 Nov 2018 23:29:34 +0000 Sarma Pişirmenin Püf Noktaları; Sarmayı tek tek sarıp hazırlamak kolay değildir ve emek isteyen bir yemek çeşididir. Sarmanın içini ayrı dışını ayrı hazırlarsınız fakat güzel pişmemiş ise bütün emekleriniz boşa gitti Sarma Pişirmenin Püf Noktaları; Sarmayı tek tek sarıp hazırlamak kolay değildir ve emek isteyen bir yemek çeşididir. Sarmanın içini ayrı dışını ayrı hazırlarsınız fakat güzel pişmemiş ise bütün emekleriniz boşa gitti demektir. Sarmalar dağılabileceği için özenle dizmeniz gerekir. Pişmeyen bir sarma her ne kadar emek harcanmış olursa olsun yiyen kişi memnun olmayacağı için bir tat almayacaktır. O yüzden sarma deyip geçmemek gerekir sarma, incecik kalem gibi de sarılmış olsa güzel çok pişirmenin önemli olduğunu vurgulamak isteriz.

  Sarma Pişirmenin Püf Noktaları Nelerdir

  Sarmaları tencereye veya düdüklüye dik dik olacak şekilde sıkı sıkı arasında boşluk kalmadan dizmek gerekir. Eğer yaprak sarması ise iki limonu kabuklarını yıkayarak ince ince doğrarsanız taze yaprak gibi ekşi olacaktır. Eğer limon yoksa limon tuzunu  bir çay bardağında eriterek üzerine gezdirebilirsiniz. Üzerine etli kemik koyarsanız daha lezzetli olacaktır. Sarmaları pişirirken ısınan suyu sarmalar batana kadar üzerine dökmeniz gerekir aksi takdirde kıvamında pişmez. Sarma pişirmenin bir püf noktası da bol zeytinyağı gezdirin ve üzerine bir dolma taşı veya porselen tabak kapatın kaynamaya başladığında özenerek sarılan sarmaların yukarı doğru çıkarak dağılmasını böylece engellemiş olursunuz. Tencerenin kapağını kapatarak kısık ateşte pişirmeniz gerek yüksek ateşte suyunu hemen çekeceği için iyi pişmez. Ayrıca sarmalar pişince ocaktan alındıktan sonra tencerenin kapağını mümkün olduğu kadar açmadan soğumasını bekleyiniz. Aksi takdirde sarmalar kararacaktır. Lahana sarması pişirirken de dik olarak değilde yan yan gelecek şekilde dizerseniz daha iyi pişecektir. Sarma pişirmenin püf noktaları kısaca bol yağlı, kısık ateş ve suyunun yeterli olmasıyla beraber üzerine kapak kapatıp soğuyana kadar beklemek diyebiliriz.
  ]]>
  Kefir Yapmanın Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/kefir-yapmanin-puf-noktalari.html Tue, 06 Nov 2018 14:41:21 +0000 Kefir Yapmanın Püf Noktaları, Kefir genellikle Kuzey Kafkasya kökenli olup probiyotik bir süt ürünüdür. Oldukça geçmişe dayanan ve Kafkasya'nın sağlıklı ve uzun yaşamalarının sırrı olmaktadır. Genellikle gençlik iksiri o Kefir Yapmanın Püf Noktaları, Kefir genellikle Kuzey Kafkasya kökenli olup probiyotik bir süt ürünüdür. Oldukça geçmişe dayanan ve Kafkasya'nın sağlıklı ve uzun yaşamalarının sırrı olmaktadır. Genellikle gençlik iksiri olduğunu kabul etmiş olmaktadırlar. Kefir sütün mayalanmasıyla elde edilen ve tadı sodalı bir ayrana ayrıca da kıvamı ise bozaya benzeyen bir içecektir. Diğer süt ürünlerine göre daha farklı olmakta ve ferahlatıcıdır. Çok eski dönemlere ait olan bu içecek günümüzde oldukça rağbet görmektedir. İlk olarak keçi sütünden yapılan kefir son zamanlarda inek ve köyüm sütünden yapılmaya başlanmıştır. Kefir yapmak oldukça kolay olup hemen hemen herkesin yapabileceği bir içecektir. Kısaca yoğurt yapmaya benzemektedir sadece yoğurt mayası yerine kefir tanesi konularak kefir elde edilir. 

  Kefir yapmanın püf noktaları nelerdir

  Oldukça kolay bir şekilde yapılan kefirin bazen tadını bayanlar tutturamamaktadır. Kefir yapılırken tadının tutturulabilmesi için bazı püf noktaları bulunmaktadır. Kefir yapmanın püf noktaları çoğu bayan tarafından bilinmese de ben size kısa şekilde açıklayacağım. Çünkü kefir yapılışında püf nokta oldukça önemlidir. Bu püf noktalar dan bazıları da şu şekilde sıralanmaktadır:
  • Kefir mayalanması yapılırken kullanılacak olan süt mutlaka oda sıcaklığında olması gerekmektedir. Ancak kullanılan süt mutlaka kaynatılmış ve oda sıcaklığına gelmesi beklenmiş olmalıdır.
  • Mayalanan sütün üzeri kesinlikle kapatılmamalıdır. Sadece içerisinde toz girişi engellenecek şekilde kapatılmalıdır mutlaka mayalanan süt hava almalıdır.
  • Kefir mayasını yani kefir tanelerini yıkadığınız su klorsuz ve içme suyu şeklinde bir su olmalıdır. Bu da kefir yapmanın püf noktaları arasından olmaktadır.
  • Çok kişi kefir süzerken metal süzgeç kullanmaktadır. Hatta süzme işlemi gerçekleştirilirken kullanılan kaşık bile tahta kaşık olmalıdır. Çünkü kullanılan bütün metal malzemeler sütün tadını bozmaktadır ve mayanın ölmesi oldukça kolaylaşır.
  • Kefiri koymak için kullanılan malzeme mutlaka cam bir kavanoz olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra koyulan her cismin tadı kefire verebilmektedir.
  • Kullanılan kefir mayasının buzdolabında saklandığı takdirde bir miktar süt içerisinde saklanması daha sağlıklı ve lezzetli olmasına neden olur. Bu da en önemli püf noktalardan birisi olmaktadır.
  • Uzun süre saklanacak olan kefir mayası mutlaka buzluk içerisinde saklanmalıdır aksi halde kefir mayasında bozulma görülebilir.
  ]]>
  Park Etmenin Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/park-etmenin-puf-noktalari.html Tue, 06 Nov 2018 22:31:05 +0000 Park Etmenin Püf Noktaları, Araba park etmek özellikle acemi olan sürücüler için oldukça zahmetli ve zor bir işlemdir. Ancak araba sürmenin ve park etmenin püf noktalarını öğrendikten sonra park etmenin ne kadar kolay old Park Etmenin Püf Noktaları, Araba park etmek özellikle acemi olan sürücüler için oldukça zahmetli ve zor bir işlemdir. Ancak araba sürmenin ve park etmenin püf noktalarını öğrendikten sonra park etmenin ne kadar kolay olduğunu görünce arabayı park etmekten artık korkmayacaksınız. Park etmenin püf noktalarından biri öncelikle park edeceğiniz alanın genişliğidir. Park edeceğiniz alan ne kadar geniş olursa park etmeniz o kadar kolay olacaktır. Bu nedenle park ederken arabanızın ebat ve ölçülerini düşünerek park yeri arayın. Park etmenin püf noktalarından biri de park edeceğiniz yer dar ise, arabanın arka kısımını öncelikle dar alana doğru vererek manevra yaparak geri geriye doğru gidin. 

  İki Araba Arasına Park Etmek

  Park Etmenin Püf Noktalarından biri de iki araba arası park etmektir. Bunun için iki araba arasına arabanızın girip girmeyeceğini kontrol edin. Öndeki araç ile aranızda yaklaşık olarak 120 santimetrelik bir mesafe  kalıyor ise, bu aracınızın iki araç arasına sığabileceği anlamına gelir. Daha sonra öndeki araç ile aracınızı aynı hizaya getirin. Daha sonra direksiyonu arabanın arkasının içeriye gireceği yönde direksiyonu çevirerek yarıya kadar içeri girin. Daha sonra direksiyonu ters yönde sıfır çevirerek arabanın ön kısmını içeri alın. Böylelikle iki araba arası sıfır girmiş olursunuz. Park etmenin püf noktalarından biri de ortada bulunan iki araba arasına girmektir. Bunun için önemli olan iki araba arası genişliktir. Diğer arabalar arasında bir kapı açılabilme mesafesi olması gerekir. Çünkü diğer araçlar çıkarken veya kapı açarken arabaya vurabilir veya arabanın çıkışını engelleyebilir. Bu nedenle park etmenin püf noktalarını iyi bilmek gerekir. 

  Kaldırıma Park Etmek

  Araba park etmenin püf noktalarından biri de arabayı kaldırıma park etmektir. Bunun için arabanın kaldırıma sıfır park edilmesi gerekir. Aksi taktirde yol boyunca geçen arabalar, dikiz aynasına veya arabaya zarar vererek çarpabilir. Kaldırıma araba park etmek için manevra yaparak arabanın arka tekerleklerini kaldırıma sıfır yanaştırdıktan sonra direksiyonu ters yönde çevirerek arabanın ön kısmını içeri doğru alın. Böylelikle kaldırıma arabayı sıfır olarak yanaştırmış olursunuz. 
  ]]>
  Borcamda Kek Yapmanın Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/borcamda-kek-yapmanin-puf-noktalari.html Wed, 07 Nov 2018 15:37:25 +0000 Borcamda Kek Yapmanın Püf Noktaları, Kek yapmak zor gibi görünse de aslında oldukça kolaydır. Bunun için yapmanız gereken malzemelerin hepsini oda sıcaklığında ayarlamış olmanızdır. Borcamda kek yapmanın püf noktaları Borcamda Kek Yapmanın Püf Noktaları, Kek yapmak zor gibi görünse de aslında oldukça kolaydır. Bunun için yapmanız gereken malzemelerin hepsini oda sıcaklığında ayarlamış olmanızdır. Borcamda kek yapmanın püf noktaları kekin borcama yapışmamasıdır. Böylelikle tabana yapışmayan kek, kolayca şişecektir. Özellikle kek gibi hamur işi tatlılarında dikdörtgen, yuvarlak veya kare borcam seçmeniz kekin kabarması ve güzel çıkması için büyük avantaj sağlayacaktır. 

  Borcamda Kek Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir
  • Öncelikle hazırlamış olduğunuz kek malzemeleri en az yarım saat oda sıcaklığında bekletin. Böylelikle borcamda kekin kabarmasını sağlayacaktır.
  • Kek hamurunu borcama dökmeden önce bir kez suya tutup, daha sonra kurulama bezi silin. 
  • Borcama keki dökmeden önce bir dakika boyunca düşük ayarda fırına koyun. 
  • Borcamı dışarı çıkardıktan sonra tere yağı veya margarin sürerek tabanı ve kenarı yağlayın. Borcam sıcak olduğundan katı olan margarin kolayca sürülecektir. Hemen ardından bir süzgeç yardımı ile borcamın yağlanan her tarafına un serpin. 
  • Borcamda kekin kabarması için, önce düşük daha sonra yüksek ayarda keki pişirin. 
  • Borcam ısıya dayanıklı olduğu için, kek kısa süre içinde pişecektir. 
  • Borcam cam olduğu için kekiniz pişerken veya kabarırken sürekli olarak takip edebilirsiniz. Böylelikle kekin yanmadan çıkartabilirsiniz. Ayrıca borcamın tabanını görebildiğiniz için tabanın yanıp yanmadığını da kontrol edebilirsiniz. 
  • Borcamda pişen keki dışarı çıkarırken kesinlikle ıslak bir zemine veya soğuk bir zemine kaldırmayın. Çünkü borcamlar, ısı ile soğuk aynı anda temas ettiği anda patlayabilir. Bu nedenle borcamda pişen keki kuru bez serili bir masanın üzerine almanız daha iyi olacaktır. 
  ]]>
  Güzel Kek Yapmanın Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/guzel-kek-yapmanin-puf-noktalari.html Thu, 08 Nov 2018 01:31:48 +0000 Güzel kek yapmanın püf noktaları; Kek yapımı en kolay hamur işlerinden bir tanesi olarak görüldüğü için aniden gelen misafirler için çok fazla tercih edilir. Oysaki kekin kıvamını tutturmak çok kolay değilidir. Hatta h Güzel kek yapmanın püf noktaları; Kek yapımı en kolay hamur işlerinden bir tanesi olarak görüldüğü için aniden gelen misafirler için çok fazla tercih edilir. Oysaki kekin kıvamını tutturmak çok kolay değilidir. Hatta her seferinde aynı malzeme kullanıldığı halde ortaya çıkan sonuç her zaman aynı olmaz. Bazen katı bir kekle bazen de az kabaran bir kekle karşı karşıya kalabilirsiniz. Evde bulunan malzemelerle her zaman değişik kek tariflerini deneyebilirsiniz. Fakat hangi kek çeşidini yaparsanız yapın aşağıda sayılan bazı püf noktalarına dikkat ederseniz yapacağınız kek hem daha iyi kabarır hem de çok daha lezzetli olur. 

  Güzel kek yapmanın püf noktaları nelerdir
  • Güzel kek denilince akla ilk olarak kekin iyi kabarmış olması gelir. Bir kekin iyi kabarması için kullanılan kabartma tozu miktarına dikkat etmek gerekir. Standart büyüklükteki bir kek kalıbı için hangi marka olursa olsun 1 adet kabartma tozu miktar olarak az gelmektedir. Kabartma tozunun üzerinde genellikle ne kadar un için kullanılacağı yazar. Bu hususa dikkat etmek gerekir. 
  • Kekik iyi kabarması için unun tüm sıvı malzemeler karıştıktan sonra elenmesi önemlidir. Tabi kabartma tozu da mutlaka elenerek kullanılmalıdır. Fakat kabartma tozunu en son eleyin ve onu kattıktan sonra artık kek malzemesini çok karıştırmayın.
  • Kek için kullanılacak yumurtanın oda sıcaklığında olması ve mümkünse beyazlar ve sarılarının ayrı ayrı çırpılması tavsiye edilir. 
  • Keki kalıptan kaldırmakta zorlanmamak için kalıbı tere yağıyla yağlayıp un veya susam ekin. Özellikle içine meyve atılarak yapılan kekin kalıpta kalma ihtimaline çok dikkat edilmelidir. Çünkü meyveler hacim nedeniyle kabın dibine çöker ve yapışır. 
  • Kek hamuruyla keki pişirmek istediğiniz fırın kabının büyüklüğü orantılı olmalıdır. Eğer kek hamuru kaba ince gelirse kek kurur. Kalın olduğunda da hamur kalabilir. Kek hamuru kaba döküldüğünde yaklaşık 2 parmak kalınlığa ulaşmalıdır. 
  • Güzel kek yapmanın püf noktalarından bir diğeriyle kekin ısı ve hava kaybetmeden pişmesini sağlamaktır. Bu nedenle kek pişinceye kadar fırının kapağını hemen açmayın ve mümkünse piştikten sonra da kapağını hafif açıp ılık haldeyken fırından çıkartın. Böylece kabaran kekin havası kolay kolay sönmez.
  • Kekin şeker ve yumurtasını çırptıktan sonra katılacak malzemenin artık mikserle değil kaşıkla çırpılması iyi kabarması için önemlidir.  
  • Tabi kekin süt mü yoksa yoğurtla mı yapılacağı da çok önemlidir. Sert keki seviyorsanız süt, yumuşak keki tercih ediyorsanız yoğurt kullanın. 
  ]]>
  Kek Yapmanın Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/kek-yapmanin-puf-noktalari.html Thu, 08 Nov 2018 11:22:19 +0000 Kek yapmanın püf noktaları; Pek çok insanın basit bir hamur işi yerine koyduğu kekin lezzetli olması için bazı hususlar önem arz etmektedir. Basit bir salata ya da çorba da olsa mutfakta hazırlanacak her yemek ayrı bir emek Kek yapmanın püf noktaları; Pek çok insanın basit bir hamur işi yerine koyduğu kekin lezzetli olması için bazı hususlar önem arz etmektedir. Basit bir salata ya da çorba da olsa mutfakta hazırlanacak her yemek ayrı bir emek ister ve verilen emeğin boşa gitmemesi için bazı koşullara azami dikkat etmek gerekir. Bu nedenle kişini kendine olan güvenini kaybetmesine de engel olmak adına bazı püf noktaları bilmek çok önemlidir. Her kekin yapımı aşağı yukarı aynıdır. Sadece kullanılan malzeme ve pişirme kabı değişiklik arz edebilir. Sözün özü kek deyip geçmeyelim ve her tarif için rahatlıkla uygulanabilecek bazı önerilere kulak verelim. Bu öneriler ve püf noktaları sayesinde eliniz bir süre sonra güzel kek yapmaya alışır ve siz bile kendinize hayret edersiniz. 

  Kek yapmanın püf noktaları nelerdir
  • Bir kekin güzel olması için demek kekin sünger olması, iyi kabarması ve tadının yeterli olması anlaşılır. Bunu sağlamak için bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. 
  • Lezzetli bir kek yapmanın sırrı kek yapımında kullanılacak malzemeyle yakından ilgilidir. Kullanılan malzeme ne kadar taze ve kaliteli olursa kek de o kadar başarılı olur. 
  • Kekin yapımında kullanılan malzemenin kalitesi kadar kullanım miktarı da önemlidir. Eğer kekin malzemesi az konulursa hem kek ince olduğu için kurur hem de çörek gibi yavan olur. Bu durumda kekin yağı, sütü, yumurtası ve diğer malzemeleri kararında kullanılmalıdır. Örneğin kek normal ebatlarda bir fırın kabına yapılacaksa 1 su bardağı sıvı yağı 2-3 adet yumurta ve en az 1 su bardağı toz şeker mutlaka kullanılmalıdır. Bir çok bayan yaptığı keki yeterince kabarmadığından şikayet eder ve 1 paket kabartma tozu kullanmaya devam eder. Oysaki 1 paket kabartma tozu verilen bu ölçülerdeki kek hamurunu kabarmaya yetmez. İlave olarak 1 çay kaşığı silme miktar kabartma tozu daha kullanabilirsiniz.
  • Eğer kek kalıbından keki zor çıkarmak gibi bir durumunuz yoksa ve yumuşak kek seviyorsanız kekin hamurunu daha akışkan yapmanız gerekir. Ayrıca yoğurt kullanılan kek her zaman daha yumuşak olur ve iyi kabarır. Fakat meyveli kek yapacaksanız hamuru sakın akışkan yapmayın ve mümkünse yoğurt yerine süt kullanın. Kekiniz daha başarılı olur. 
  • Un ve kabartma tozunun elenerek kullanılması tavsiye edilir. Bu malzemeler elendiğinde kek hamuru daha iyi hava alır ve güzel kabarır.
  • Ayrıca fırının kapağını pişme süresi boyunca açmamak, kekin kabartma tozunu en son eklemek, tepsiyi sağa ve sola hareket ettirerek hamuru dağıtmaya çalışmak da iyi kek yapmanın püf noktalarından bazıları olarak sayılabilir.
  ]]>
  Kalıpta Kek Pişirmenin Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/kalipta-kek-pisirmenin-puf-noktalari.html Fri, 09 Nov 2018 02:53:24 +0000 Kalıpta kek pişirmenin püf noktaları; Eskiden sadece tepsi keki veya kömürlü kalıpta kek yapılırken son yıllarda teflon, silikon kek kalıpları ve kelepçeli kalıpların üretilmesiyle bu malzemelerin de kullanımı artmışt Kalıpta kek pişirmenin püf noktaları; Eskiden sadece tepsi keki veya kömürlü kalıpta kek yapılırken son yıllarda teflon, silikon kek kalıpları ve kelepçeli kalıpların üretilmesiyle bu malzemelerin de kullanımı artmıştır. İster silikon ister başka malzemeyle üretilmiş olusun kalıpta yapılan kekin fiziki görünümü hiç tartışmasız daha şıktır. Fakat kalıpta kek yapmanın da kendisine ait pek çok riski bulunmaktadır. Eğer kalıbın diline aşina iseniz işiniz bir nebze daha kolay olabilir. Kalıpta kek pişirmenin dezavantajlarından bazıları kekin içini iyi çekmeyip hamur kalması, kalıbın ortasından taşması veya kalıptan kalkması olarak sayılabilir. Kalıpta yapılan kek malzemesiyle diğer kek malzemeleri arasında çok fark yoktur. Yani hemen hemen her kek rahatlıkla kalıpta pişirilebilir. Burada önemli olan şey kalıba dökülecek kek hamuru miktarının iyi ayarlanmasıdır. 

  Kalıpta kek pişirmenin püf noktaları nelerdir 
  • Kalıpta kek pişirenlerin karşılaşacağı ne büyük sorunlardan birisi olan kekin kalıptan çıkmaması derdini başında çözmek gerekir. Bunun için kalıbın ter yağı veya sıvı yağla çok iyi yağlanması tavsiye edilir. Ayrıca un veya susam gibi bazı besin maddeleri ekildiğinde de kek kolaylıkla kalkacaktır. 
  • Kekin hamurunu yapmaya başladığınızda keki hangi kaba uygun olarak yaptığınıza da bir karar vermiş olmanız gerekir. Çünkü kek hamurunun fazla veya eksik olması pişirilen kekin kötü olmasına neden olur. Örneğin eğer kek harcı fazla gelirse bazı kalıpların ortası kısa olduğu için bu göbek kısmından hamur taşabilir. Bu durumda kek kalıbı hem de fırın kirlenir.
  • Kalıpta kek pişirirken fırının kapağının hiç açılmaması tavsiye edilir. Fırının kapağı her açıldığında ısı kaybı gerçekleşir. Ayrıca kabaran kekin de havası söner.
  • Kalıp tepsiye göre daha dar olduğu için hamur daha kalın olur. Bu nedenle kalıpta pişen kekin hamur olma ihtimali her zaman daha fazladır. Bu durumu engellemek için önceden ısıtılan fırının çok sıcak olmaması gerekir. Aksi halde kekin üzeri hemen kızardığından içine daha zor ısı gider ve kek hamur kalır. Yine keki mutlaka önce 170 derece gibi bir ısıda pişirmeye başlayın daha sonra kabardığını gördüğünüzde ısıyı biraz daha aşağıya çekin. Böylece kek içini daha iyi çeker.
  • Kalıpta kekin pişip pişmediğini en iyi kürdan kullanarak kontrol edebilirsiniz. Eğer kek içini çekmemişse fakat iyi kızarmış ise üzerine bir yağlı kağıt koyup kısık ayarda içini çekmesini bekleyebilirsiniz. Kalıpta kek pişirmenin püf noktalarına uyarsanız yaşadığınız sorunlardan kurtulabilirsiniz.
  ]]>
  Tatlı Yoğurt Yapmanın Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/tatli-yogurt-yapmanin-puf-noktalari.html Fri, 09 Nov 2018 06:47:52 +0000 Tatlı yoğurt yapmanın püf noktaları; herkesin işine yarayabilir. Yoğurt en iyi kalsiyum kaynaklarından bir tanesidir. Tabi sağlıklı ve hijyenik koşullarda yapılan yoğurt tüketildiğinde bu ihtiyaç tam anlamıyla karşılan Tatlı yoğurt yapmanın püf noktaları; herkesin işine yarayabilir. Yoğurt en iyi kalsiyum kaynaklarından bir tanesidir. Tabi sağlıklı ve hijyenik koşullarda yapılan yoğurt tüketildiğinde bu ihtiyaç tam anlamıyla karşılanmış olur. Bunun ise en iyi yolu evde kendi yoğurdunuzu kendinizin yapmasıdır. Son yıllarda bebekler için yoğurt yapmaya yarayan bazı teknolojik ürünler de kullanılmaktadır. 

  Tatlı yoğurt yapmanın püf noktaları nelerdir
  • Tatlı yoğurt yapmanın sırrı hem sütte hem de yoğurt mayasında gizlidir. Özellikle yoğurt mayası ne kadar tatlı olursa yoğurtta ekşi olmaz. Bunun için tatlı maya kullanılmalıdır. Eğer mayanız ekşiyse içine soğuk süt veya çok az toz şeker katarak tadını değiştirebilirsiniz.
  • Sütün serçe parmağını yakmaya yakın sıcaklıkta olması gerekir. Eğer daha sıcak mayalarsanız yoğurt ekşi olur. Bu yüzden yoğurdu mayalarken altını sıcak tutun. Fakat üzerini çok fazla örtmeyin.
  • Özellikle yaz aylarında yoğurt daha kolay mayalanır ve hemen ekşir. Bu durumu engellemek için yoğurdun mayalanma süresini iyi ayarlanması gerekir. Azami 4 saatte mayalanır. Sıcak aylarda 3 saatten sonra uyumuşsa kaldırabilirsiniz.
  • Mayalanan yoğurdun tatlı olması için sıcakken dolaba konulmaması gerekir. Tencerenin üzerini açtıktan sonra kapağını da açın ve bu halde 20 dakika bekletip buzdolabına öyle kaldırın. 
  • Yoğurt mayasını arada bir değiştirin. Fakat talı olsun diye asla hazır yoğurt kullanmayın. Aksi halde yoğurt kaşığa aldıkça uzar.
  • Tatlı yoğurt yapmanın püf noktalarından sonuncusu da çok basittir. Yoğurdu dolaba kaldırdıktan sonra yaklaşık birkaç saat içinde üzerine bıçakla artı şeklinde kesik atın. Daha sonra bu kesikten yukarı toplanan yeşil suyu alın. Bu su yoğurdu ekşi yapar. Ama çok faydalıdır. Sakın dökmeyin içemeye çalışın. 
  ]]>
  Saça Kına Yakmanın Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/saca-kina-yakmanin-puf-noktalari.html Fri, 09 Nov 2018 10:38:54 +0000 Saça Kına Yakmanın Püf Noktaları, Bazı kişiler saç boyasının saça ve saç derisinde oluşturabileceği kimyasal zararlardan korunmak için saçındaki beyazları kapatmak amacıyla saçlarına kına yakarlar. Ancak saça kına yak Saça Kına Yakmanın Püf Noktaları, Bazı kişiler saç boyasının saça ve saç derisinde oluşturabileceği kimyasal zararlardan korunmak için saçındaki beyazları kapatmak amacıyla saçlarına kına yakarlar. Ancak saça kına yakılırken bir takım kurallara dikkat edilmesi gerekir. Kınanın kendine has doğal rengi oldukça güzel bir görüntüye sahip olması ile beraber aynı zamanda saç açısından da oldukça faydalıdır. Saçın yapısının güçlenmesine yardımcı olan kına birçok kişinin şikayet ettiği yağlanma problemine karşı da oldukça etkili olduğu bilinmektedir Özellikle ilerleyen yaşlardaki bayanların tercih ettiği saça kına yakma işlemi aynı zamanda gençler tarafından da uygulanmaktadır. Saça kına yakmanın püf noktaları bilindiği takdirde uyguladığınız işlem daha doğru olacağı için bu püf noktalarını öğrenmeniz de fayda vardır. 

  Saça Kına Yakmanın Püf Noktaları Nelerdir
  • Bir miktar toz kına 1 adet yumurta, yarım çay bardağı zeytinyağı, bir fiske tuz ile geniş bir kabın içerisinde iyice karıştırıldıktan sonra saça yakılacak olan kına, değdiği yere kendi rengini vereceği için elinize naylon eldiven giymeniz gerekir.
  • Saça kına yakmadan önce kınanın kulak etrafı, ense ve alın bölgesine renginin çıkmaması için bu bölgelere vazelin ya da nemlendirici krem sürülmesi saça kına yakmanın püf noktaları arasındadır. 
  • Hazırlanan kına saç üzerine yakılmadan önce nasıl bir renk alacağını anlamak için saçın alt kısımlarına sürülüp biraz bekletilmelidir. Çünkü kına saçın rengine göre farklı renkte tutabilir. Örneğin sarı yada beyaz saç rengine sahip olan kişilerde dumanlı kızıl gibi bir renk ortaya çıkabileceği gibi koyu renkli saça kına yakıldığını zaman bakır rengine yakın bir renk elde edilebilir.
  • Hazırlanan kına saç üzerine kullanılmayan bir yumurta parçası ile sürüldüğü takdirde her tarafına eşit miktarda yayılmış olur. Saça kına yakmanın püf noktaları konusunda kınanın saça, saç dibinden başlayıp saç ucuna kadar bölüm bölüm sürülmesinin de bilinmesi gerekir. 
  • Kınanın rengini daha kızıl tonlarında olmasını istiyorsanız ceviz yaprağını kaynatarak kınayı ceviz yaprağı suyu ile karabilirsiniz
  • Hazırladığınız kınanın saçınızda daha uzun süre kalmasını istiyorsanız, içerisinde önceden demlenmiş olan çay suyundan ilave edebilirsiniz. 
  • Saça uygulayacağınız kınanın koyu kızıl tonlarında olmasını istiyorsanız kınaya bir miktar adaçayı ya da kuşburnu çayı ekleyebilirsiniz.
  • Saça kına yakmanın püf noktalarından biri de kınayı saçınıza uyguladıktan sonra saçınızı tepede toplayıp streç film ile sarılması olacaktır. Çünkü bu şekilde kına sıcaklığını korur ve daha hızlı bir şekilde rengini saça verir.
  • Saça kına yakıldıktan sonra daha kalıcı olması ve renginin tam tutması için yaklaşık 8-10 saat kadar saçta bekletilmesi gerekir.
  • Son olarak saça kına yakmanın püf noktaları konusunda saçınızı kınadan arındırmak için ılık su kullanmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Çünkü ilk yıkamada aşırı sıcak su kullanırsanız kınanın rengi turuncu renge dönüşebilir.
  ]]>
  Poğaça Yapmanın Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/pogaca-yapmanin-puf-noktalari.html Fri, 09 Nov 2018 17:19:37 +0000 Poğaça Yapmanın Püf Noktaları, Beş çaylarında ve kahvaltılarda en çok sevilen hamur işleri arasında yer alan poğaça günün her öğününde ve her yerde hem doyurucu hem de lezzetli olması bakımından oldukça sık tüketilir Poğaça Yapmanın Püf Noktaları, Beş çaylarında ve kahvaltılarda en çok sevilen hamur işleri arasında yer alan poğaça günün her öğününde ve her yerde hem doyurucu hem de lezzetli olması bakımından oldukça sık tüketilir. Ancak poğaçanın severek gelmesi için yumuşacık ve kabarık olması kişiyi daha da cezbeder. Birçok farklı iç malzeme ile yapılan poğaçanın yumuşacık ve lezzetli olması için bir kaç püf noktasına ihtiyacınız olabilir. Poğaça yapmanın püf noktalarını öğrendiğinizde sizde bayatlamayan, yumuşacık, lezzetli mi lezzetli poğaça yapmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

  Poğaça Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir
  • Öncelikle poğaça yaparken kullanacağınız malzemeleri buzdolabından çıkarmış olmanızda fayda vardır. Oda sıcaklığında olan malzemeler hamurun kabarmasına yardımcı olacaktır.
  • Poğaça yaparken kullanacağınız mayayı kuru maya tercih edersiniz poğaçanın çok daha güzel kabarır ve aynı zamanda ekşi bir tadı olmaz. 
  • Kuru mayayı kullanmadan ılık sütün içerisinde karıştırıp erittikten sonra kullanırsanız daha başarılı olacaktır. Aynı zamanda kuru mayanın içerisine 1 tatlı kaşığı toz şeker ilave edersiniz hamur daha hızlı mayalanır ve daha güzel kabarır. 
  • Poğaça yapmanın püf noktaları konusunda kullanacağınız sütün sıcaklığı da oldukça önemlidir. Kullanılacak sütün hafif ılık olmasında fayda vardır. Bu şekilde poğaçaları hemen bayatlamadan uzun süre tüketebilirsiniz.  
  • Poğaçanın lezzetli  olmasını istiyorsanız, poğaça yapmanın püf noktaları konusunda bilmeniz gereken bir diğer bilgi hamurun içerisinde bütün malzemeleri aynı anda ilave etmekten ziyade önce sıvı daha sonra da kuru malzemeleri eklemeniz gerekir. 
  • Poğaça hamuruna unu azar azar ve eleyerek ilave etmelisiniz. 
  • Hamurun ideal kıvamda olması için yoğururken elinize yapışmamasına özen gösterin. Poğaça hamuru için ideal kıvam kulak memesi yumuşaklığında olmalıdır. Yoğurduğunuz hamurun pürüzsüz olmasını da özen göstermelisiniz. Poğaça yapmanın püf noktalarından biri de hamurunun kıvamının ideal olmasıdır. Yoğurduğunuz hamurun içerisine parmağınızı bastırdığınızda hamur yeniden şeklini alıyorsa başarılı olmuş demektir. 
  • Poğaça hamuru yoğurduktan sonra mayalanması için üzerine bir poşet geçirip bekletmelisiniz. Hamurun mayalanması için ılık ortamda yarım ya da 1 saat kadar bekletilmesi poğaçaların daha yumuşak olmasını sağlar.
  • Hamur mayalandıktan sonra içine isteğe göre patates, peynir, salam, sucuk, sosis ilave edip şekil verdikten sonra üzerine temiz bir bez örtüp bir yarım saat kadar daha tepsinin içerisinde bekletirseniz poğaçalar daha pofidik olur.
  • Tepsiye dizilen poğaçaların üzerine yumurta sarısı ve isteğe bağlı olarak çörek otu ya da susam ilave edilip önceden ısıtılmış 170 derece fırında pişirilip fırından çıkarıldıktan sonra üzerine bir miktar su serpiştirip temiz bez ile kapatırsınız poğaçaları kurumaktan korumuş olursunuz.
  ]]>
  Domates Yetiştirme Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/domates-yetistirme-puf-noktalari.html Sat, 10 Nov 2018 02:57:36 +0000 Domates Yetiştirme Püf Noktaları, Birçok kişi tarafından bağ, bahçe ve hatta saksıda bile oldukça yaygın olarak yetiştirilen domates içerisinde bulunan faydalı vitaminler ve antioksidan sayesinde sağlık açısından faydalı b Domates Yetiştirme Püf Noktaları, Birçok kişi tarafından bağ, bahçe ve hatta saksıda bile oldukça yaygın olarak yetiştirilen domates içerisinde bulunan faydalı vitaminler ve antioksidan sayesinde sağlık açısından faydalı bir sebzedir. Yazın hayatımızda oldukça büyük bir yere sahip olan domates gerek taze olarak tüketilir gerekse kahvaltılarda menemen olarak karşımıza çıkar. Birçok yemekte lezzet vermek için kullanılmakla beraber salça ve ketçap gibi tükettiğimiz birçok gıdanın içerisinde domates yer alır. 

  Domates Yetiştirme Püf Noktaları nelerdir
  • Domates yetiştirme konusunda bilmeniz gerekenler önemli bir ayrıntı toprağına önem vermeniz gerekir. Bu nedenle domatesi eğer saksıda yetiştireceksiniz, bu bitkinin potasyuma oldukça ihtiyaç olduğunu bilmeniz gerekir. Domates toprağının içerine ponza taşı ya da perlit kullanıldığı zaman gelişmesi daha hızlı olacaktır.
  • Domates fidelerini dikerken aralarındaki mesafeye dikkat etmeniz gerektiği de domates yetiştirmenin püf noktaları arasındadır. Çünkü domates fideleri büyümeye başladığı zaman birbirine yaklaşır ve bu durumda aralarında olacak olan hava akışı engelleneceği için domates birtakım bitki hastalıkları ile karşı karşıya kalabilir.
  • Domates saksı içerisinde yetiştirilecekse kullanılacak saksının domatesinin köklerinin rahatsız uzayabilmesi için derin olmasında fayda vardır. Aynı zamanda domates fidesini saksının içerisinde dikerken saksının içerisini 4 parmak kalana kadar toprak doldurmaya özen gösterin.
  • Domates sıcak ve ılıman bölgelerde daha iyi yetiştiriciliği için domates bahçede yetiştireceksiniz ilkbahar mevsiminde görülen geç donlarından sonra dikmeniz gerekir. 
  • Domates sebzesini çekirdekten yetiştirilecekse çimlenmesini sağlamak için toprak sıcaklığının 10 derecenin altında ve 36 derecenin üstünde olmamasına özen gösterin.
  • Domates fidesi dikildikten 15 gün sonra çapalamaya önem verilmesi domates yetiştirme püf noktalarından bir diğeridir. Bu sayede bitkinin toprağı havalanmış olur ve topraktaki nem korunur. Bu da domatesin verimini olumlu yönde etkiler.
  • Domates nemden hoşlanan bir bitki olması nedeniyle sulamaya dikkat edilmesi gerekir. Sulama az yapıldığı takdirde domatesin üstte kalan yaprakları buruşur. Aşırı sulama yapıldığında ise kökleri olumsuz etkileneceği için özellikle de çimlenme, bitkinin çiçeklenmesi ve meyvelerin oluştuğu dönemlerde sulamanın sık yapılmasında fayda vardır.
  • Sulama yapılırken bitkinin yapraklarının ıslatmaya dikkat edilmelidir. Aksi takdirde yapraklarda hastalık görülebilir.
  • Domates yetiştirmenin püf noktalarından biri de domateste görülen hastalıklara karşı önlem alınması gerektiğidir.
  • Yetiştirdiğiniz domates fideleri bir boyuta ulaştığı zaman uçlarını  kopardınız taktirde daha fazla çiçeklenir ve bol miktarda yetiştirdiğiniz domateslerden verim alabilirsiniz.
  ]]>
  İrmik Helvasının Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/irmik-helvasinin-puf-noktalari.html Sun, 11 Nov 2018 02:28:33 +0000 İrmik helvasının püf noktaları; Türk mutfağında özellikle eski Osmanlı mutfağından gelen özel bir helva kültürü bulunmaktadır. Hem mutlu günlerin hem de üzüntünün sembolü olarak görülen helvanın yapımı çok kol İrmik helvasının püf noktaları; Türk mutfağında özellikle eski Osmanlı mutfağından gelen özel bir helva kültürü bulunmaktadır. Hem mutlu günlerin hem de üzüntünün sembolü olarak görülen helvanın yapımı çok kolay görünse de işin salı pek öyle değildir. Ne var ki helva yapmakta deyip malzemeyi yağda hızla kavurup üzerine hemen şerbeti döküp helva hazırlayan çok insan bulunmaktadır. Ancak helva da tıpkı diğer yemek ve tatlı çeşitleri gibi emek istemektedir. Özellikle irmik helvasının yapımı daha risklidir. İrmik helvasının tane tane olması gerekir. Doğal olarak herkes bu kıvamı kolay kolay tutturamaz. 

  İrmik helvasının püf noktaları nelerdir
  • İrmik helvasının güzel olması için bol yağ kullanılması gerekir. Özellikle tereyağı kullanılarak yapılan irmik helvası daha lezzetli olur.
  • Helvanın irmiği normal ayarda ateşte en geç 10 dakikada kavrulur. Fakat burada önemli olan şey irmiği kavurmak değil irmik helvasını doğru yapmaktır. Bunun için ocağı en kısık ayarına getirip irmiği yavaş yavaş kavurun.
  • İrmik helvası suyla, sütle veya her ikisi karıştırılarak yapılabilir. Sür irmik helvasının rengini daha çok açar ve topak topak kalmasına neden olabilir. Bu nedenle suyla karıştırmak daha doğru olur. 
  • İrmik helvasını kavurduktan sonra sıvı malzemeyle tıpkı pilav pişirir gibi pişirmek gerekir. Bu aşamada toz şekeri eklerseniz irmik birbirine yapışır. Bu nedenle toz şekeri helvanın suyu çekildikten sonra ekleyip 1-2 taşım karıştırmak daha doğru olur. 
  • İrmik helvasına en çok yaşan şey dolmalık fıstıktır. Fakat dolamık fıstığı irmik kavrulurken atarsanız fıstıklar kızarır ve lezzeti değişir. Bu nedenle fıstığı toz şekerle birlikte ilave etmeye özen gösterin.
  • İrmik helvasının toz şekeri fazla gelirse irmik katılaşır. Hatta çok fazla olduğu durumlarda sert bir kütleye bile dönüşebilir. Bu nedenle ölçüye dikkat edin. 
  • İrmik helvasının püf noktalarından bir diğeri de kavrulurken tencerenin kapağının açık olmasıdır. Böylece kavrulma derecesi daha iyi kontrol edilir. Fakat su ve toz şekerin ilave edilmesinden sonra tencerenin kapağını kapatabilirsiniz. 
  • İrmik helvası piştikten sonra 1 saat kadar kapağı kapalı dinlendirin. Daha sonra tahta bir kaşıkla iyice karıştırıp varsa topakları açın. Bu aşama tane tane irmik helvası yapabilmek için çok önemlidir. 
  ]]>
  Çay Demlemenin Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/cay-demlemenin-puf-noktalari.html Mon, 12 Nov 2018 01:14:30 +0000 Çay Demlemenin Püf Noktaları, Sabah kahvaltısında, hamur işlerinin yanında ve akşam yemeğinden sonra yorgunluk gidermek için herkesin severek tükettiği çayı güzel demlendiği takdirde insanın içtikçe içesi gelir. Özellikle Çay Demlemenin Püf Noktaları, Sabah kahvaltısında, hamur işlerinin yanında ve akşam yemeğinden sonra yorgunluk gidermek için herkesin severek tükettiği çayı güzel demlendiği takdirde insanın içtikçe içesi gelir. Özellikle de sabah uyandığımızda ilk aklımıza gelen şey ve misafirlerimizle hoş sohbetler eşliğinde tükettiğimiz çay hayatımızın önemli bir parçası haline gelmiştir.

  Çay Demlemenin Püf Noktaları Nelerdir

  Birçok konuda bazı ayrıntılara dikkat edildiği zaman nasıl sonuç daha olumlu oluyorsa çay demlemek de bir takım inceliklere önem verildiği takdirde çok daha lezzetli olur. 
  • Çay demlerken kullanacağınızı çaydanlığın demliği porselen olursa çayınızın lezzeti daha da artacaktır. 
  • Kullanacağınız çayı nemli yerlerde saklamamanız da fayda vardır. Çünkü çayının nemlenmesi lezzetinin azalmasına ve renginin iyi çıkmamasına neden olur. Bu nedenle çay cam kavanozlarda muhafaza etmeli ve bayatlamadan tüketilmeye özen gösterilmelidir.
  • Çay demlerken kullanacağınız suyun klorsuz ve kireçsiz olmasına dikkat edin. Çay demlemenin püf noktaları arasında önemli bir yere sahip olan çay suyunda bulunan klor ve kireç, suyun kalitesini düşüreceği için bu şekilde içtiğiniz çaydan hiçbir tat alamazsınız.
  • Aynı zamanda kesinlikle çay demlerken kullanacağınız suyunun bekletilmiş olmaması gerekir. Bu durumda suyun mineralleri azalmış olur ve çayın lezzeti olumsuz etkilenir. Daha önce kaynatılmış ve soğumuş suyu da çay demlerken kullanmanızda fayda vardır. Çünkü bu su da mineral açısından eksik olacaktır.
  • Çay demlemenin püf noktaları arasında çayın kalitesi de önemli bir yer tutmaktadır. Kullanacağınız çayın kaliteli olması çayın rengi ve tadı açısından en önemli etkenlerden biridir.
  • Çay demlerken demeyin altın ve su ilave ettikten sonra suyun iyice kaynamış olmasını ve Çaydanlığın üzerinde gittiğimde içerisinde çay olmasına özen gösterin bu durumda gelinliğin altındaki bulunan suyun kaynaması sayesinde üstteki çay isimleri ve çayın değil mi daha iyi çıkar.
  • Çayı demlendikten sonra demliğin hava ile irtibat halinde olmaması çayın kalitesinin daha yüksek olmasını sağlar. Bu nedenle demleyin ağzına ufak bir kağıt sıkıştırıp buharının içeride kalmasını sağlamak da çay demlemenin püf noktaları arasında uygulayabileceğiniz bir diğer yöntemdir. Bu şekilde demliğin buharı içerisinde kalır ve çayın rengi ve lezzeti daha yoğun olur.
  • Çayı demledikten sonra alt suyu kaynamadan kesinlikle altını kapatmayın ve kaynamaya başladıktan 10 dakika daha çayınızı kaynattıktan sonra 5 dakika dinlendirip içersiniz çayınız çok daha lezzetli olacaktır.
  ]]>
  Saç Boyamanın Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/sac-boyamanin-puf-noktalari.html Mon, 12 Nov 2018 08:27:54 +0000 Saç Boyamanın Püf Noktaları, Saç boyama işi, çok önceden renk değiştirme amaçlı olmayıp, daha çok beyazlaşan saçları kapatmak için kullanılırdı. Günümüzde yediden yetmişe, kadın, erkek, çocuk herkes farklı ama Saç Boyamanın Püf Noktaları, Saç boyama işi, çok önceden renk değiştirme amaçlı olmayıp, daha çok beyazlaşan saçları kapatmak için kullanılırdı. Günümüzde yediden yetmişe, kadın, erkek, çocuk herkes farklı amaçla saçlarını boyamaktadır. Saç boyamak, kişilerde bir farklılık yarattığı için önemsenmekte ve uygulanmaktadır. Saç boyamanın püf noktaları, boyanın renginden tutunda, ten rengi ve saç tipine göre değişik şekillerde uygulanmaktadır. 

  Saç boyamanın püf noktaları nelerdir
  • Saç boyamaya karar verirken, mutlaka ten rengimize uygun olanı boya rengini tercih etmeliyiz.
  • Saç boyamadan evvel, saçları kesinlikle yıkamamak gerekir. Çünkü kullandığımız şampuanlar veya diğer arındırıcılar saç derisini tahriş ettiği için, üstüne de boyayı sürünce kaşıntı ve yanma yapar. 
  • Saçların kirli olması, hatta saçta jöle, şekillendirici, parlatıcı veya buna benzer şeylerin saçta bulunması boyama esnasında saçı korur.
  • Saç boyamaya başlamadan evvel yüze, saç diplerine yakın bölgeden başlayarak çepeçevre vazelin sürmek gerekir. Sürülen vazelin boyanın alnımıza kadar yayılarak, boya lekesi yapmasını önlemiş olur.
  • Saç uçları genelde zayıflar, kuru ve kırılır. Bu yüzden saç uçlarının daha fazla boya çekip koyu renk almasını önlemek için, saç uçlarını boyamaya başlamadan önce hafif suyla nemlendirmek gerekir.
  • Boyamayı eğer evde kendimiz yapacaksak, saçlarımızı dört eşit parçaya ayırıp tokalarla tutturmalıyız. Daha sonra her bir parçayı rahtlıkla boyayarak işlemi tamamlarız.
  • Saç boyamanın püf noktalarından bir tanesi de, diş fırçası kullanmaktır. Dip boya için son derece yarlı ve pratik bir çözümdür.
  • Saçların her noktasının eşit boyanmasını sağlamak için, ilk boyamadan sonra kalan boyayı da saç aralarını tekrar sivri uçlu tarakla açarak, yeniden bir gözden geçirip boyamayı yenilemek gerekir. 
  • Saçı boyadığımız ortam soğuk veya serinse, plastik bone kullanarak boyayı orta sıcaklıkta tutup, boyanın saça daha iyi nüfuz etmesini sağlayabiliriz.
  • Saç boyanan ortam fazla sıcaksa, yine plastik bone kullanarak, boyanın zamanından önce kurumasını ve saçın nemli kalmasını sağlamış oluruz
  • Saç rengini değiştirmek istersek, mutlaka kademeli olarak boyamalı ve istenilen renge ulaşılmalıdır.
  • Saç boyamada alüminyum folyo parçaları kullanarak, saçları parça parça alıp, üstüne yatırıp diplere kadar kolaylıkla boyayabiliriz.
  ]]>
  Kilo Vermenin Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/kilo-vermenin-puf-noktalari.html Mon, 12 Nov 2018 17:37:59 +0000 Kilo vermenin püf noktaları, uygulanan diyet türüne göre farklılık gösterse de her diyet programında mutlaka dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Özellikle kış mevsiminde hareket alanının azalmasına bağl Kilo vermenin püf noktaları, uygulanan diyet türüne göre farklılık gösterse de her diyet programında mutlaka dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Özellikle kış mevsiminde hareket alanının azalmasına bağlı olarak olması gereken kiloda değişiklikler yaşanabilir. Oysa ki sağlıklı bir yaşam için ideal kiloda olmak ve bu kiloyu korumak çok önemlidir. Bunun için bazen doğal zayıflama çayları, bazı diyet listeleri, spor, porsiyon azaltma gibi kendimizce bazı önlemlere başvurduğumuz olur. Fazla kiloyu vermek daha kolay olduğu halde yerleşmiş birkaç kiloyu vermek bazen aylarca sürebilir. Bu az da olsa et ve yağın kasa dönüşmüş olmasından kaynaklanabilir. Kilo vermek için sadece boğazdan kısmak yetmez. Aynı zamanda hem bedenen hem de zihnen yapılması gereken birçok şey bulunmaktadır. 

  Kilo vermenin püf noktaları nelerdir
  • Kilo daha çok beslenmeyle alakalı bir durum olarak görülür. Aslında bu yanlış bir kanaat değildir. Fakat kilo almanın tek nedeni beslenme düzeni değildir. Fiziksel aktivite kilo vermek için çok önemlidir. Günlük 45 dakika düzenli ve tempolu yürüyüş diyetle beraber götürüldüğünde kısa süre içinde kilo vermeye başlayabilirsiniz. Yürüyüşe alternatif olarak başka spor çeşitlerini de tercih edebilirsiniz. Spor sayesinde yakılan kalori miktarı artar ve vücut bir süre sonra yağları yakmaya başlar. Ayrıca ter yoluyla da vücuttaki ödem ve toksinler atılır.
  • Kilo vermek için kabız olmamak çok önemlidir. Kabızlık kiloyla doğru orantılıdır. Kabız olmamak için bazı bitki çayları içilebilir. Fakat en etkili olan şey bol posalı gıda maddeleri tüketmektir. Özellikle sebzeler daha az kalori içerdiği için daha çok tercih edilebilir. Kabızlık hareket azlığından da kaynaklanabilir. Bu nedenle oturmak yerine daha aktif bir hayat tarzı benimsenmelidir. 
  • Bol bol sıvı alınarak sindirim sisteminin çalışması desteklenmelidir. Bu ter ve başka yolla gerçekleşen sıvı kaybının telafisi için çok önemlidir. Bunun için günde en az 2 litre su içmeye gayret gösterin.
  • Kilo vermenin püf noktalarından bir diğeri de akşam yemeğinde daha hafif yemeklerin tercih edilmesidir. Özellikle çorba ve yeşil salata yemek gerekir. Ayrıca akşam yemeğini erken yemek mümkünse saat 19:00'dan sonra bir şey yememek yağ yakımını hızlandırır.
  • Bazı uzmanlar az ve sık yemeyi tavsiye eder. Oysa ki  bu şekilde beslenme de kantarın topuzu kolay kaçar. Öğün arasının en az 5 saat olması gerekir. Çünkü yağ yakımı 5 saatten sonra başlar. 
  • Kilo vermek için kendinizi çok sıkmayın. Kilo vermek ve açlık hissetmemek insan psikolojisiyle yakından alakalıdır. Kendinizi ne kadar serbest bırakırsanız işiniz kadar kolay olur. İlk birkaç hafta kilo veremedim diye hemen pes etmeyin. İlk günler hızla verirsiniz. Bu kayıp yağ değil vücuttaki ödemdir. Bir süre vücut ağırlığınız çok değişmeyebilir. Fakat irade gösterip devam ederseniz yağ yakımı bir süre sonra başlayacaktır.
  ]]>
  Tereyağlı Pilav Yapmanın Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/tereyagli-pilav-yapmanin-puf-noktalari.html Tue, 13 Nov 2018 00:43:54 +0000 Tereyağlı Pilav Yapmanın Püf Noktaları, pilav yapmak oldukça zevkli ve kolay bir yemektir. Ancak pilav yapmanın püf noktaları bilmek oldukça önemlidir. Çünkü pilav yapmanın püf noktalarını bilmek, pilavın lezzetine lezzet ka Tereyağlı Pilav Yapmanın Püf Noktaları, pilav yapmak oldukça zevkli ve kolay bir yemektir. Ancak pilav yapmanın püf noktaları bilmek oldukça önemlidir. Çünkü pilav yapmanın püf noktalarını bilmek, pilavın lezzetine lezzet katacaktır. Pilavda dikkat edilmesi gereken en büyük ayrıntı, pilavın içinde tereyağı bulunmasıdır. Ayrıca pilavda tereyağının nasıl kullanıldığı da tereyağlı pilav yapmanın püf noktasıdır. Bu nedenle malzemeler gelişi güzel değil, sevgiyle ve itina ile hazırlanarak dökülmelidir. Tereyağı ile hazırlanan pilavlar her türlü sebzeli veya etli yemeğin yanında hazırlandığı için, tereyağını sos gibi pilavın üzerine dökmek, pilavdan daha yoğun tereyağı kokusunu almanızı sağlayacaktır. Bu nedenle tereyağını pilava sonradan ekleyin. Tereyağlı pilav yapmanın püf noktalarından biri de pilavdan yoğun bir tereyağı kokusu alabilmek için, tereyağının hakiki olmasına ve kaynatırken tere yağının köpürmesine dikkat edin. Ayrıca hakiki bir tereyağı sarı renk de ve tereyağı kokar. 

  Tereyağlı Pilav Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir

  Tereyağlı pilav yapmanın püf noktalarından biri tereyağını pilavdan sonra hazırlayıp, pilav sıcakken birbiri ile harmanlamaktır. Bunun için pilav suyunu çektikten sonra, tereyağını bir sos tavasında hafif pembeleşinceye kadar köpürtün ve kızartın. Daha sonra suyunu çeken pilava daha ilk sıcağında iken tereyağını dökün ve iyice karıştırın. Böylelikle tereyağının lezzetli aroması, pilav ile bir araya gelecektir. Ayıca tereyağlı pilav yapmanın püf noktalarından biri de pilavın tuzunu pilavın suyuna değil, tere yağının içine dökün. Böylelikle tuz tere yağının aromasını ikiye katlayacaktır. Tereyağlı pilavın dinlenmesi ve aromasının artması için, tereyağlı pilavı pişirdikten ve karıştırdıktan sonra sofra bezi ile her tarafını kapatarak sarın. Yaklaşık olarak bu şekilde yarım saat kadar dinlendikten sonra servis edebilirsiniz. Tereyağlı pilav yapmanın püf noktalarından biri de tereyağını buzdolabından çıkararak yaklaşık olarak yarım saat kadar oda sıcaklığında bekletilmesidir. 
  ]]>
  Mutfakta Püf Noktalar https://www.pufnoktalari.gen.tr/mutfakta-puf-noktalar.html Tue, 13 Nov 2018 01:49:38 +0000 Mutfakta Püf Noktalar, Kadınların çoğu zamanı mutfakta geçer. Ailesine ve misafirlerine daha lezzetli, tadı ve görüntüsü hoş olan ürünler ortaya koymak için çaba sarfederler. Çocuklarına daha sağlıklı olan besinleri haz Mutfakta Püf Noktalar, Kadınların çoğu zamanı mutfakta geçer. Ailesine ve misafirlerine daha lezzetli, tadı ve görüntüsü hoş olan ürünler ortaya koymak için çaba sarfederler. Çocuklarına daha sağlıklı olan besinleri hazırlamak, gıda takviyeleri yapmak isterler. Mutfakta daha leziz ürünler ortaya koymak için, daha tasarruflu olup kalan yemekleri değerlendirmek, bayatlayan ürünleri değerlendirmek için birçok dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bunlar bilinirse mutfakta birşeyler hazırlamak daha eğlenceli ve zevkli hale gelir.

  Mutfakta Püf Noktalar Nelerdir
  • Sabahları kahvaltı da domates üzerine hafif zeytinyağı ve kekik domatesin lezzetini artırır. 
  • Kahvaltıda beyaz peynir üzerine çörek otu serpin, hem görsel olarak daha hoş olur hem de çörek otunun faydalarından yararlanmış olursunuz.
  • Sabahları taze roka, maydanoz, tere gibi yeşillikleri kahvaltıda eksik etmeyin. Bu yeşilliklerin üzerine limon sıkabilir, tuz serpebilirsiniz, daha lezzetli ve sağlıklı olur. Yapılan araştırmalara göre meyve, sebze ve yeşil bitkileri bol tüketen bireylerin kansere ve kalp hastalıklarına yakalanma riski daha azdır.
  • Kahvaltı için hazırlana kızartma hamurunun daha lezzetli olması için hamura eklenen kabartma tozuna azıcık da toz şeker ilave edin.
  • Akşam yemeklerini hazırlarken kaynayana kadar orta ateş kaynadıktan sonra kısık ateşte ağzı kapalı pişerse daha lezzetli olur. 
  • Diyelim ki tereyağ dondu bunu yumuşatmak istiyoruz, o zaman ya kısık ateşte hemen eritebilirsiniz veya sıcak bir kap içerisine koyup yumuşamasını sağlayabilirsiniz.
  • Fırında kek yapacağınız zaman, kek harcını kalıba dökmeden önce kalıbın ortasına bir şerit alüminyum folyo koyun. Böylece kekin piştikten sonra daha rahat ve kolay çıkmasını sağlarsınız. 
  • Meyveli kek yaparken en büyük sorun meyvelerin dibe çökmesidir. Bunu önlemek için meyveler önce una veya nişastaya bulanır, bekletilir. Ardından kek harcına ilave edilir.
  • Fırında sıcacık yapılan keki sade değilde üzerine eritilmiş çikolata ilave etmek istiyorsunuz, bu eritilmiş çikolata üzerine biraz tereyağ ekleyin. Bu durum hem çikolatayı yumuşatır hem de daha lezzetli olur.
  • Bayatlamış ekmekleri değerlendirmek için üzerine su serpin ardından  folyo kağıda sarın hemen hemen 5-10 dakika kadar fırınlayın. Böylece bayat ekmek taze olur.
  • Fırında patates yapmadan önce patatesleri yaklaşık 5 dakika kadar haşlayın ve çatal ile biraz delin. Böylece patates fırında daha kolay pişer. 
  • Patlıcanların daha lezzetli olması için pişirmeden önce tuzlayın ve bir süre tuzda bekletin. Ardından soğuk sütten geçirin, kurulayın. 
  • Tart hamuru açmak için hamur sert olmasın ve hamur kıvamı korunsun diye hamuru merdane ile açmadan önce naylon poşete koyup öylece açın.
  • Tezgahta hamur yapıldığı zaman tezgahı temizlemek işkence haline gelebilir. Bunu kolaylaştırmak için tezgaha tuz serpin ve nemli bez silin. 
  • Ana öğünler arasında acıkırsanıza kuru erik yiyin. Kuru erik kan şekerini ayarlar. Fakat fazla tüketmeyin, fazlasının kalorisi de yüksek olur. Bir adet kuru erik 8 cal değerindedir. Bunun yanı sıra kuru dut, kuru armut, kuru üzüm, badem, ceviz gibi atıştırmalıklar tüketebilirsiniz, fakat azar azar yenmelidir. 
  • Patates püresinin daha hoş bir kokusu olması için içerisine çok çok az miktarada hindistan cevizi ekleyebilirsiniz.
  • Etin daha yumuşak olması için haşlama et suyunun içine biraz limon suyu yada sirke ekleyebilirsiniz. 
  ]]>
  Köfte Yapmanın Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/kofte-yapmanin-puf-noktalari.html Tue, 13 Nov 2018 08:39:17 +0000 Köfte Yapmanın Püf Noktaları, Köfte genellikle hemen hemen herkesin bayılarak ve severek tükettiği yemeklerden biridir. Köfte yapmak her ne kadar kolay olsa da birçok farklı püf noktaları bulunmaktadır. Bazen kişiler ben yapamı Köfte Yapmanın Püf Noktaları, Köfte genellikle hemen hemen herkesin bayılarak ve severek tükettiği yemeklerden biridir. Köfte yapmak her ne kadar kolay olsa da birçok farklı püf noktaları bulunmaktadır. Bazen kişiler ben yapamıyorum güzel olmuyor demesinin en büyük nedeni bazı bilmediği püf noktaların atlanmasından kaynaklanmaktadır. Ancak oldukça lezzetli olan bu yemeği özel günlerde ve özel sofralarda görmek isteriz. Yapamamaktan ve lezzetli olmamasından korkuluğu için kimse cesaret etmemektedir. Yaz aylarının en çok sevilen yemeği köfte ise oldukça dikkat ve emek istemektedir. Bunun yanı sıra kişiler özen göstermeden yapmış oldukları köftelerden lezzet alamamaktadır. 

  Köfte yapmanın püf noktaları nelerdir

  Köfte yapmanın püf noktaları farklı şekillerde olarak çoğu kişinin bilmediği bir durumdur. Köfte yaparken içerisine bayat ekmek kullanmak en önemli püf noktalardan birisidir. Genellikle çoğu kişi köfteye her ne kadar harcını kullansa bile lezzetini alamamaktadır ve kullanılan harç yüzünden köfteler yumuşak olmaktadır. Fakat bayatlamış olan somun ekmeğini elimizle iyice ufalayarak köfteye ekleyelim bu şekilde iyice yoğurarak köftelerin sert olmasına katkı sağlarız buda köfte yapmanın püf bir noktasıdır. Bunun yanı sıra köfteye katmış olduğumuz ekmekle birlikte geriye kalan malzemeleri bir miktar çoğaltarak köftelerin yenilemeyecek kadar sert olmasını engeller. Köfteyi hazırlarken dikkat edilmesi gereken bir püf nokta ise hijyen olsun yada etraf batmasın diye düşünerek yemek kaşığından yardım alınmaktadır. Ancak kullanılan bütün kaşıklar köftenin tadını bozarak lezzetinin kaçmasını sağlar bu durumun ise en önemli püf noktası el ile yoğurmak olur.

  Köfte yapmanın püf noktaları, En güzel köftelerin yapılması için köftenin yapılacağı kıyma kesinlikle çift sefer makineden geçirilmelidir. Mutlaka yapılan köfteyi yoğurduktan sonra belli bir süre bekleterek pişirmek gerekir ve köfteler yüksek olan harlı ateşte pişirilmemelidir buda köfte yapmanın püf noktaları arasında yerini almaktadır. Çünkü bazen bayanlar akşam yemeğine yetiştirebilmek için harlı olan ateşte yaptıkları köftelerin dışı pişerken içi çiğ kalabilir. Ayrıca püf noktalardan birisi de köfteyle yoğrulacak olan ve içerisine koyulan soğanları el ile doğramak yerine rendelemek daha iyi olacaktır. Fakat rendelemiş olduğumuz soğanların suyu sıkılmalıdır çünkü sulu şekilde köfte ile karıştırılan soğan köftenin dağılmasına sebep olacaktır. Ayrıca yapmış olduğumuz köfteleri hızlı hızlı çevirmemeliyiz aksi halde köfteler dağılır. Birde köfteleri sakız şeklinde istemiyorsak mutlaka 1 kilo kullandığımız kıymaya 1 tane yumurta eklenmelidir. Bütün bu püf noktaları uyguladıktan sonra leziz mi leziz köfteler yaparak herkesi kendinize hayran bırakabilirsiniz.
  ]]>
  Çorba Yapmanın Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/corba-yapmanin-puf-noktalari.html Wed, 14 Nov 2018 03:49:41 +0000 Çorba yapmanın püf noktaları, elbette yapılan çorbaya göre değişiklik gösterir. Çorba, soframızın ve bebek gıdalarımızın olmazsa olmazıdır. Çorba denilince akla daha çok geleneksel olarak hazırlanan şehriye, tarhan Çorba yapmanın püf noktaları, elbette yapılan çorbaya göre değişiklik gösterir. Çorba, soframızın ve bebek gıdalarımızın olmazsa olmazıdır. Çorba denilince akla daha çok geleneksel olarak hazırlanan şehriye, tarhana, mercimek gibi herkesin kolaylıkla yapacağı çorbalar gelir. Oysaki çorba kültürüne her geçen gün yeni bazı tarifleri katılmaktadır. Yemek çeşitleri içinde hazırlaması en kısa süren ve zahmetsiz olan çorbadır. Hatta evde yemek olmasa bile genellikle bir tencere çorba hazır bulundurulur. Bu kadar çok pişirilen çorbanın lezzetli ve güzel görünmesi için bazı hususlara dikkat etmek gerekir.

  Çorba yapmanın püf noktaları nelerdir
  • Yoğurt ve yayla çorbası en riskli çorba çeşitlerindendir. Bu çorbalarda yoğurt kullanılmaktadır ve yoğurt ısındığı zaman hem tat hem de görüntü olarak değişme özelliğine sahiptir. Eğer bazı noktalara dikkat edilmezse çorba peynir gibi kesilir. Bu durumu engellemek için çorbanın yapımında mutlaka soğuk su tercih edilmeli ve çorba ateşten indirilinceye kadar kesinlikle içine tuz atılmamalıdır. Yine yumurta kullanılması, çorba pişinceye kadar aynı kaşıkla içinden hiç çıkartmadan aynı yöne doğru yavaş yavaş karıştırılması gerekir. Tabi çorbanın içine bir şey ilave edilecekse çorbadan başka başka bir kaşıkla biraz alınıp ılık hale getirilerek katılması gerekir. 
  • Lezzetli bir tarhana çorbasının en büyük riski topak topak olmasıdır. Her yörenin tarhanası farklı olsa da unla yapılan tarhananın çorba yapımında kullanılması halinde tarhana mutlaka soğuk suya atılmalı ve kaynayana kadar arada bir kısık ateşte karıştırılmalıdır. Tabi tarhana en iyi tavuk suyu ve karabiberle lezzetli olur.
  • Kırmızı mercimek çorba yapmanın püf noktalarına gelince çorbaya renk vermek için salça kullanmayın. Onun yerine havuç ve kırmızı taze biberi tercih edin. Bir de mercimeğin dibi çabuk yanar ve hemen yanık kokar. Bu nedenle kısık ateşte yeterli suyla pişirin.
  ]]>
  Koltuk Silmenin Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/koltuk-silmenin-puf-noktalari.html Wed, 14 Nov 2018 06:18:02 +0000 Koltuk silmenin püf noktaları, yaşadığımız ortamda en çok kullandığımız koltukların temizlenmesi esnasında bazı önlemlerin alınması son derece önemlidir. Özellikle günlük yaşam içerisinde koltuk kollarının gereğinden Koltuk silmenin püf noktaları, yaşadığımız ortamda en çok kullandığımız koltukların temizlenmesi esnasında bazı önlemlerin alınması son derece önemlidir. Özellikle günlük yaşam içerisinde koltuk kollarının gereğinden fazla kirlendiği görülür. Özellikle içeceklerin bu bölüme konulması, çay dökülmesi veya el kirinden dolayı bu bölümlerin gereğinden fazla kirlenmesine neden olur. Oluşan bu kirlenmenin giderilmesi için uygun temizlik malzemeleri kullanılarak temizlenmesi gerekir. Ancak temizleme esnasında bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Özellikle koltuğun kumaşının türüne göre silinmesi önemlidir. Bazı kullanılan ilaçların koltuk rengini sordurması sebebiyle silme işlemine başlamadan önce koltuğun arka bölümünde deterjanın denenmesinin sonrasında renkte değişiklik olmuyor ise deterjanın koltuğun üzerinde de kullanılması tavsiye edilir. Bu gibi noktalara dikkat edilmesi gerekir. Koltuk silmenin püf noktaları içerisinde günlük kullanım esnasında koltuğun üzerine koltuk kılıfı örtülmesi veya peluş battaniye kapatılması ile koltuğun muhafaza edilmesi sağlanır. Özellikle leke, çay dökülmesi veya yemek dökülmesi gibi oluşan durumlarda örtünün çıkartılarak makineye atılması daha kolay olur. Böylelikle Koltuğun kılıfınında korunması sağlanır. Örtü kullanmayan kişilerin koltuğunun daha hızlı şekilde deformasyona uğraması sebebiyle aşınarak eskimesi gözlenir. 

  Koltuk silmenin püf noktaları
  • Koltukta bulunan lekelerin giderilmesi için doğru deterjanın kullanılması önemlidir. Özellikle günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılan çamaşır suyu gibi ürünlerin kullanılması koltuğun renginde solmaya sebebiyet verdiği için görüntüsünü bozar. Bu sebepten dolayı koltuk silme şampuanlarının kullanılması önemlidir. 
  • Geçmişten günümüze en fazla kullanılan deterjanlar içerisinde Arap sabunu kullanımı yer alır. Arap sabunu içerisinde bulunan maddeler sebebiyle temizlik maddesinin içerisinde en çok rağbet gören üründür. Özellikle doğal olması sebebiyle vazgeçilmez tercihlerimiz içerisindedir. Koltuğun silinmesi esnasında ılık suyun içerisine bir miktar Arap sabunu konularak silinmesi koltuğun parlaklığının kazanılmasını sağlar. Oluşan lekelerin giderilmesini destekler. Bu süreç içerisinde koltuğun üzerine hafif bastırılarak silinmesi ve daha sonrasında ılık su ile tekrar durulanması gerekir. 
  • Koltuk temizliğinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise koltuğu silmeye başlamadan önce elektrik süpürgesi ile koltuğun her tarafının iyice süpürülmesidir. Süpürme işlemi ile birlikte içerisinde bulunan tozunun çekilmesi sağlanarak silme işleminin daha güzel olmasını sağlar.
  • Hijyen şekilde temizlenmesini sağlamak için uygun temizleyici kullanılması önemlidir. Kullanılan deterjanı malzemeleri ile koltuğun ömrünün uzatılması sağlanır. Ancak yanlış yapılan temizleme teknikleri koltuğun ömrünü azaltarak içten içe yıpranmasına sebebiyet verir. Özellikle fazla sulu silinmesi koltuğun ahşap bölümlerinin suyu emmesine neden olarak zamanla aşınarak çürümesine  sebep olur. 
  • Silmeden sonra da havlu gibi malzemeler kullanılarak iyice kurulanması gerekir.
  • Ayrıca odanın camının açılarak içeride hava akışı sağlanmalıdır. Hatta imkan olan kişilerin birkaç odanın camını açarak içeride bulunan hava akımının daha hızlı olmasını sağlaması koltuğun hemen kurumasını sağlar.
  • Koltuk silmenin püf noktaları içerisinde halı yıkama makineleri ile koltuğun silinmesi de oldukça etkilidir. Halı yıkama makineleri suyu püskürterek tekrar geri çekmesi sebebiyle koltuk üzerinde suyu çok az miktarda bırakır. 
  ]]>
  Bol Köpüklü Türk Kahvesi Yapmanın Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/bol-kopuklu-turk-kahvesi-yapmanin-puf-noktalari.html Wed, 14 Nov 2018 08:42:06 +0000 Bol köpüklü Türk kahvesi yapmanın püf noktaları, Türk kahvesi geçmişten günümüze en önemli içeceklerimizi arasında yer alır. Özellikle Türk milletinin geleneksel içeceklerinden bir tanesi olması bakımıyla atasöz Bol köpüklü Türk kahvesi yapmanın püf noktaları, Türk kahvesi geçmişten günümüze en önemli içeceklerimizi arasında yer alır. Özellikle Türk milletinin geleneksel içeceklerinden bir tanesi olması bakımıyla atasözlerinde de yerini alır. Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır, sözü ile Türk halkının kahve üzerinde verdiği değer belirtilmektedir.  Damak tadı içerisinde farklı aroması ile tüketilmesi açısından önemlidir. Ayrıca sağlık açısından da Türk kahvesinin birçok faydası vardır. Günde bir fincan kahvenin kalp problemlerini gidermeye yardım ettiği açıklanmıştır. Türk kahvesi kız isteme merasimlerinde, bayramlarda, akşam gelen misafirlere, bayan oturmalarında, an, gelen komşuya yapılması ile tüketilmesi tercih edilen içeceklerin ilk sırasındadır. Ancak Bol köpüklü Türk kahvesi yapmanın püf noktaları bulunmaktadır. 

  Bol köpüklü Türk kahvesi yapmanın püf noktaları
  • Tercih edilen kahvenin hangi miktarda yapılacağının bilinmesi gerekir. En önemli püf nokta kullanılan kahvenin taze çekilmiş olmasıdır. Taze çekilmiş olan kahvenin aroması pakette bekleyen kahveden daha farklıdır. Tüketilen kahvenin özellikle günlük çekilmesi aromasının, kokusunun ve tadını daha farklı olmasını sağlar. 
  • Uygun şartlarda saklanmayan kahvenin kokusunda değişme meydana gelir. Bu sebepten dolayı cam kaplarda saklanması önemlidir. Kahvenin bayatlayacağı unutulmamalı ve tüketilecek miktarda alınmalıdır. Saklanan kabın hava almamasına dikkat edilmesi önemlidir. Türk kahvesi kokudan, tozdan ve ortamda bulunan nemden etkilendiği için cam kavanozlarda saklanmalıdır.
  • Bol köpüklü Türk kahvesi yapmanın püf noktaları, dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kullanılan sudur. İçme suyu içerisinde bulunan klor sebebiyle Türk kahvesinin tadında bozulma yapar. Bu sebepten dolayı hazır sudan yapılması tavsiye edilir. Ayrıca kullanılan suyun ılık olması kahvenin tadını bozar. Bu sebepten dolayı soğuk su ile Türk kahvesi yapılması daha fazla köpürmesini sağlar.
  • Cezve içerisine konulan kahve, şeker, suyu ateşe koymadan önce yaklaşık olarak 1 dakika karıştırılarak gerekli yumuşamanın yapılması gerekir. 
  • Ayrıca kahve mangalda veya közde pişerse daha lezzetli olur. Bu sebepten dolayı imkanı olanların mangal veya ateşte pişirmesi tavsiye edilir. 
  • Ocakta bol köpüklü Türk kahvesi püf noktasında en önemli nokta ise bakır cezve kullanımıdır. Bakır cezve içerisinde yapılması  ile kahvenin daha farklı aromalı olması sağlanır. 
  • Ocakta köpürmeye başladığı zaman kaşık yardımıyla köpüğün fincana alınması gerekir. Alınmaması halinde taşma yaparak ocağa dökülür. Kahvenin köpüksüz olmasına neden olur. 
  • Kahvenin keskin tadı olduğu için isteğe bağlı kişinin içerisine bir çay kaşığı kadar süt koyması da farklı bir aroma elde edilmesini sağlar.
  ]]>
  Kahve Yapmanın Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/kahve-yapmanin-puf-noktalari.html Wed, 14 Nov 2018 22:30:22 +0000 Kahve yapmanın püf noktaları, cezvede kahvenin tadı bir başka diyenler için çok önemlidir. Günümüzde yapılan pek çok araştırmaya göre günde bir fincan kahve tüketmenin insan sağlığı üzerinde birçok faydası bulund Kahve yapmanın püf noktaları, cezvede kahvenin tadı bir başka diyenler için çok önemlidir. Günümüzde yapılan pek çok araştırmaya göre günde bir fincan kahve tüketmenin insan sağlığı üzerinde birçok faydası bulunduğunu ortaya koymaktadır. Bu gibi araştırma sonuçları ve kazanılan alışkanlığa bağlı olarak günde bazen bir bazen daha çok kahve tüketen insanlar bulunmaktadır. Her geçen gün yeni elektronik mutfak araç gereçleri üretilmektedir. Kahve makinesi de bu eşyalar arasında yer almaktadır. Kahve makinesinin özellikle kalabalığa yapılacak kahve ikramında oldukça pratik olduğu tartışılmaz. Fakat hala klasik usulde yapılan kahveyi sevenlerin sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. Fincan ve cezve ikilisini ayrı düşünemeyenler için lezzetli kahve içmek ya da ikram etmek çok önemlidir. Kahve deyip geçmeyelim. Üç yudumda içilen bir içecek olsa da kahvenin hatırının ali olması kahveyi de özel kılar. Tabi bir de kahvenin genç kızlar için özel bir anın simgesi olduğunu unutmamak gerekir. Bu nedenle de güzel kahve yapıp beğeni kazanmak onlar için daha önemli olabilir. Hangi amaçla yapılacak olursa olsun pişireceğiniz kahveyi aşağıda sayılan püf noktalarına dikkat ederek yaparsanız elde edilen sonuç sizi de memnun edecektir.

  Kahve yapmanın püf noktaları nelerdir
  • Kahveye su ve toz şeker ilave edilerek pişirilir. Bu maddeler içerisinde en önemli olan malzeme tabi ki kahvedir. Lezzetli bir kahve yapmanın sırrının kahvenin taze ve kaliteli olmasından geçtiğini unutmayın. Bu nedenle kahveyi bildiğiniz ve kalitesini ispatlamış yerlerden almaya özen gösterin. Ayrıca kahvenin taze kalmasını sağlamak için haftalık kullanılacak kadar almaya gayret edin. Bunun için de pakette satılan kahveler yerine yanınızda taze çekilen kahveyi almak gerekir. Kahveyi nemli yerde muhafaza etmeyin.
  • Her bir kahve fincanı  için ideal ölçü bir tatlı kaşığı dolusu kahvedir. Ayrıca her fincan için ölçerek koyun.
  • Kahve kadar kullanılacak su da kahvenin iyi köpürmesini sağlar. Bunun için içme suyunu tercih edin. Cezveye önce suyu daha sonra da kahve ve şekeri ilave edin. Sakın karıştırmayın. Ne kadar az karıştırırsanız o kadar köpüklü olur.
  • Eğer mümkünce bakır cezve tercih edin. Kahveyi ocağın en küçük gözüne ve mum ışığına koyun. Başından ayrılmadan bekleyin. Bir süre sonra ses gelmeye ve kabarmaya başlar. Sakın taşırmayın.
  • Bu arada kahve yapmanın püf noktaları kadar sıcaklığı da önemlidir. Kahve pişerken fincanları sıcak suyla ısıtın. Köpüren kahvenin üzerinden fincanlara boşaltın ve tekrar cezveyi ocağa koyun. Tamamen kaynadığında ise fincana yavaşça boşaltın.  
  • Kahvenin iyi köpürmesi için su yerine maden suyu da kullanabilirsiniz.
  ]]>
  Güzel Giyinmenin Püf Noktaları https://www.pufnoktalari.gen.tr/guzel-giyinmenin-puf-noktalari.html Wed, 14 Nov 2018 22:52:59 +0000 Güzel Giyinmenin Püf Noktaları; Giyinmek herkes için özeldir. Güzel görünmek, bakımlı olmak her zaman hoş görünmek dışarıdan hoş karşılanmak önemlidir. Yalnızca özel gün ve davetlerde, eğlencelerde, düğünlerde değil Güzel Giyinmenin Püf Noktaları; Giyinmek herkes için özeldir. Güzel görünmek, bakımlı olmak her zaman hoş görünmek dışarıdan hoş karşılanmak önemlidir. Yalnızca özel gün ve davetlerde, eğlencelerde, düğünlerde değil gündelik hayatta, iş hayatında yada spor yaparken dahi güzel giyinmek istersek çok da zor değildir. Güzel giyinmek kendi vücut tipinizi bilmek ile başlar. Her vücut tipine göre daha zayıf görünmek, daha kilolu görünmek, daha kısa yada daha uzun görünmek, belin ince gözükmesi, göbeğin az gözükmesi gibi farklı farklı yolları vardır. Bu nedenle öncelikle vücut tipi bilinmelidir.

  Vücut Tiplerine Göre Güzel Giyinmenin Püf Noktaları

  Boyu Kısa Olanlar İçin Güzel Giyinmenin Püf Noktaları: Eğer boyunuz kısa ise vücudun üst bölümünü uzun gösterme amacı ile düşük belli olan pantolonları, bacakların daha uzun gözükmesi için ise düz inen yüksek bel pantolonlar tercih edilmelidir. Düşük bel pantolon kullandı iseniz payetli veya saçaklı gömlek tercih edebilirsiniz. Giyeceğiniz ceketler kalça hizasında olmalıdır. Tek renk tercih edilmelidir, çok sayıda renk tıknaz görünüm nedenidir. Topuklu ayakkabı kullanmayı tercih edin. Genel olarak yüksek belli kıyafetlerden yana olun. Şık, sütun tarzı etek ve elbiseleri tercih edin. Kemer kullanacaksanız ince kemer tercihiniz olsun. Büyük çantalar kullanmaktan uzak durun. Boyuna çizgili olan kıyafetler tercih edin. Daha fit ve dar giyinin. 

  Boyu Uzun Olanlar İçin Güzel Giyinmenin Püf Noktaları: Kısa, baby doll elbiselerden kaçının, uzun elbiseleri tercih edin. Kısa paça pantolonlar uzun bacaklara çok yakışır, tercih edebilirsiniz. Çok kısa tişörtlerden uzak durun, kalça hizasında olan modellere yoğunluk verin. Üst beden bacaklardan uzun ise kısa pilot montlar tercih edin. Omuzlar dar ise kot, detaylı, bol kesim, erkek ceketi tarzı olanları tercih edin. Salaş kıyafetler en çok boyu uzun olanlara yakışır, bu noktada özgür olabilirsiniz. Boyfriend jean yada ceketler siz oldukça fazla yakışır. 

  Kilolu Olanlar İçin Güzel Giyinmenin Püf Noktaları: Ya koyu giyinin yada baştan aşağı aynı rengin farklı tonlarını kullanarak açık renk tercih edin. İri desenli ve dikey çizgili olanları tercih edin. Kilo üst bölümde ise düz ve desensiz bluz tercih edin. Kilo alt bölümde ise koyu renk etek yada pantolonu canlı ve desenli bluz ile kombin edin. Geniş paçalı pantolon yada jeanlar her zaman tercihiniz olsun. Genel olarak hafif bol olan kıyafetleri terci edin. Vücuda yapışan kıyafetlerden uzak durun. Ne çok dar ne çok bol olmalıdır, denge iyi ayarlanmalıdır. Topuklu ayakkabı sizin en iyi arkadaşınız olabilir. 

  Aşırı Zayıf Olanlar İçin Güzel Giyinmenin Püf Noktaları: Her zaman tam beden ölçüsüne göre giyinilmelidir. Yani çok dar yada çok bol giyinmek iyi değildir. Pileli ve piliseli kıyafetleri tercih edin. Plise detayı ile daha dolgun gözükebilirsiniz. A kesim etek ve elbiseleri tercih edebilirsiniz. Fırfırlı ve peplumlu kıyafetler giyin. Yarasa kollu elbise ve bluzlara kombinlerinizde yer verin. Drape modeller tercihiniz olsun. Beyaz kıyafet sizin en iyi arkadaşınız olabilir. Yakalardan yuvarlak size en yakışan olacaktır. Kıyafet desenlerinde yatay çizgiyi tercihe edin.
  ]]>